Hormonalna terapia zastępcza: korzyści i zagrożenia

Wiele kobiet twierdzi, że gorące błyski i nocne poty są najgorszymi objawami menopauzy. Mogą kraść twój sen i spać spustoszenie w godzinach budzenia. Nagłe upały, które zwykle trwa od 30 sekund do 10 minut, mogą sprawić, że twoje serce funta, zostawisz czerwony na twarzy i klatce piersiowej i obudź się,

Jeśli chcesz ulżyć, 'terapia hormonalna jest najskuteczniejszym sposobem leczenia', mówi Joann E. manson, MD, profesor szkół medycznych Harvard.

Gorące mrugnięcia i inne objawy menopauzy mają miejsce, gdy Twoje jajniki zmniejszają poziom hormonów. Mogą rozpocząć się kilka lat, zanim twoje okresy przestaną i trwają kilka lat po tym. Hormony recepturowe, zwykle kombinacja estrogenu i progesteronu, 'zastąp' te, które organizm już nie robi.

Jakie są korzyści i zagrożenia?

Oprócz złagodzenia gorących błysków i nocnych potów, terapia hormonalna może pomóc w zapobieganiu osteoporozie i zmniejszyć ryzyko złamania kości. Ale ma również zagrożenia. W połączeniu estrogenów i terapii progesteronem może zwiększyć ryzyko raka piersi, udaru mózgu, skrzeplin i zawału serca. Aby zminimalizować ryzyko, przyjmuj najniższą dawkę w najkrótszym czasie, aby uzyskać ulgę.

SERMy mogą zmniejszać ryzyko.

Jednym ze sposobów jest podjęcie estrogenu wraz z selektywnym modulatorem receptora estrogenowego, co może zmniejszyć ryzyko wystąpienia hormonalnej terapii zastępczej. SERMy kierują estrogen do części ciała, które tego potrzebują i utrzymują estrogen z dala od części, które mogą zranić.

Na przykład 'SERms może kierować uwagę na [część mózgu, która] kontroluje gorące błyski', mówi wen shen, MD, adiunkt w ginekologii i położnictwie w uniwersyteckiej szkole medycznej im. Johna Hopkinsa. 'Mogą atakować kości, aby zapobiec osteoporozie'. W międzyczasie SERMY mogą upewnić się, że estrogeny pomijają piersi i macicę, aby utrzymać ryzyko raka na niskim poziomie.

Powiedz nie o hormonach dostosowanych na potrzeby własne.

Niektóre kobiety chcą mieć bioaktywne hormony, które są najbardziej podobne do tych, które organizm robi naturalnie. FDA zatwierdziła kilka bioidentycznych hormonów.

Ale wiele kobiet błędnie uważa, że ​​muszą jechać do aptek, aby ich dostać, mówi manson. Leki te nie są zatwierdzone przez FDA i nie muszą przejść tego samego testu bezpieczeństwa i skuteczności, wymaganego dla ich zatwierdzonych przez FDA odpowiedników.

Poproś lekarza

1. Jakie zmiany stylu życia mogę dokonać, aby zmniejszyć gorące błyski lub inne objawy, zanim spróbuję leki?

2. Jak mogę znaleźć moje osobiste 'wyzwalacze' na gorące błyski?

3. Czy terapia hormonalna będzie dla mnie dobra?

4. Jakie są zalety i wady plastrów hormonalnych w porównaniu z pigułkami?

5. Jakie są moje możliwości leczenia niehormonalnego i alternatywnej terapii gorącymi błyskami?

6. Jak długo mam planować stosowanie leków na objawy menopauzy?

Znajdź więcej artykułów, przeglądaj problemy i przeczytaj bieżące wydanie 'magazynu WHTT'.