Zespół metaboliczny - zespół X - czy jesteś narażony na ryzyko?

Biorąc pod uwagę, jak często występuje zespół metaboliczny - szacuje się, że jedna czwarta osób spełnia kryteria - wszyscy powinni się martwić o swoje czynniki ryzyka, a przecież syndrom metaboliczny może znacznie zwiększyć ryzyko poważnych problemów zdrowotnych, Takie jak cukrzyca, ataki serca i udar mózgu - a często ludzie nawet nie wiedzą, co to jest.

Zespół metaboliczny jest ogólnie definiowany jako zespół czynników ryzyka, w tym wysoki poziom cukru we krwi, dodatkowy tłuszcz w jamie brzusznej, wysokie ciśnienie krwi i niezdrowy poziom cholesterolu.

Niektóre z tych czynników ryzyka można kontrolować. Inni pozostają poza kontrolą. Ale jeśli zrozumiesz całą gamę czynników ryzyka, możesz lepiej chronić swoje zdrowie. Może wystąpić większe ryzyko zespołu metabolicznego, jeśli:

  • jesteś starszy . To jest bardziej powszechne w miarę ludzi w wieku. Ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego wzrasta z 20\% w wieku 40 lat, do 35\% w wieku 50 lat, do 45\% w 60. roku życia.
  • Masz skłonność do zakrzepów i stanów zapalnych . Oba są powszechne u osób z zespołem metabolicznym. Lekarz może wykonać badania krwi, aby dowiedzieć się, czy występuje wysokie ryzyko zakrzepów i stanów zapalnych.
  • Masz inne choroby . Zespół metaboliczny jest związany z szeregiem stanów chorobowych. Takie jak zespół policystycznych jajników (PCOS), wątrobę tłuszczową, kamienie żółciowe cholesterolu i lipodystrofię (wpływa to na dystrybucję tkanki tłuszczowej).
  • Działa w rodzinie . Nawet jeśli nie jesteś otyły, możesz odziedziczyć większe ryzyko. Obejmują osoby, które mają rodziców lub innych krewnych pierwszego stopnia z cukrzycą.
  • jesteś na południu azjatyckim . Azjaci południowi zdają się wykazywać większe ryzyko oporności na insulinę, a tym samym zespół metaboliczny. Z tego powodu, stowarzyszenie maniak serca i krajowy ośrodek serca, płuc i krwinek mają różne zalecenia dla tej grupy. Wysokość pasa powyżej 35 '(dla mężczyzn) i 31' (dla kobiet) jest uważana za czynnik ryzyka zespołu metabolicznego.

Objawy zespołu metabolicznego

Większość czynników ryzyka zespołu metabolicznego nie ma żadnych objawów, zazwyczaj nie można odczuwać wysokiego ciśnienia krwi lub wysokiego poziomu cholesterolu. Często jedyne zewnętrzne oznakowanie stanowi dodatkową wagę w brzuchu.

Więc jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy masz zespół metaboliczny jest spotkanie się z lekarzem. Sprawdzi ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi i cholesterolu. To kolejny powód, aby regularne kontrole były kluczowe dla zachowania zdrowia.