Odżywianie i zęby dziecka

Twoje dziecko zjada ma wpływ na zęby. Zbyt dużo węglowodanów, cukru (na przykład z ciasta, ciasteczek, cukierków, mleka i innych słodkich potraw i napojów), a skrobie (na przykład precle i chipsy ziemniaczane) mogą powodować próchnicę zęba. Jak długo węglowodany pozostają na zębach jest głównym czynem powodującym próchnicę zębów.

Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić jako rodzic jest nauczenie dziecka w wyborze zdrowego pożywienia. Oto niektóre przyjazne dla zębów potrawy służące Twoim dzieciom wraz z innymi wskazówkami:

 • owoce i warzywa : oferują owoce i warzywa jako przekąskę zamiast węglowodanów. Owoce i warzywa, które zawierają dużą ilość wody, takie jak gruszki, melony, selery i ogórki są najlepsze. Ograniczyć spożycie bananów i rodzynków, ponieważ zawierają stężony cukier lub jeśli serwujesz te owoce, staraj się szczotkować zęby dziecka natychmiast po spożyciu.
 • Ser: podaj ser z obiadem lub jako przekąskę, zwłaszcza cheddar, monterey jack, szwajcarski i inne sery, które pomagają wywołać przepływ śliny. Ślina pomaga wymyć cząstki żywności z dala od zębów.
 • Unikaj lepkich, przeżuwanych potraw: rodzynki, suszone figi, słodycze z granola, płatki owsiane lub masło orzechowe, fasola galaretowa, karmel, miód, melasa i syrop przylepiają się do zębów, co utrudnia śliny przemywanie cukru z dala. Jeśli dziecko zużywa te rodzaje produktów, należy je szczotkować zęby zaraz po spożyciu.
 • Podawać słodkie potrawy z posiłkami, a nie przekąski . Jeśli masz zamiar dać dziecku jakieś słodycze, podaj je jako desery natychmiast po posiłku. Zazwyczaj zwiększa się ilość śliny w ustach wokół posiłku, ułatwiając mycie jedzenia z zębów, napój z posiłków pomaga również zmyć cząsteczki żywności na zębach.
 • Zabieraj dzieci do zwyczaju jedzenia jak najmniej przekąsek . Częstotliwość przekąsek jest znacznie ważniejsza od ilości zużywanej. Czas pomiędzy posiłkami pozwala śliny wypłukać cząstki żywności, które bakterie inaczej uczęszczały. Częste przekąski, bez szczotkowania natychmiast po tym, zapewniają stały dopływ paliwa do bakterii, co prowadzi do rozwoju płytki nazębnej i próchnicy zębów. Staraj się ograniczyć przekąski jak najwięcej i nie więcej niż jeden lub dwa dziennie. Szczotkuj zęby zaraz po spożyciu przekąski, jeśli to możliwe.
 • Unikaj słodkich pokarmów, które pozostają na zębach . Lizaki, twarde cukierki, krople do kaszlu i miętówki przyczyniają się do próchnicy zębów, ponieważ ciągle pokrywa się zębami cukrem.
 • Kup żywności, które są bezcukrowe lub niesłodzone.
 • Nigdy nie wkładaj dziecka do łóżka z butelką wypełnioną mlekiem, formułą, sokiem lub sody .
 • oferuj dziecku czystą wodę zamiast soku lub sody. soki, napoje gazowane, a nawet mleko zawierają cukier. Woda nie szkodzi zębom i pomaga w myciu wszelkich cząstek żywności, które mogą przywierać do zębów
 • Uwzględnij dobre źródła wapnia w diecie dziecka, aby zbudować silne zęby. dobre źródła to mleko, brokuły i jogurt.

Inne wskazówki dla zębów dziecka:

 • Jeśli dziecko żuje gumę, zachęć go do wybrania dziąseł słodzonej ksylitolem lub bez cukru. wykazano, że ksylitol zmniejsza ilość bakterii w ustach, a działanie żujące pomaga zwiększyć przepływ Ślina.
 • Pędzel z pastą do zębów zawierającą fluor. najlepszym sposobem zapobiegania próchnicy zębów jest codziennie stosowana pasta do zębów zawierająca fluor. Obecne zalecenia dotyczą stosowania pasty do zębów fluorku dla wszystkich grup wiekowych, ale stosują niewielką ilość dla młodszych dzieci. Fluoryt wlewa się do wnętrza zęba, co powoduje odwrócenie wczesnego zaniku. Szczotkować zęby dziecka co najmniej dwa razy dziennie i po każdym posiłku lub przekąsce, jeśli jest to możliwe, jeśli nie jest możliwe szczotkowanie między posiłkami, przynajmniej kilkakrotnie wypłukać jamę ustną.
 • Nanieść zęby dziecka każdego dnia. Nanieść zęby dziecka co najmniej raz dziennie, aby usunąć cząstki między zębami i pod linią dziąseł.
 • Spłucz wodą z płukanką fluorkową . Fluorowy płyn do płukania jamy ustnej może pomóc zapobiec próchnicy zębów. Używać dopiero po 6 latach.
 • Wyczyść zęby dziecka po podaniu leku leki takie jak syropy kaszelowe zawierają cukier, który bakterie w ustach używają do wytwarzania kwasów, które mogą jeść na szkle - wierzchołek ochronny Warstwę zęba.
 • Regularnie odwiedzaj dentystę. zaleca się zabranie dziecka do dentysty od pierwszego roku życia lub w ciągu 6 miesięcy od pierwszego zęba zrywającego się przez dziąsła. Regularne kontrole stomatologiczne pomogą również złapać problemy z stomatologią wczesnym.