11 września świadków naocznych, rok później

Mój pies, koszulka, wącha się przez sterty kosza i potyka się o zmarły szczeniak, który wygląda tak samo jak on. Wkrótce, on i ja odkrywamy, że zrzut, który chodzimy, jest rozrzucony setkami bezużytecznych koszul leżących pośród paskudnych puszek, papierów i jedzenia.

Koraliki potu spływają mi do tyłu. I wzdrygnąć się, a od razu zdaję sobie sprawę, że to był tylko zły sen - kolejny z tych okropnych obrazów, które mnie niepokoiły. 11.

Ciągle pamiętam ciepło eksplozji na mojej twarzy, gdy druga płaszczyzna uderzyła w południową wieżę światowego centrum handlowego. Pamiętam również, że mój szok widząc, jak ludzie skaczą z płonących drapaczy chmur.

Jednak nie widziałem niczego innego niż inni yorkowie i reszta świata, świadkowie z ulic, czy z telewizorów. Co różni się wydaje się być niezliczoną odpowiedzią na straszne wydarzenia.

'Najwyraźniej czuję, że byłem naocznym świadkiem masowych mordów', mówi catherine, 34-letnia kalifornijska rodzina, która odwiedza manhattan i musi schronić się z gruzów upadających wież. 'Pomyśleć, że to nie jest wypadek powoduje uczucie chorych i chłodzących we mnie'.

Katarzyna teraz unika się w słynne drapacze chmur, ponieważ obawiają się, że są to cele dla terrorystów. Gdy jest w wysokim budynku, czuje się zdenerwowana i psychicznie zauważa najbliższe wyjście.

Noel, 31, urodzony nowy yorker, wydaje się nieprzyjazny katastrofą, pomimo tego, że widział zamknięte wieże z biura, jakieś pół mili. Jako starszy menedżer w firmie telekomunikacyjnej musiał zmobilizować współpracowników zdumiony raportami, że w pobliżu budynków mogą znajdować się bomby i 10 innych samolotów gotowych do ataku.

'kiedy złe rzeczy się zdarzają, staram się nie narażać mnie negatywnie', mówi. 'Od tamtej pory starałem się pielęgnować życie'.

Konfliktowe reakcje świadków

Nietypowe są różne reakcje na tę samą niepokojącą sytuację - mówią eksperci ds. Zdrowia psychicznego, którzy zauważają, że sposób zarządzania urazami zależy od stopnia narażenia, jakości okresu powrotu do zdrowia i ich przeszłych doświadczeń.

'Jeśli byłeś tam i czułeś, że twoje życie jest w niebezpieczeństwie, to wpłynie na ciebie bardziej niż wiedząc, że coś się stało i myślisz, że to straszne' - mówi Rachel Yehuda, dyrektor psychiatrycznego stresu pourazowego (PTSD) w ośrodku zdrowia administracji weterana Bronxa.

Różnią się reakcjami biologicznymi, mówi. W jednym przypadku ludzie obawiają się o swoje życie; Z drugiej strony sądzi, że coś jest złego.

Dlatego wielu widzów telewizyjnych mogło pracować dzięki wspomnieniach o 9/11 łatwiej niż ci, którzy dostali się do nich na popiół lub osobiście zobaczyli ludzkie szczątki.

Ataki terrorystyczne mogły spowodować szereg zdarzeń, które mogą wzbudzić niepokój niektórych osób, niezależnie od stopnia ich narażenia. W ubiegłym roku wiele osób zostało zwolnionych z pracy, cierpiało na problemy zdrowotne , A także zaniepokojony sytuacją mieszkaniową lub zasobami finansowymi, a ponadto stały 'wysoki alarm' wydany przez urzędników rządowych i zagrożenie skażeniem wąglikiem może utrudnić odzyskanie niektórych osób.

'Ci ludzie będą mieć duży wpływ, chociaż mogą mieć umiarkowaną ekspozycję', mówi erwin R. parson, phD, wiodący psycholog chory, który współpracował z ocalałymi z sept. 11, bombardowanie miasta oklahoma i wielkie trzęsienie ziemi w Kalifornii. 'To nie tylko natężenie ekspozycji, ale ważne jest, że środowisko odzysku'.

Potem są tacy, z którymi sfrustrowani i zaniepokojeni są obawy związane z tragedią. Keith Chernin, współpracownik lifenetu, sieci porad medycznych zdrowia psychicznego w regionie Nowego Jorku, mówi, że wiele osób, które wezwały do ​​centrum, miało problemy w innych dziedzinach życia, które zostały zaostrzone przez 9/11.

Gloom nad gotham

W nowym jorku jest nowe znaczenie wyrażenia 'miasto, które nigdy nie śpi'

W czasie rzeczywistym wezwania od osób mówiących bezsenność, koszmary nocne i niepokój wzrosły dwukrotnie od 9/11 do 6 000 połączeń miesięcznie, a liczba ta powinna wzrosnąć w nadchodzących tygodniach.

Ponadto w niedawnych badaniach Journal of american medical association stwierdzono, że ponad pół miliona osób wokół dużego jabłka może rozwinąć PTSD, psychiatryczne Zaburzenia oznaczone koszmary, wspomnienia lub objawy lękowe, po katastrofie we wrześniu.

Nowy Jork może ponosić ciężkie rany psychiczne kraju, ale eksperci twierdzą, że kryzys może pogłębić zrozumienie zdrowia psychicznego każdego człowieka.

'Mam nadzieję, że to nas odejdzie od przekonania, że ​​ludzie, którzy są zmartwieni, z konieczności mają chorobę psychiczną', mówi les gallo-silver, CSW, starszy pracownik socjalny nowego uniwersytetu w York (NYU) Centrum.

Mówi, że ludzie nie muszą być zdesperowani, aby być w poradni. Istnieją środki i działania (wiele z nich jest bezpłatne), które ludzie mogą wykorzystać, aby uniknąć kryzysu emocjonalnego.

wrzesień wrzesień

Ostatni wtorek. 11, jo-ann, 48-letnia córka królewska, znalazła się samotna, biegając gorączkowo z trzciny po schodach w swojej pracy, tuż po drugiej stronie ulicy od zera. Doświadczenie ją przeraziło, ale pocieszała się wiedzą, że jej współpracownicy znajdowali się przed nią tylko o kilka lotów.

W rocznej rocznicy, jo-ann planuje wyłączyć telewizor i przeczytać książkę. Mówi, że widziała wystarczająco dużo fragmentu sept 11 i nie jest zainteresowana przeżywaniem tego doświadczenia, w ubiegłym roku przeżyła nowotwór mózgu, wywalając półpasiec i musiała poradzić sobie z możliwością utraty Jej praca i wyjście z mieszkania.

Pomimo to wszystko, jo-ann pozostaje optymistą. Mówi, że znalazła siłę polegania na dwóch braciach, czyta Biblię i czyni z paktem ze współpracownikami, że niezależnie od tego, będą trzymać się razem. Rozważała także swoje obawy z gallo-srebra, z którymi zaprzyjaźniła się podczas pobytu w szpitalu w NYU.

'złe rzeczy się zdarzają', mówi jo-ann. 'Musiałeś tylko zapach, który podniósł się i poszedł do tego kasyna i zagraj automat do gier'.

Podobnie jak jo-ann, eksperci sugerują, co jest pozytywne w twoim życiu. 'Rocznica 9/11 może być inspirującym doświadczeniem potwierdzającym życie', mówi pastor, który dodaje, że wielu ocalałych z innych katastrof Często stwierdzili, że są o wiele bardziej elastyczni i mają więcej zasobów (takich jak rodzina wspierająca i przyjaciele), niż się spodziewali.

Ważne jest, aby zaznaczyć rocznicę tragedii z czymś, co ma dla Ciebie znaczenie, a eksperci są zgodni, że powtarzające się obrazy zniszczenia mogą być szkodliwe dla twojego samopoczucia. A jednocześnie ostrzegają przed ignorowaniem dnia lub odizolowaniem się. Opierając się na doświadczeniu parsona, ludzie, którzy to robili w oklahoma, ponieśli największe negatywne skutki umysłowe i fizyczne w czasie.

Każdy, kto ma podobne objawy, jest proszony o poszukiwanie pomocy: lęku, depresji, bezsenności, koszmarów, fobii (o budynkach, windach, podziemiach, zatłoczonych miejscach itp.), Braku koncentracji, emocjonalnej izolacji i nadmiernym alkoholu Konsumpcja.