Biofeedback do padaczki

Biofeedback: brzmi jak science fiction? To jest rzeczywiście dobra medycyna. Biofeedback pomaga wielu przejąć kontrolę nad powszechnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak migreny, zaburzenie nadpobudliwości psychoruchowej, padaczka, cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi i nietrzymanie moczu.

W rzeczywistości biofeedback jest obecnie uważany za alternatywną medycynę, mówi steven baskin, phD, dyrektor nowego instytutu ds. Medycyny behawioralnej w Stamford, conn. Baskin jest również prezesem stowarzyszenia stosowanej psychofizjologii i biofeedback.

Biofeedback uzyskał aprobatę od najwyższej grupy kontrolnej - amerykańskiej rady ds. Przeglądu polityki dotyczącej opieki zdrowotnej - mówi baskin. Rada przeprowadziła wyczerpujący przegląd wszystkich sprawozdań dotyczących biofeedbacku jako leczenia wspólnych i trudnych do leczenia zaburzeń, takich jak epilepsja i migreny.

'grupa dała biofeedback ocenę skuteczności klasy A, najwyższy poziom', powiedział baskin WHTT.

Co to jest biofeedback?

Biofeedback jest techniką samokształcenia, opartą na umysłach nad ciałem, która powstała w latach czterdziestych XX wieku. Robi biofeedback ma trochę uczucia science fiction. Ale jest całkowicie legalna i działa, na przykład cierpiący na migrenę może być w stanie trenować swoje ciało, aby nie migreny lub złagodzić bóle głowy 'ciężkość'. Niesamowite, ale prawdziwe. To metoda, w której świadomie kontrolujesz funkcję ciała, która normalnie jest regulowana automatycznie przez ciało, tak jak temperatura skóry, tętno czy ciśnienie krwi.

Oto co się dzieje: noszą czujniki na głowie i gdzie indziej, aby 'usłyszeć' lub 'zobaczyć' niektóre funkcje ciała, takie jak tętno, trawienie, temperatura ciała i napięcie mięśni. Monitory odzwierciedlają, co się dzieje w ciele. To jest podobne do oglądania monitora serca w akcji.

Wtedy uczysz się kontrolować te dźwięki i bełkot. Po kilku sesjach nie potrzeba czujników czy monitorów. 'Twój umysł trenuje twój system biologiczny, aby nauczyć się umiejętności', mówi Baskin.

Biofeedback nie jest trudne do nauczenia, baskin mówi WHTT. Ludzie nauczyli się kontrolować ciśnienie krwi, aktywność mózgu, problemy z oddawaniem jelit i pęcherza moczowego, trawienie, napięcie mięśni, nudności, tętno, nawet gruczoły potowe. Wśród zastosowań dzisiaj:

Migreny i inne bóle głowy:

Biofeedback zyskał szeroką akceptację jako leczenie migreny. Poprzez uczenie się biofeedbacku, osoby cierpiące na migrenę mogą migreny krótkodziałające i inne bóle głowy, a przynajmniej zmniejszyć ból, baskin mówi WHTT. Sztuczka może być przez zwiększenie przepływu krwi do rąk. Co odwraca nadmiar przepływu krwi z głowy, co może powodować bóle głowy.

Bóle głowy, spowodowane przez naprężone mięśnie głowy, także wyciszają się, gdy biofeedback jest używany do rozluźnienia tych mięśni, dodaje.

'w czasach wysokiego stresu lub gdy dochodzi do bólu głowy, podgrzewanie i relaksacja strony zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia bólu głowy - lub przynajmniej' nie jest tak ciężkie '- mówi Baskin .

Badania pokazują, że połączenie leków i biofeedbacku ma większy wpływ niż sam leczenie, mówi. Również ostatnie dane wykazały, że długoterminowa ulgę dla osób cierpiących na migrenę jest lepsza dzięki biofeedback. W tym badaniu grupa przeszkolona w zakresie biofeedbacku miała znacznie niższe nawroty migreny, zmniejszenie liczby hospitalizacji i niższe koszty leczenia, ponieważ mogły one zmniejszyć dawkę leków.

ADHD:

Neurofeedback jest formą biofeedback, która jest stosowana w leczeniu dzieci z ADHD. 'W ciągu ostatnich pięciu do dziesięciu lat dane zaczynają się wykazywać, że jest to bardzo obiecujący nowy zabieg', powiedział baskin WHTT. 'Myślę, że stopniowo stanie się standardem opieki nad ADD i ADHD. Sesje szkoleniowe są coraz krótsze, sprzęt staje się coraz lepszy i w połączeniu z bardzo dobrą terapią, dane [na temat skuteczności] wyglądają bardzo dobrze. '

Jedno z badań wykazało poprawę impulsywności, nieuwagi i funkcjonowania w szkole po 40 sesjach neurofeedbacku połączonych ze strategiami nauczania.

'Biofeedback może nie tylko pomóc dziecku używać mózgów, których zazwyczaj nie stosuje, ale może również przyczynić się do zwiększenia przepływu krwi do określonych części mózgu zaangażowanych w ADHD', powiedział joel lubar, phD, psycholog na uniwersytecie Tennessee, knoxville, w poprzednim wywiadzie, lubar rozwinął leczenie ADHD w latach 70.

'stosowany w terapiach behawioralnych, które zawierają umiejętności w klasie i domowe, neurofeedback może pomóc tym dzieciom w mniejszym stopniu uzależnić się od środków pobudzających, takich jak ritalin', powiedział Lubar WHTT.

Choroba psychiczna:

Biofeedback jest również używany w leczeniu depresji, uzależnienia, zaburzeń dwubiegunowych i schizofrenii.

nietrzymanie moczu:

Medicare niedawno zatwierdziło szkolenie dotyczące biofeedback w leczeniu nietrzymania moczu i kału w starszych mężczyznach i kobietach. 'Nietrzymanie moczu jest nr 1 powodem, dla którego ludzie są umieszczani w długoterminowych placówkach opiekuńczych', powiedział baskin WHTT. 'Poprzez biofeedback, starsi ludzie mogą nauczyć się czegoś podobnego do ćwiczeń kegla - kontraktowania i kontrolowania mięśni pęcherza moczowego i jelitowego, dane o skuteczności są dość spektakularne i mogą się nauczyć w biurze lekarskim. Robi to teraz wiele praktyk urologii. '

Cukrzyca:

U osób chorych na cukrzycę stres może spowodować spustoszenie wielu hormonów wpływających na kontrolę cukru we krwi. Poprzez ćwiczenia biofeedback i relaksacyjne, można zredukować tę reakcję stresową, badania pokazują.

Epilepsja:

Neurofeedback pomaga pacjentom z padaczką zmniejszyć częstotliwość napadów drgawkowych.

'u osób chorych na padaczkę, część mózgu stała się niestabilna, a czasami wywołuje resztę mózgu w zajęciach', wyjaśnił siegfried othmer, phD, encino, calif, fizyk, który trenuje terapeuty biofeedback, w Poprzedni wywiad. Neurofeedback może pomóc ustabilizować te obwody i zmniejszyć występowanie napadów drgawkowych.

Dolna linia: tam jest tam pomoc

Wielu psychologów, profesjonalnych doradców, pracowników socjalnych i innych pracowników służby zdrowia jest przeszkolonych w biofeedback, neuroterapii, neurofeedback i EEG biofeedback. Stowarzyszenie stosowanej psychofizjologii i Biofeedback ma więcej informacji na temat tej terapii i znalezienia dobrego lekarza. Ponadto instytut certyfikacji biofeedback w Stanach Zjednoczonych pomoże Ci znaleźć certyfikowanego i licencjonowanego lekarza.

Opublikowano jan. 24 marca 2005.
medycznie uaktualniony marzec 2006.