MS i bezdech senny: co to jest połączenie?

W normalnych warunkach czuć się zmęczony, gdy występuje stwardnienie rozsiane (MS) .SM może zmęczyć się lub mieć inne zaburzenie, które sprawiają, że ciężko jest spać.

Bezsenność, zespół niespokojnych nóg, bezdech senny oraz inne problemy ze snem częściej występują u osób z SM. Faktycznie, podczas gdy bezdech senny dotyka jedynie około 3\% ogółu Amerykanów, od 4\% do 20\% osób z MS ma.

Bezdech senny może sprawić, że czujesz się zmęczony w ciągu dnia. Zwiększa to ryzyko wystąpienia takich stanów, jak choroba serca i cukrzyca. Właściwe leczenie może pomóc Ci oddychać łatwiej, lepiej spać i poczuć czujność w ciągu dnia.

Co to jest bezdech senny?

W przypadku bezdechu podczas snu, dróg oddechowych zostaje zablokowany podczas snu. Powoduje to powstrzymanie oddychania w kółko. Że budzi się twój mózg, aby znowu oddychać. Kiedy obudziasz się często w nocy, możesz 'spać'.

Jaki jest związek między stanem bezsenności a bezsennością?

Bezdech senny występuje częściej u osób z nadwagą. Dodatkowa tkanka spada nad twoim wydzieliną podczas snu, dzięki czemu mniej dostanie się do płuc.

MS może sprawić, że czujesz się zbyt zmęczony, aby ćwiczyć. Zarówno brak aktywności, jak i leki steroidowe, które można podjąć, aby kontrolować MS mogą powodować przyrost masy ciała.

Bezdech senny jest bardzo częsty u osób z MS z innego powodu. MS atakuje mielinę - powłokę, która otacza i chroni komórki nerwowe. Pozostawia blizny zwane uszkodzeniami w mózgu i rdzeniu kręgowym. Uszkodzenia spowodowane przez MS mogą utrudniać mózgowi kontrolowanie oddychania podczas snu.

Skąd mam wiedzieć, czy mam bezdech w senach?

Chrapanie jest częstą oznaką bezdechu podczas snu. Jeśli partner lub partner łóżka zauważa, że ​​w ciągu dnia pijesz, zadławisz się lub gasisz w nocy, skontaktuj się z lekarzem.

Inne objawy bezdechu podczas snu to:

 • Suche usta po przebudzeniu się
 • Uczucie zmęczone w ciągu dnia
 • Bóle głowy rano
 • wahania nastroju i drażliwość
 • Problem z zapamiętywaniem, uczeniem się lub koncentracją

Podczas egzaminu lekarz sprawdzi usta, nos i gardło. Możesz mieć również badania snu, aby dowiedzieć się na pewno, czy masz bezdech podczas snu, a jeśli tak, to jak bardzo jest to ciężkie. Zostaniesz na noc w laboratorium lub użyj urządzenia w domu do monitorowania oddechu podczas snu.

Ryzyko związane z bezdechem podczas snu

Bezdech senny może sprawić, że czujesz się zmęczony w ciągu dnia. Jeśli nie będziesz leczyć, możesz zwiększyć ryzyko wystąpienia następujących problemów:

 • Wypadki, takie jak wypadki samochodowe
 • cukrzyca
 • atak serca
 • Niewydolność serca
 • wysokie ciśnienie krwi
 • nieregularne bicie serca
 • otyłość
 • uderzenie

Może to mieć również wpływ na Twoją pamięć i utrudnia myśleć wyraźnie.

Jak leczenie bezdechu podczas snu w MS

Głównym leczeniem jest ciągłe pozytywne ciśnienie w drogach oddechowych (CPAP). Nosisz maskę na nosie i ustach podczas snu, a maszyna delikatnie wdmuchuje powietrze do gardła. To utrzymuje drogę oddechową w nocy.

Lekarz może pomóc Ci znaleźć odpowiedni typ maszyny i maski CPAP. Niektóre maski trudno zapiąć, co może być problemem, jeśli masz słabość lub drętwienie w dłoniach. Jeśli masz uszkodzenie nerwów w twojej twarzy, wybierz maskę, która wciska się zbyt mocno.

Kolejnym sposobem leczenia bezdechu jest ustnik, nazywany urządzeniem doustnym. To porusza dolną szczękę i język, aby utrzymać dróg oddechowych. Dentysta lub ortodonta może Ci się zmieścić.

Kilka zmian w codziennej rutynie może pomóc w leczeniu bezdechu podczas snu:

 • Jeśli masz nadwagę, zrzut z dietą i ćwiczeniami.
 • Aby utrzymać dróg oddechowych, spać na boku zamiast pleców. Możesz kupić specjalną poduszkę, aby nie dopuścić do przewrócenia się.
 • Jeśli palisz, poproś lekarza o wskazówki, które pomogą Ci opuścić. Palenie może sprawić, że sen przestanie się gorszy.

Przejrzyj wszystkie leki, które podajesz u lekarza. Zapytaj, czy którykolwiek z twoich leków przeciwzapalnych może wpłynąć na oddychanie w nocy. Jeśli tak, sprawdź, czy możesz przełączyć się na inny lek.