Problemy z menopauzą i cholesterolem

Kobiety w okresie menopauzy, mające więcej niż jeden konkretny czynnik ryzyka choroby niedokrwiennej serca, jak wysoki poziom cholesterolu, mogą być bardziej narażone na ryzyko chorób serca niż osoby bez czynników ryzyka. Podaj ten krótki test, aby ocenić swoje ryzyko.

Odpowiedz tak lub nie na poniższe pytania.

1) Czy masz wysokie ciśnienie krwi?

Tak lub nie

Wysokie ciśnienie krwi może nasilać serce i zwiększyć zużycie naczyń krwionośnych, co utrudnia blokadę.

2) czy jesteś Afroamerykaninem?

Tak lub nie

Czarne kobiety częściej niż białe kobiety rozwijają wysokie ciśnienie krwi, a także CHD, ponieważ często powodują one wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie tętnicze) częściej. Ryzyko choroby serca jest również wyższe wśród meksykańskich Amerykanów, Indian amerykańskich, rodzimych Hawajczyków i niektórych Amerykanów-Amerykanów. Jest to częściowo spowodowane wyższymi wskaźnikami otyłości i cukrzycy.

3) jesteś mężczyzną?

Tak lub nie

Mężczyźni mają większe ryzyko CHD niż kobiety. Ryzyko rozwoju CHD u kobiet w okresie pomenopauzalnym wzrasta wraz z wiekiem, stając się podobnym do mężczyzn.

4) Czy rodzice lub inni członkowie rodziny cierpią na choroby serca?

Tak lub nie

Genetyka niektórych osób zwiększa ich szanse na rozwój CHD.

5) jesteś w wieku powyżej 40 lat?

Tak lub nie

Im starsze, tym bardziej prawdopodobne jest, że masz CHD.

6) Czy masz wysoki poziom cholesterolu?

Tak lub nie

Wysoki poziom cholesterolu może przyczynić się do gromadzenia się płytki nazębnej, która może zapchać naczynia krwionośne prowadzące do serca i mózgu. Ta płyta może pęknąć i spowodować powstawanie skrzepów, blokując przepływ krwi i powodując zawał serca lub udar.

7) palisz papierosy?

Tak lub nie

Palacze są od 2 do 4 razy rzadziej rozwinięci chorób serca niż nonsorowcy. Nikotyna w papierosach przyspiesza serce i wąskie tętnice, co utrudnia wystarczającą ilość krwi, aby przeżyć.

8) masz cukrzycę?

Tak lub nie

Około trzech czwartych osób z cukrzycą umiera na jakąś formę choroby serca lub naczyń krwionośnych. Nawet jeśli poziom cukru we krwi jest pod kontrolą, cukrzyca zwiększa ryzyko chorób serca, ale ryzyko jest jeszcze większe, jeśli poziom cukru we krwi nie jest dobrze kontrolowany.

9) czy jesteś fizycznie nieaktywny, nadwaga czy otyłość?

Tak lub nie

Nieaktywny tryb życia jest czynnikiem ryzyka dla CHD. Regularna aktywność fizyczna pomaga zapobiegać chorobom serca i naczyń krwionośnych. A ludzie, którzy mają nadmiar tkanki tłuszczowej - zwłaszcza w talii - mają większe szanse rozwoju choroby serca, nawet jeśli nie mają innych czynników ryzyka. Ćwiczenia mogą pomóc w kontrolowaniu poziomu cholesterolu, cukrzycy i otyłości, a także pomagają obniżyć ciśnienie krwi u wielu osób.

Inne czynniki mogą również przyczyniać się do zwiększonego ryzyka chorób serca. Mogą to być indywidualne poziomy stresu i spożywanie alkoholu. Porozmawiaj z lekarzem o konkretnej sytuacji, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki.