Terapia zastępcza testosteronem: zastrzyki testosteronowe, plastry, żele i inne

Wielu mężczyzn z niskim testosteronem polepsza poziom energii, popęd płciowy i nastrój po leczeniu testosteronem. Jeśli testosteron jest niski, dlaczego nie zastąpi go?

Nie tak szybko. Niski poziom testosteronu sam w sobie nie wymaga leczenia. Terapia zastępcza testosteronem może powodować działania niepożądane, a długoterminowe ryzyko i korzyści nie są znane. Tylko mężczyźni z objawami niskiego poziomu testosteronu i stężenia we krwi, które potwierdzają to jako przyczynę objawów, powinny uwzględniać wymianę testosteronu. Rozmowa z lekarzem jest jedynym sposobem na sprawdzenie, czy terapia testosteronem jest właśnie dla Ciebie.

Subtelne objawy niskiego poziomu testosteronu

Objawy niskiego poziomu testosteronu są czasem oczywiste, ale mogą też być subtelne. Poziomy testosteronu spadają naturalnie u mężczyzn w wieku powyżej dziesięcioleci. Ale pewne warunki mogą również prowadzić do nienormalnie niskiego poziomu. Objawy niskiego poziomu testosteronu obejmują:

 • Niski popęd płciowy (libido)
 • Zaburzenia erekcji
 • Zmęczenie i niski poziom energii
 • Zmniejszenie masy mięśniowej
 • uszkodzenie ciała i twarzy;
 • Trudność w koncentracji
 • depresja
 • drażliwość
 • Małe poczucie dobrego samopoczucia

Jeśli człowiek ma objawy niskiego poziomu testosteronu, a testy wykazują nieprawidłowy poziom testosteronu, lekarz może zaproponować leczenie. Dla milionów mężczyzn mających niskie poziomy testosteronu, ale bez objawów, obecnie nie zaleca się leczenia. Nie jest również zatwierdzony w leczeniu mężczyzn o niskim poziomie ze względu na starzenie się.

Forma suplementów testosteronowych

Terapia zastępcza testosteronem jest dostępna w kilku formach. Wszystkie mogą poprawić poziom testosteronu:

 • Plaster skóry (przezskórny): androderm to plaster skóry noszony na ramieniu lub górnej części ciała. Jest stosowany raz dziennie.
 • Żele: Androgel i testim pochodzą z pakietów czystego testosteronu. Testosteron wchłania się bezpośrednio przez skórę, kiedy żelujesz raz dziennie. Androgel, axiron i forteca również znajdują się w pompie dostarczającej ilość testosteronu zalecanego przez lekarza. Natesto jest żelem stosowanym w nosie.
 • Usta: Striant to tabletka, która przylega do górnych dziąseł nad ząbkiem, ząb po prawej lub po lewej stronie dwóch przednich zębów. Stosowany dwa razy dziennie, stale uwalnia testosteron we krwi przez tkanki jamy ustnej.
 • Wstrzykiwania i wszczepy: testosteron może być wstrzykiwany bezpośrednio do mięśni lub wszczepiony jako granulki w miękkich tkankach. Twoje ciało powoli wchłania testosteron we krwi.

Dlaczego nie prosta pigułka testosteronowa? Dostępny jest testosteron doustny. Jednak niektórzy eksperci uważają, że doustny testosteron może mieć negatywny wpływ na wątrobę. Przy użyciu innych metod, takich jak plastry skóry, żele, tabletki rozdrabniające ustnie lub zastrzyki, omijają wątrobę i dostają bezpośrednio testosteron do krwi.

Korzyści z terapii testosteronem

Co można oczekiwać od terapii testosteronem? To jest niemożliwe do przewidzenia, ponieważ każdy człowiek jest inny, wielu mężczyzn informuje o poprawie poziomu energii, popędu płciowego i jakości erekcji. Testosteron zwiększa również gęstość kości, mięśnie i wrażliwość na insulinę w Niektórzy mężczyźni.

Mężczyźni również często zgłaszają poprawę nastroju po zastąpieniu testosteronu. Czy te efekty są ledwie zauważalne, czy też znaczny wzrost, jest wysoce zindywidualizowany.

Karen herbst, MD, phD, endokrynolog z uniwersytetu w Kalifornii-san diego, specjalizuje się w niedoborze testosteronu. Szacuje się, że co dziesiąty mężczyzna jest 'ekstatyczny' na temat ich odpowiedzi na terapię testosteronem, podczas gdy o tym samym numerze 'nie zauważaj wiele'. Większość ma ogólnie pozytywne, ale różne odpowiedzi na zastąpienie testosteronu.

Ryzyko związane z leczeniem testosteronem

Terapia zastępcza testosteronem skutki uboczne najczęściej obejmują wysypkę, świąd lub podrażnienie w miejscu, w którym stosuje się testosteron.

Jednakże istnieją dowody zwiększonego ryzyka zawału serca lub udaru związanego ze stosowaniem testosteronu. Eksperci podkreślają, że nieznane są korzyści i rytmy długotrwałego terapii testosteronem, ponieważ duże próby kliniczne nie zostały jeszcze zakończone.

Istnieje kilka stanów zdrowotnych, które uważają eksperci za terapię testosteronem:

 • Łagodny przerost gruczołu krokowego (BPH): Prostat rozwija się naturalnie pod wpływem stymulacji testosteronu. Dla wielu mężczyzn, ich prostaty rosną wraz ze wzrostem wieku, ściskając rurkę z moczem (cewką moczową). Wynik jest trudności w oddawaniu moczu. Ten stan, łagodny przerost gruczołu krokowego, może być pogorszony przez terapię testosteronem.
 • Rak prostaty: Testosteron może stymulować rozwój raka prostaty. Większość ekspertów zaleca badanie przesiewowe w kierunku raka prostaty przed rozpoczęciem zastępowania testosteronu. Mężczyźni z rakiem prostaty lub podwyższony antygen specyficzny dla prostaty (PSA) powinni prawdopodobnie unikać leczenia testosteronem.
 • Bezdech podczas snu: Ten stan może pogorszyć się przez zastąpienie testosteronu. Człowiek może być trudny do wykrycia tego, ale jego partner sypialny może często powiedzieć. Aby określić diagnozę, konieczne może być badanie snu (polisomnografia).
 • Skrzepy krwi: FDA wymaga, aby produkty zastępujące testosteron zawierały ostrzeżenie o ryzyku zakrzepów w żyłach. Może to zwiększyć ryzyko zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej, potencjalnie zagrażającego życiu zakrzep, który występuje w płucach. Produkty zawierają już ostrzeżenie o ryzyku zakrzepów krwi spowodowanych przez poliesterze, nieprawidłowym wzroście liczby krwinek czerwonych, które czasami występuje w przypadku leczenia testosteronem. Teraz ostrzeżenie jest bardziej ogólne, jeśli chodzi o mężczyzn, którzy nie mają policytmii.
 • Zastoinowa niewydolność serca: Mężczyźni z ciężką zastoinową niewydolnością serca zwykle nie powinni zastępować testosteronu, ponieważ może nasilać stan.

Minęły wiele lat przed dużymi badaniami klinicznymi, które przyniosą odpowiedzi na długoterminowe korzyści i ryzyko związane z terapią testosteronową. Podobnie jak w przypadku innych leków, decyzja, czy ewentualne korzyści przewyższają ryzyko, zależy od Ciebie i od lekarza.

Wymiana testosteronu a sterydy zwiększające wydajność

Isn 't biorąc zastąpienie testosteronu w zasadzie tak samo jak biorąc sterydów, jak sportowcy, że' dope 'to prawda, że ​​sterydy anaboliczne stosowane przez niektórych kulturystów i sportowców zawierają testosteron lub substancje chemiczne, które działają jak testosteron.

Różnica polega na tym, że dawki stosowane przy zastępowaniu testosteronu osiągają tylko poziom fizjologiczny (naturalny) hormonu we krwi. Testosteron powoduje, że niektórzy sportowcy używają nielegalnie w znacznie wyższych dawkach i często łączą się ('ułożone') z innymi substancjami, które zwiększają ogólny efekt budowania mięśni (anabolicznych).