Przegląd menopauzy i perimenopauzy

Co to jest menopauza? Co to jest perimenopauza?

Menopauza jest punktem w kobiecym życiu, gdy nie miała okresu jej trwania przez rok, oznacza koniec porodu, czasami nazywany 'zmianą życia'.

W przypadku większości kobiet menopauza występuje około 50 roku życia, ale każda ciało kobiety ma swoją własną linię czasu, niektóre kobiety przestają mieć okresy w połowie lat 40. Inne są dobrze w wieku 50.

Perimenopauza jest procesem zmian, który prowadzi do menopauzy. Może rozpocząć się już w późnych latach trzydziestych lub już wczesnych lat pięćdziesiątych. Jak długo perimenopauza trwa, a zwykle trwa od 2 do 8 lat. W tym czasie mogą wystąpić nieregularne okresy lub inne objawy.

Menopauza jest naturalną częścią starszego wieku. Nie musisz tego zażywać, chyba że Twoje objawy Cię niepokoją, ale dobrze jest nauczyć się wszystkiego na temat menopauzy. Wiedząc, czego się spodziewać, może pomóc w jak najlepszym zdrowiu podczas tej nowej fazy swojego życia.

Co powoduje menopauzę?

Normalne zmiany w układzie rozrodczym i hormonalnym powodują menopauzę. W miarę dostarczania jaj, organizm zaczyna rzadziej rzadzić. W tym czasie poziom hormonów zmienia się nierównomiernie (wahaj się), powodując zmiany okresów i innych objawów. W czasie, poziom estrogenów i progesteronu spada wystarczająco, że cykl menstruacyjny przestaje działać.

Niektóre zabiegi medyczne mogą powodować przerwanie okresów przed osiągnięciem 40 roku życia. Po usunięciu jajników, po radioterapii lub po chemioterapii może dojść do wczesnej menopauzy.

Jakie są objawy?

Najczęstsze objawy obejmują:

 • Nieregularne okresy. Niektóre kobiety mają lekkie okresy. Inni mają ciężkie krwawienie. Twój cykl miesiączkowy może być dłuższy lub krótszy lub możesz pominąć okresy.
 • uderzenia gorąca.
 • Kłopoty ze snem (bezsenność).
 • zmiany emocjonalne. Niektóre kobiety mają huśtawki nastroju lub czują się głupie, przygnębione lub zmartwione.
 • Bóle głowy.
 • Poczucie, że twoje serce bije zbyt szybko lub nierównomiernie (kołatanie serca).
 • problemy z zapamiętywaniem lub myśleniem wyraźnie.
 • Suchość pochwy.

Niektóre kobiety mają tylko kilka łagodnych objawów. Inni mają poważne objawy, które zakłócają sen i codzienne życie.

Objawy wydłużają lub pogarszają się w pierwszym roku życia lub po menopauzie. Z upływem czasu, hormony nawet na niskim poziomie, a wiele objawów poprawia się lub ucieka.

Czy potrzebujesz testów w celu zdiagnozowania menopauzy?

Nie musisz być badany, aby sprawdzić, czy rozpoczęto perimenopauzę lub osiągnięto okres menopauzy, a ty i twój lekarz najprawdopodobniej będą mogli oprzeć się na nieregularnych okresach i innych objawach.

Jeśli masz ciężkie, nieregularne okresy, lekarz może chcieć wykonać testy w celu wykluczenia poważnej przyczyny krwawienia. Ciężkie krwawienie może być normalnym objawem perimenopauzy. Ale może to być również spowodowane infekcją, chorobą lub problemem ciąży.

Lekarz nie musi się spodziewać objawów menopauzy. Ale ważne jest, aby utrzymywać roczne badania lekarskie. Ryzyko po chorobie serca, raku i przerzedzaniu kości (osteoporoza) wzrasta po menopauzie. Podczas corocznych wizyt, lekarz może sprawdzać ogólny stan zdrowia i zalecać testy w razie potrzeby.

Czy potrzebujesz leczenia?

Menopauza jest naturalną częścią starszego wieku. Nie musisz tego zażywać, chyba że Twoje objawy Cię niepokoją, ale jeśli objawy nasilają się lub są niewygodne, nie musisz cierpieć przez nie. Istnieją zabiegi, które mogą pomóc.

Pierwszym krokiem jest zdrowy styl życia. Może to zmniejszyć objawy, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca i innych długotrwałych problemów związanych ze starzeniem się

 • Szczególny wysiłek, aby dobrze jeść. wybrać zdrową serdecznie dietę o nasyconym tłuszczu. Powinna zawierać mnóstwo ryb, owoców, warzyw, fasoli i wysokiej jakości ziaren i pieczywa.
 • Zjedz pożywną dietę i upewnij się, że otrzymujesz wystarczające ilości wapnia i witaminy D, aby pomóc kościom w utrzymaniu dobrej kondycji. Niskotłuszczowe lub beztłuszczowe produkty mleczarskie są świetnym źródłem wapnia.
 • Regularnie ćwicz. Ćwiczenia pomogą Ci kontrolować wagę, utrzymać serce i kości w silnym wzroście, i podnieś nastrój.
 • Ogranicz kofeinę, alkohol i stres. Te rzeczy mogą pogorszyć objawy. Ograniczenie ich może pomóc lepiej spać.
 • jeśli palisz, przestań. Rzucenie palenia może zmniejszyć gorące migotanie i długoterminowe zagrożenia dla zdrowia.

Jeśli zmiany stylu życia nie wystarczy, aby złagodzić objawy, możesz spróbować innych środków, takich jak ćwiczenia oddechowe i joga.

Jeśli masz ciężkie objawy, możesz zapytać lekarza o leki na receptę. Dostępne są następujące opcje:

 • tabletki antykoncepcyjne o niskim dawkowaniu przed menopauzą.
 • terapia hormonalna małej dawki (HT) po menopauzie.
 • Leki przeciwdepresyjne.
 • Lek o nazwie clonidyna (katapres), zwykle stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi.

Wszystkie leki stosowane w objawach menopauzy mają potencjalne ryzyko lub skutki uboczne. Bardzo mała liczba kobiet rozwija poważne problemy zdrowotne podczas terapii hormonalnej. Przed rozpoczęciem leczenia objawów menopauzy należy porozmawiać z lekarzem o możliwym ryzyku zdrowotnym.

Pamiętaj, że nadal możesz zajść w ciążę, aż dojdziesz do menopauzy. Aby zapobiec niechcianej ciąży, używaj kontroli urodzeń, dopóki nie masz okresu przez cały rok.