Radzenie sobie ze stresem w miejscu pracy

Jako dziennikarz magazynu, chris charla napotyka każdego dnia z wieloma terminami, spotkaniami i wszystkimi innymi wymaganiami stawiania wysokiej jakości produktów - wymaganiom, które w jego przypadku doprowadziły do ​​destrukcyjnych mechanizmów radzenia sobie.

'Chwyciłem za nadgarstek resztę i wcisnąłem ją na klawiaturę, albo zabieram telefon i zatrzaskuję na odbiorniku kilka razy', wspomina czterdziestoletnia san franciscan, charla. 'Ale od tego czasu starałem się uspokoić. Nadal chcę rozbijać rzeczy, ale to, co teraz robię, to powiadać, że nie mam nic przeciwko, a zamiast tego chodzić. '

Charla potrafi rozmawiać przez czas, kiedy emocje działają wysoko. Co można zrobić, to porozmawiać z innymi 'jeśli pójdę do mojego przełożonego - mówi - to nie tylko przyjęcie, które przyspieszyło zarządzanie czasem, ale jest to wstęp, które mogę 'Nie rób mojej pracy'.

W miarę postępów, myślenie charla jest typowe dla mężczyzn w miejscu pracy, które sprawia, że ​​trudność stwarza trudności i przyznaje się do tego tabu.

Wysoki koszt stresu w miejscu pracy

Stres w miejscu pracy ma ogromne konsekwencje w Japonii, w którym wskaźnik samobójstw wśród mężczyzn wzrósł w ciągu ostatnich 15 lat. Według chińskiego urzędu statystycznego, najwyższy wskaźnik samobójstw występuje u mężczyzn w wieku od 35 do 44 lat, co czyni z niej najczęstszą przyczynę śmierci mężczyzny na 13. miejscu (jest to 21 rok dla kobiet). W marszu w marcu 1998 r., Gdy trzyosobowe japońscy - wszyscy szefowie firm zajmujących się samochodami - zabrali życie tej samej nocy. Oni dali? Złe finanse firmy.

Według raportu z 1997 r. Z krajowego centrum zapobiegania urazom, w Stanach Zjednoczonych liczba przypadków samobójstw mężczyzn spadła w ciągu ostatnich kilku lat, ale wskaźnik samobójstw wśród mężczyzn jest prawie czterokrotnie wyższy niż w przypadku kobiet (W Stanach Zjednoczonych grupa wiekowa o najwyższej wartości wynosi od 75 do 85 lat).

Dlaczego praca jest często winowajcą

Znaczna część problemu, mówi glenn E. dobry, phD, wywodzi się z tego, że tożsamość mężczyzn jest tak blisko związana z pracą '. Jeśli pytasz człowieka, kim on jest, pierwszą rzeczą, którą mówi, jest jego praca - - Jestem menedżerem, jestem lekarzem, jestem 'domystką' - mówi dobrze, który jest profesorem psychologii edukacji i doradztwa na uczelni missouri, columbia.

W Japonii, mówi dobrze, że rola ta jest jeszcze bardziej głęboko zdefiniowana. Kobiety oczekują, że będą służyć mężczyznom, a ponieważ rola kobiety jest w domu i rodzinie, rola mężczyzny i jego poczucie własnej wartości związana jest niemal wyłącznie z pracą. A w Japonii, mówi dobrze, pokazując emocje jest praktycznie zabronione.

Utrata uczuć i internalizowanie stresu są uczone, cechy męskie, mówi dobre - cechy, które uniemożliwiają mężczyznom mówienie swoim szefom, że czują się przeciążeni lub potrzebują pomocy '. Na pewnym poziomie wewnętrznym sprowadza się do: jeśli potrafię 'To nie jest trudne, to nie jestem człowiekiem.'

Komunikacja jest kluczowa

Eksperci zgadzają się, że najważniejszą rzeczą, jaką mężczyźni mogą zrobić, aby pracować poprzez stres, jest nauczenie się porozumiewania się - nawet jeśli oznacza to przemyślenie tradycyjnych ról męskich. Oznacza to próbę otwarcia rozwiązywania konfliktów w pracy oraz poszukiwania wsparcia zewnętrznego od doradców, grup wsparcia lub współpracowników.

Hope Hill, phD, jest prezesem grupy konsultingowej w okręgu w wisconsin, firmy specjalizującej się w tworzeniu zespołu i przywództwa. 'Kiedy mężczyźni zaczynają przyznać się do ich niepewności', mówi wzgórza, 'zwłaszcza dla swoich kolegów, może być prawdziwa zmiana ich poziomu stresu i komfortu ze sobą'.

Jednym z prostszych rzeczy, które mężczyźni mogą zrobić, aby kontrolować stres to trening relaksacyjny - taki jak medytacja, biofeedback lub joga - przez 15 do 20 minut w ciągu dnia. Ćwiczenia również odgrywają rolę, dzięki czemu ciało jest silniejsze i bardziej wytrzymałe na stres.

Ale w końcu 'ważne jest również, aby mężczyźni przestali spodziewać się zbyt wiele'. Myślę, że wiele mężczyzn ma takie naciski na siebie, że nic, co kiedykolwiek robią, jest wystarczająco dobre ', mówi wzgórza Ale jeśli mężczyźni mogą zrozumieć związek między tym myśleniem a stresem, mogą go pochwycić w pąku.

Identyfikacja stresu w miejscu pracy

Terry A. beehr, phD, dyrektor programów phD w psychologii przemysłowej i organizacyjnej na uczelni centralnej Michigan w mount pleasant, mówi, że stresy w miejscu pracy to:

  • wycofywanie się z pracy
  • Nie wyświetlając się
  • spóźnia się
  • opuszczając wczesną stronę
  • unikając telefonów
  • wzrasta ciśnienie krwi
  • Wzrost picia