Osteotomia (tibiall, ud, i więcej): chirurgia i odzysk

Przegląd chirurgii

Osteotomia ('cięcie kości') jest procedurą, w której chirurg usuwa lub czasami dodaje klin klinowy w pobliżu uszkodzonego stawu. Powoduje to przesuwanie ciężaru z obszaru, w którym uszkodzona chrząstka do miejsca, gdzie jest więcej lub zdrowsza chrząstka. W chorobie zwyrodnieniowej stawów, uszkodzenie chrząstki stawu kolanowego często jest znacznie większe w części wewnętrznej stawu kolanowego, co często prowadzi do spoczynku stawów.

w przypadku osteotomii kolana w przypadku zapalenia kości i stawów wewnętrznego kolana chirurg usuwa kości z zewnętrznej strony dużego kości dolnej (tibia) w okolicy kolana. To przechyla ciężar ciała w kierunku zewnętrznej, zdrowszej części chrząstki kolana i z dala od wewnętrznej, uszkodzonej chrząstki. Waga jest rozłożona równomiernie na całej chrząstce stawowej. Po zdjęciu klina kostnego Twój chirurg łączy resztki kości i zabezpieczy je najczęściej za pomocą szpilki lub zszywek. Osteotomia stawu kolanowego jest przeciwna - Twój chirurg usuwa kości z wewnętrznej strony dolnej nodzy, aby przesunąć ciężar w stronę wewnętrznego kolana.

Osteotomia może być skuteczna w stawach biodrowych i kolanowych. Lekarze często dokonują zabiegu osteotomii w celu skorygowania pewnych deformacji kolan, takich jak kolano (varus) i kolana (knock-knee (valgus)). Osteotomia biodru obejmuje usunięcie kości z górnej części kości udowej (kości udowej). Osteotomia może pozwolić osobie czynnej na odłożenie całkowitej wymiany stawu przez kilka lat i jest zwykle zarezerwowane dla młodszych osób.

Czego można się spodziewać po zabiegu

Odzysk zależy od techniki chirurgicznej oraz siły i motywacji osoby mającego operację. Odlew lub szyna może ograniczyć ruch stawu przez 4 do 8 tygodni.

Natychmiast rozpoczniesz terapię fizyczną, nawet jeśli jesteś w rzędzie lub szynę. Po odesłaniu, można umieścić swoją wagę na stawie od 10 do 12 tygodni po zabiegu. Może trwać do roku, aby kolano było w pełni dopasowane do poprawionej pozycji.

Dlaczego to się robi

Lekarze stosują osteotomię, jeśli niszczenie chrząstki kolana dotyka głównie pojedynczej torebki chrząstki: tarczy (menisku) zarówno na części wewnętrznej, jak i na zewnętrznej części stawu kolanowego.

Osteotomia jest odpowiednim sposobem leczenia młodszych, aktywnych osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, którzy mogą opóźnić całkowitą wymianę stawu.

Jak to działa

Osteotomia najczęściej występuje u młodszych osób. Może pomóc złagodzić ból i opóźnić potrzebę wymiany stawu.

Ryzyko

  • Brak kości uzdrawiania
  • Kości, które nie są wyrównane, gdy się lecą
  • Krzepnięcie krwi
  • Krwawienie w stawie
  • Zapalenie tkanek łącznych, uszkodzenie nerwów lub zakażenie

Co o tym myśleć

Przenosząc ciężar na dobrą chrząstkę, osteotomia może 'kupić czas' młodszym lub bardziej aktywnym ludziom, zanim będzie potrzebna całkowita wymiana stawów.

Uzupełnij formularz informacji o chirurgii (PDF) (co to jest dokument PDF?) , aby pomóc Ci przygotować się na tę operację.

Odnośniki

Odwołania

  1. Lozada CJ (2013). Leczenie zapalenia kości i stawów. W GS firestein i in., Eds., Podręcznik kelleya reumatologii 9th ed., Tom 2, str. 1646-1659 philadelphia: saunders.

Kredyty

Przez Pracowita bez opieki zdrowotnej

Główny recenzent medyczny Anne C. poinier, MD - medycyna wewnętrzna

Specjalistyczny recenzent medyczny Kenneth J. koval, MD - chirurgia ortopedyczna, uraz ortopedyczny

Bieżący od 22 maja 2015 r.