Leki duszne

Lekarstwa na receptę, które hamują wzrost drożdży (przeciwgrzybicze) są stosowane w leczeniu pleśniawek.

Leki przeciwgrzybicze są stosowane bezpośrednio do dotkniętego obszaru (miejscowo), dlatego lek wpływa tylko na ten obszar lub połyka (doustnie), tak aby lek wpływał na całe ciało. W rzadkich przypadkach lek przeciwgrzybiczy musi być wstrzyknięty do żyły (dożylnie lub dożylnie).

Miejscowe leki przeciwgrzybicze

Miejscowe leki przeciwgrzybicze są stosowane w dotkniętym obszarze i są dostępne w kilku formach, takich jak płukania i pastylki do ssania.

Miejscowe leki przeciwgrzybicze muszą być w kontakcie z dotkniętym obszarem wystarczająco długo, aby zatrzymać wzrost drożdży. Preferowane są pastylki do ssania, ponieważ ich rozpuszczanie jest dłuższe. Ponieważ pastylki potrzebują wilgoci do rozpuszczenia, popijania wodą podczas ich używania mogą pomóc im lepiej.

Ponieważ niektóre z miejscowych leków przeciwgrzybiczych zawierają cukier, istnieje zwiększone ryzyko wnęk, gdy leki są stosowane przez dłuższy okres czasu. Przy użyciu miejscowego płukania fluorem lub żelu (jeśli nie masz już fluorku przez inne środki) podczas leczenia może pomóc zapobiec wnękom. Przed oddaniem produktów zawierających fluorki dla dzieci należy porozmawiać ze swoim lekarzem lub dentystą. Zbyt dużo fluoru może być toksyczne i może plamić zęby dziecka.

Doustne leki przeciwgrzybicze (pigułki)

W przeciwieństwie do miejscowych leków przeciwgrzybiczych, doustne leki przeciwgrzybicze wpływają na całe ciało. Lekarz może przepisać pigułkę, jeśli u pacjenta występuje zakażenie dróg żółciowych w przełyku. Lekarz może sugerować, że używasz miejscowego leku przeciwgrzybiczego wraz z nim.

Doustne leki przeciwgrzybiczne są stosowane w celu zapobiegania drapieżu u niektórych osób w warunkach osłabiających układ odpornościowy organizmu.

Wybór leków

  • Poliany (takie jak nystatyna)
  • azole (takie jak klotrimazol, fluconazol i itrakonazol)
  • Chlorheksydyna
  • Fiolet gencjany (1\%), produkt over-the counter

Co o tym myśleć

  • Rodzaj przepisanego leku zależeć będzie od stanu zdrowia Twojego lub dziecka, od złego zakażenia, od jak dawna infekcja była obecna i / lub czy zakażenie wróciło.
  • Niemowlęta są prawie zawsze leczone miejscowymi lekami przeciwgrzybiczymi. Leki stosowane miejscowo nie działają także u dorosłych, ponieważ dorośli mają większe usta i trudno pokryć obszary dotknięte chorobą.
  • Zarówno poliesterom, jak i azolom przez większość czasu wylewa się.
  • Azzol lub nystatyna jest zwykle pierwszym lekiem stosowanym w leczeniu drapieżników u dzieci.
  • Jeśli pleśniawka nie reaguje na leki, lekarz może przeprowadzić test hodowli w celu sprawdzenia, czy szczepy drożdży powodują narkotyki powodujące zakażenie.