Pseudogout: kryształy, leczenie, ból, objawy, zapalenie stawów

Pseudogout jest formą zapalenia stawów, która powoduje bóle, sztywność, tkliwość, zaczerwienienie, ciepło i obrzęk w niektórych stawach. Może wpłynąć na jeden lub kilka stawów na raz.

Pseudogout często dotyka kolana lub nadgarstka. Rzadziej może obejmować biodra, ramiona, łokcie, stawy palców, palce u nogi lub kostki.

Co powoduje pseudogout?

Pseudogout wynika z nieprawidłowego tworzenia kryształów pirofosforanu wapnia (CPP) w chrząstkach (materiał amortyzujący między kości), a następnie następuje uwalnianie kryształów do płynu stawowego. Kiedy kryształy CPP są uwalniane do stawu, mogą powodować nagły atak stawów, podobnie jak dna moczanowa.

Nie jest znana przyczyna nieprawidłowych depozytów kryształów CPP w chrząstkach. Mogą powstać z powodu nienormalnych komórek w chrząstkach, lub mogą powstać w wyniku innej choroby, która uszkadza chrząstkę. Kryształy CPP mogą zostać uwolnione z chrząstki podczas nagłej choroby, urazu stawów lub operacji. Nieprawidłowe powstawanie kryształów CPP również może być dziedziczną cechą.

Jakie są objawy pseudogoutu?

Objawy pseudogoutu są podobne do objawów innych chorób, zwłaszcza dna moczanowego, która jest spowodowana gromadzeniem się kwasu moczowego. Naśladują również te z reumatoidalnego zapalenia stawów lub zapalenia kości i stawów. Objawy obejmują:

  • Nagły, intensywny ból stawów
  • Obrzęk stawowy, który jest ciepły w dotyku
  • Czerwona lub fioletowa skóra wokół stawu
  • Ciężka tkliwość wokół stawu (nawet niewielki nacisk lub nacisk może przynieść wyjątkowy ból)

Rzadziej, pseudoterapia może powodować uporczywe obrzęki, ciepło i bóle w kilku stawach, a nawet naśladować reumatoidalne zapalenie stawów.

Większość objawów pseudoterapii ustępuje w ciągu pięciu do 12 dni, nawet bez leczenia.

Kto otrzymuje pseudogout?

Pseudogout dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Takich jak dna moczanowa, pseudogout występuje częściej u osób po 60. roku życia. Osoby z zaburzeniami czynności tarczycy, niewydolnością nerek lub zaburzeniami wpływającymi na metabolizm wapnia, fosforanu lub żelaza zwiększają ryzyko wystąpienia pseudostudencji.

Pseudogout jest też powszechnie stosowany u osób z zapaleniem kości i stawów. 'Ataki' związane z zapaleniem kości i stawów związane z bólem, obrzękiem i zaczerwienieniem stawu mogą w rzeczywistości być spowodowane pseudogoutem.

Nietypowe jest, gdy młodzi ludzie rozwijają pseudokształt.

Jak często występują ataki pseudokimetryczne?

Jak gout, ataki pseudoodporne mogą powtarzać się od czasu do czasu w tym samym stawie lub w różnych stawach. Początek ataku może trwać od pięciu do 12 dni, chyba że jest leczony. W przeciwieństwie do dna moczanowego związanego z nadmiernym spożyciem alkoholu i diety o wysokiej zawartości owoców morza i organów mięsnych, ataki pseudoodporne nie są związane z niektórymi pokarmami w diecie.

W miarę upływu czasu ataki pseudoodporności mogą wzrastać, angażować więcej stawów, powodować cięższe objawy i trwać dłużej. Częstotliwość ataków jest zmienna. Ataki mogą wystąpić raz na kilka tygodni mniej niż raz w roku. Często, powtarzające się ataki mogą uszkodzić uszkodzone stawy.

Jak rozpoznaje się pseudogout?

Pseudogout nie może być zdiagnozowany po prostu z badania krwi. Można wykonać badanie rentgenowskie stawu, aby sprawdzić obecność kryształów zawierających wapń umieszczonych wewnątrz chrząstki. Do zdiagnozowania stanu, płyn jest usuwany z zapalonego stawu i analizowany pod mikroskopem. Obecność kryształów CPP wskazuje pseudogout.

Płyn jest usuwany przez igłę z zapalonego stawu w procedurze zwanej 'artrookropencją'. Usuwanie płynu może również pomóc zmniejszyć ciśnienie wewnątrz stawu, a tym samym zmniejszyć ból.

Jak jest leczony pseudokomórką?

Rodzaj przepisanego leczenia pseudokątem zależeć będzie od kilku czynników, takich jak wiek osoby, inne leki, jaka ma być pacjentka, ogólny stan zdrowia, historia medyczna i nasilenie ataków. Leki stosowane w leczeniu pseudostudentu obejmują: / P>

  • Przeciwzapalne leki przeciwbólowe, zwane także (NSAIds), są ogólnie zalecane do leczenia nagłych i ciężkich ataków pseudokomórkowych. NSAI - takie jak ibuprofen i naproksen - zwykle zmniejszają stan zapalny i ból w ciągu kilku godzin.
  • Kortykosteroidy (zwane także steroidami) mogą być przepisane osobom, które nie mogą przyjmować leków z grupy NSAI. Steroidy działają również przez zmniejszenie stanu zapalnego i mogą być wstrzyknięte do stawu lub stawiane jako pigułki.
  • Kolchicyna, leki przeciwdepresyjne, jest czasami stosowana w małych dawkach przez dłuższy okres czasu w celu zmniejszenia ryzyka powtarzających się ataków pseudogoutu.

Leki przeciwzapalne są zazwyczaj kontynuowane aż do ustąpienia pseudokonta. Objawy często ustępują w ciągu 24 godzin od rozpoczęcia leczenia.

Jeśli wystąpią działania niepożądane, leki mogą ulec zmianie.