Opcje leczenia zapalenia stawów

Prawdopodobnie pamiętasz czas, kiedy schody nie były twoim wrogiem i mógłbyś je związać bez żadnego bolesnego protestu ze swoich stawów. Wtedy nie musiałeś już pomyśleć, czy mógłbyś otworzyć słoik Lub przekręć klamkę. Wtedy stawało się zapalenie stawów, pozostawiając stawów obrzęknięte, bolesne i uparcie nie chcąc pozwolić ci na najprostsze codzienne zadania.

Niezależnie od tego, czy u pacjenta rozwinęła się choroba zwyrodnieniowa związana z wiekiem, czy u pacjenta występuje reumatoidalne zapalenie stawów lub bolesna choroba dna moczanowego, nie musisz pozwolić, aby wspólny dyskomfort i sztywność uniemożliwiały życie. Lekarz ma cały szereg leków i zaleceń, aby złagodzić ból i chronić staw przed dalszymi uszkodzeniami.

Oto najgorsza opcja leczenia górnych stawów.

Proste sposoby ochrony stawów

Łagodzące zapalenie stawów nie zawsze musi pochodzić z butelki, utrzymanie zdrowej wagi, ćwiczenia oraz używanie specjalnych urządzeń, które pomogą Ci się poruszać, może mieć duży wpływ na Twoje objawy.

Utrata masy ciała, jeśli masz nadwagę lub otyłość, może pomóc Ci wycisnąć swoje stawy.

Osoby z chorobą moczulową powinny unikać alkoholu i żywności o wysokiej zawartości puryn, która obejmuje mięso organów (wątroba, nerki), suszona fasola, sardynki, sardela, szparagi i grzyby. Kiedy ciało rozkłada purynę, wytwarza kwas moczowy, a nadmiar kwasu moczowego powoduje bolesne kryształy osadzania się w stawach. Dzięki czemu zmiany te mogą zmniejszyć rozpalenie, ale prawie nigdy nie wyleczyć tego stanu.

Zwalnianie sztywnych stawów z ćwiczeniami

Kiedy jesteś w bólu, ostatnią rzeczą jaką możesz zrobić jest ćwiczenie, ale jest to jedna z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla swoich stawów. Ćwiczenia aerobowe, ćwiczenia siłowe i ćwiczenia rozciągające mogą być pomocne. Pracuj ze swoim lekarzem, aby dowiedzieć się, jakie ćwiczenia są bezpieczne dla Ciebie. Fizykoterapia jest również wspólną częścią leczenia u osób z OA. Regularne ćwiczenia mogą pomóc utrzymać zdrową wagę.

leki

Środki przeciwbólowych

Prawdopodobnie znasz grupę leków znanych jako niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAIds) . Leki te ingerują w substancje chemiczne zwane prostaglandynami w organizmie, które powodują ból, zapalenie i gorączkę Niektóre NSAIds są dostępne bez recepty na złagodzenie bólu i gorączki w lokalnej aptece, w tym ibuprofen (adren, motrin), naproxen (aleve) i aspiryna.także istnieje wiele innych dostępnych recept na NSAIds, takich jak celecoxib (celebrex) , Ketoprofen, naproksen (naprosyn, anaproks), piroksykam (feldene) i sulindac. Dawkowanie leków przeciwzapalne również zmniejsza stan zapalny.

NSAI mogą być bardzo pomocne w łagodzeniu bólu i obrzęku we wszystkich typach zapalenia stawów, w tym dna moczanowego. Należy zachować ostrożność podczas stosowania tych leków, ponieważ mogą powodować działania niepożądane, takie jak krwawienie z żołądka i zwiększone ryzyko zawału serca, udaru mózgu i innych problemów sercowo-naczyniowych, zwłaszcza w przypadku stosowania większej dawki. Przeczytaj etykietę opakowania i porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby upewnić się, że używasz najniższej skutecznej dawki przez możliwie najkrótszy okres.

Acetaminophen  (Tylenol) jest kolejną opcją na złagodzenie bólu stawów. W przeszłości lekarze uważali, że acetaminofen był tylko dobry do złagodzenia bólu i że niewiele, jeśli coś, zmniejszy stan zapalny. Obecnie niektóre badania sugerują, że acetaminofen może mieć pewne właściwości przeciwzapalne.

U niektórych osób acetaminofen może łagodzić ból, a także NSAIdzy, a nie dolegliwości żołądkowo-jelitowe i sercowe, chociaż acetaminophen nie jest całkowicie wolny od działań niepożądanych. Ponieważ może zaszkodzić wątrobie i nerkach, pamiętaj, aby trzymać się zalecanej dawki i skonsultować się z lekarzem, jeśli potrzebujesz dłuższego bólu.

Alternatywą lub dodatkiem do leków przeciwbólowych, jakie przyjmujesz przez usta, są kremy lub żele, które nacierają na dotknięte stawów. Dostępne są następujące opcje:

  • Kapsaicyna, składnik, który daje kopytę pieprzowi ich kopanie, może zmniejszyć ból artretyzmu.
  • Substancje przeciwbakteryjne odwracają twój mózg od bólu stawów przez podrażnienie zakończeń nerwowych i zawierają składniki takie jak mentol, kamfora i olej z eukaliptusa. NSAIds są także obecne w formulacjach miejscowych, z których niektóre są dostępne tylko na receptę. FDA wydało ostrzeżenie, że miejscowa postać diklofenaku NSAID może być szkodliwa dla wątroby. Jeśli używasz tego leku, lekarz musi sprawdzić funkcjonowanie wątroby od czterech do ośmiu tygodni po rozpoczęciu leczenia.

Jeśli już próbowałeś różnych leków przeciwbólowych, a stawów nadal pulsuje, lub po prostu nie możesz tolerować NSAIds lub acetaminofenu, lekarz może zalecić silniejsze środki przeciwbólowe opioidowe lub narkotyczne. Leki te mogą stać się tworzeniem się nawyków, więc ważne jest, abyś je trzymał w ścisłym kontakcie ze swoim lekarzem podczas ich przyjmowania.

leki modyfikujące choroby

Leki przeciwreumatyczne modyfikujące stan chorobowy (DMARds) mogą faktycznie spowalniać uszkodzenia stawów u osób z zapaleniem stawów z nadaktywnego układu immunologicznego, np. Jako reumatoidalne zapalenie stawów i łuszczycowe zapalenie stawów, leki te mogą 'odwrócić szkody, które zostały już wykonane na stawy i mogą powodować działania niepożądane, takie jak zwiększone ryzyko poważnego zakażenia'.

DMARD, który często próbuje najpierw stosować metotreksat (rheumatrex, trexall), a inne DMARDS to:

  • Hydroksychlorochina (plaquenil)
  • Leflunomid (arava)
  • Sulfasalazyna (azufidyna)

Nowsze leki modyfikujące choroby zwane biologią obejmują: abatacept (orencia), adalimumab (humira), adalimumab-atto (amjevita), biosimilar na humira, anakinrę (kineret), certolizumab pegol (cimzia) , Etanercept (enbrel), etanercept-szzs (erelzi). Biosimilar do enbrel, golimumab (simponi, simponi aria), infliksymab (remicade), infliksymab-dyyb (inflectra), biosimilar do remikalizacji, rituksymab (rituxan), tocilizumab (actemra) lub tofacytinib (xeljanz). Wady leków biologicznych obejmują ich wysoką cenę, która może oszczędzić co najmniej 20 000 dolarów rocznie, a także zwiększyć ryzyko infekcji, a także innych działań niepożądanych.

kortykosteroidy

Kortykosteroidy również osłabiają odpowiedź immunologiczną i pomagają zmniejszyć stan zapalny. Niektórzy mogą przyjmować sterydowy lek, jeśli NSAIds nie narzeka na objawy zapalenia stawów lub kiedy właśnie rozpoczął się leczenie i czekasz na działanie leku DMARD. Kortykosteroidy na zapalenie stawów są najczęściej przyjmowane przez jamę ustną lub przez wstrzyknięcie bezpośrednio Które mogą powodować długotrwały ból i łagodzenie stanów zapalnych, a ich skutki mogą trwać przez kilka tygodni lub miesięcy. Działanie niepożądane wielu osób narzeka na doustne kortykosteroidy jest zwiększeniem masy ciała, ale te leki mogą zwiększyć ryzyko zakażeń, zaćma , I słabych kości (osteoporoza).

kwas hialuronowy terapia (lepkość wzbogacania)
Stawy zawierają naturalny środek poślizgowy i amortyzujący zwany kwasem hialuronowym, który utrzymuje je płynnie, ale osoby z zapaleniem kości i stawów mają mniej tej substancji niż zwykle. Zastrzyki kwasu hialuronowego z produktami takimi jak hialuronian sodu (euflexksa, hyalgan, supartz), orthovisc i synvisc. Można złagodzić ból łagodnego do umiarkowanego zapalenia kości i stawów kolanowych oraz zwiększyć mobilność. Efekty uboczne polepszeniu lepkości są zwykle łagodne i mogą obejmować ból lub obrzęk w miejscu wstrzyknięcia.

leki przeciwdepresyjne

Niektórzy lekarze mogą zalecić stosowanie leku przeciwdepresyjnego na ból przewlekły, niezależnie od tego, czy cierpisz na depresję, czy nie. W 2010 r. FDA zaaprobowała dydoksetynę przeciwdepresyjną (cymbalta) w leczeniu przewlekłego bólu mięśniowo-szkieletowego, w tym bólu zapalenia kości i stawów. Chociaż nie jest zatwierdzona przez FDA w tym celu, inna grupa leków przeciwdepresyjnych zwanych tricyklicznymi może również pomóc w leczeniu chronicznego bólu. Obejmują one amitryptylinę, desipraminę (norpraminę), imipraminę (tofranil) i nortryptylinę (pamelor). Chociaż nie jest jasne, jak pomagają w chronicznym bólu, uważa się, że czynniki antydepresyjne w chemikaliach mózgu powodują poczucie bólu. Działania niepożądane mogą wahać się od senności po suchość w jamie ustnej i rozmazanej wizji. Rzadko te leki mogą prowadzić do zmian nastroju lub myśli samobójczych.

leczenie chorych na astmę

Poza przyjmowaniem sterydów, NSAIds lub innych leków przeciwbólowych na leki przeciwzapalne, lekarz może zalecić stosowanie leków, które zmniejszają ilość kwasu moczowego w organizmie, takie jak allopurynol (aloprim, zyloprim), febuxostat (leukocyty) lub Probenecyd. Gdy leki, takie jak allopurynol lub febuxostat, są stosowane w połączeniu z lesinurad (zurampic), rzeczywisty poziom kwasu moczowego w organizmie może być zmniejszony. Kolchicynę można również stosować w leczeniu dna moczanowego do leczenia lub zapobiegania atakom. Jeśli dna moczanowa nie reaguje na inne leki, lekarz może przepisać leki pegloticase (krystexxa). Krystexxa to enzym, który rozkłada kwas moczowy, dzięki czemu może być usunięty w moczu. Enzym jest często stosowany tylko w przypadkach, gdy istnieją duże depozyty kwasu moczowego. Działania niepożądane leku obejmują reakcje alergiczne, nudności i posiniaczenie w miejscu wstrzyknięcia.

Chirurgia

Jeśli ból stawów lub uszkodzenie są tak poważne, że lekarz nie działa, lekarz może porozmawiać o operacji polegającej na zastąpieniu stawu lub poprawieniu wyrównania.

Arthroscopy

Aby spojrzeć wewnątrz stawu, chirurg wykonuje bardzo małe nacięcie i wkłada cienką, oświetloną rurkę i małe instrumenty chirurgiczne. Dzięki temu niewielkiemu kroczowi lekarz może usunąć z ciała szczątkowe kawałki kości lub chrząstki lub innych zanieczyszczeń, wygładzić szorstkie powierzchnie lub usunąć obrzęk tkanki.

Wspólna wymiana (artropoplastyka)

Zapalenie stawów może pogarszać stawów stawów, a z czasem nie ma innego wyjścia, jak wymienić zużyte stawy biodrowe lub stawu kolanowego na plastikową lub metalową wersję. Jeśli zapalenie kości i stawów jest tylko w jednej części stawu kolanowego, możesz mieć częściową zmianę kolana lub bioder, mniej inwazyjną procedurę, która nadal pomoże poprawić funkcjonowanie.

połączenie fuzji

Jeśli wymiana stawu nie powiedzie się, chirurg może wypróbować inną technikę, która usuwa złącze całkowicie z końców dwóch kości łączących je. Kości są następnie trzymane razem ze śrubami, kołkami lub płytkami. Z biegiem czasu kości powinny być łączone w jedną całość.

Osteotomia

Jeśli nadal jesteś młody i aktywny, a masz zapalenie kości i stawów kolanowych lub stawów biodrowych, może wystąpić osteotomia lub zabieg chirurgiczny. Przez cięcie i usuwanie części kości, procedura ta poprawia wyrównanie stawów i stabilność, a przez kilka lat może pomóc w opóźnieniu operacji wymiany stawu.