MS i problemy ze wzrokiem: gdy stwardnienie rozsiane wpływa na oczy

Problemy ze wzrokiem są dość powszechne u osób z SM. Objawy zwykle pojawiają się i idą sam, ale można porozmawiać z lekarzem o zabiegach, aby chronić Twój wzrok i co należy zrobić, jeśli zaczniesz mieć kłopoty z widzeniem.

Problemy z tarczą związaną ze stwardnieniem rozsianym

utrata wzroku

Dzieje się tak, gdy nerw wzrokowy, który łączy oko z mózgiem, staje się podniecony. Nazywa się zapaleniem nerwu wzrokowego.

Około połowa osób z SM ma co najmniej raz warunek. To często pierwszy znak, że ktoś ma tę chorobę, ale inne stany mogą powodować zapalenie nerwu wzrokowego, więc nie zawsze oznacza, że ​​dana osoba ma lub będzie miała MS.

Objawy zapalenia nerwu wzrokowego nagle pojawiają się. Obejmują:

  • Zamazana wizja
  • Graying widzenia
  • Ślepota w jednym oku przez krótki czas, zwłaszcza podczas rozbłysku MS

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów, powiadom o tym lekarza. IV steroidy są powszechnie stosowane do leczenia pierwszego epizodu zapalenia nerwu wzrokowego, ale badania wskazują, że stosowanie sterydów może zwiększyć ryzyko nawrotu choroby. Chociaż objawy mogą być niepokojące, najlepsze leczenie może wcale nie być leczone.

podwójne widzenie

Dzieje się tak, gdy mięśnie, które kontrolują ruch oczu, nie są skoordynowane, ponieważ jeden lub kilka z nich nie działa prawidłowo. W MS problem występuje w części mózgu, która kontroluje nerwy, które idą do tych mięśni. Może być gorzej, gdy jesteś zmęczony lub zmęczenie oczu, więc spróbuj ich odpocząć przez cały dzień.

Niekontrolowane ruchy oczu

Osoby z SM mogą rozwinąć się, małe, gwałtowne i powtarzające się ruchy oczu. Mogą stracić kontrolę nad tym, jak poruszają oczami w górę iw dół lub na boki (czasami określane jako drżenie). Problem nazywany jest nystagmus. Może to być łagodne lub może być na tyle poważne, aby nie widzieć dobrze. Niektóre lekarstwa i specjalne pryzmaty okularowe mogą złagodzić stan i poprawić widzenia.s