Czy twój cholesterol jest za niski?

26 czerwca 2000 r. - 'to może być w porządku' - mówi mi technik medycyny, czytając numer na małym ekranie. 'Będziemy musieli zrobić test jeszcze raz'.

'ale poczekaj', sprzeciwiam się temu, mówiąc, że poziom cholesterolu zawsze był niski. nie używać. Nie raz, ale dwa razy, ona jabs wierzchołek mojego palca i wycisnąć kilka kropli krwi do przetestowania. Liczby pozostają uparcie niskie: ledwo ponad 120. średnia dla większości ludzi wynosi około 180.

Jak zwykle, czuję absurdalną pyskę w wyniku badania krwi, jakbym właśnie zdał egzamin z latającymi kolorami. Zawsze liczyłem się na szczęście. W przeciwieństwie do mnóstwa ludzi, nie muszę się martwić o cholesterol - ten słynny clogger tętnic.

Tak więc pomyślałem. Kilka miesięcy temu przeczytałem nagłówek, który mnie zaskoczył: niski poziom cholesterolu związany z przemocą, samobójstwem.

Przemoc? samobójstwo? Czy poziom cholesterolu we krwi może być za niski?

Smashing samochody i inne rzeczy

Aby dowiedzieć się, zadzwoniłem do vivian mitropoulou, phD, który studiuje związek między poziomem cholesterolu a zaburzeniami osobowości w górze sinai szkoły medycyny w Nowym Jorku. Alarm zaczął się pojawiać w połowie lat osiemdziesiątych, po tym jak naukowcy zaczęli testować pierwsze leki mające na celu obniżenie podwyższonego poziomu cholesterolu. Ludzie, którzy biorą te leki, umierają z niezwykłą wysoką szybkością od przyczyn niezwiązanych z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Niepowiązany ma rację. Jak mitropoulou mówi: 'Wielu z nich zdawało się, że rozbijają samochody na mosty i robią różne rzeczy impulsywne i gwałtowne'.

I istnieją inne powody, by się niepokoić. Co najmniej kilkanaście raportów wskazuje na ryzyko samobójstwa może być znacznie wyższe u osób z niskim poziomem cholesterolu. Na przykład w francuskim badaniu, które śledziło 6.393 mężczyzn, opublikowane w 1996 r. Wydanie brytyjskiego dziennika medycznego, osoby z niskim poziomem cholesterolu były trzykrotnie częściej niż inni mordercy. Badania przeprowadzone w klinice Whitney New York, opublikowanej w marcu 1995 r. W amerykańskim czasopiśmie psychiatrii, podzielili uczestników na cztery zakresy niskich i wysokich poziomów cholesterolu. Naukowcy stwierdzili, że mężczyźni z poziomem cholesterolu w dolnej części kręgosłupa byli dwukrotnie częściej niż inni z pozostałych trzech zakresów popełnienia samobójstwa.

Mogą też bardziej skrzywdzić kogoś innego. Kiedy mitropoulou i jej koledzy na mount sinai zbadali niedawno 42 pacjentów z zaburzeniami osobowości, znaleźli silny związek między niskim a przeciętnym cholesterolem a impulsywnym, agresywnym zachowaniem.

Brytyjski czasopismo psychiatrii, badacze z fińskiego ośrodka zdrowia publicznego wykazali, że to, co jest za gwałtownym zachowaniem i tendencjami samobójczymi, W grupie ponad 29 000 badanych płetw, niski cholesterol całkowity zwiększył mężczyznom większe ryzyko hospitalizacji ze względu na dużą depresję. Związek pomiędzy niskim poziomem cholesterolu a depresją pojawił się w co najmniej połowie kilkudziesięciu innych badań.

Połączenie serotoniny

Nikt nie wie na pewno, czy niskie poziomy cholesterolu są przyczyną tych problemów psychologicznych - czy tylko niewinnym świadkiem. To jest zawsze możliwe, na przykład, że ludzie, którzy są przygnębieni lub gwałtownie jeść mniej niż zdrowi psychicznie ludzie, co może obniżyć ich całkowity poziom cholesterolu.

Ale jeden wiodący badacz, beatrice golomb, MD, phD, internista, który specjalizuje się w epidemiologii, jest przekonany, że istnieje bezpośredni związek. Doszedłem do niej na uniwersytecie w Kalifornii, san diego, gdzie przeanalizowała wszystkie istniejące badania nad niskim poziomem cholesterolu i przemocy w artykule z 15 marca wydanie Annals of internal medicine. / P>

Związek, golomb powiedział mi, może być serotoniną chemiczną mózgu. 'Wiemy, że małpy umieszczane na diecie o niskiej zawartości tłuszczu lub cholesterolu niskiego wykazują znacznie mniejszą aktywność serotoniny w mózgu, co więcej, badania wykazują, że zwierzęta o niskiej aktywności serotoniny są bardziej agresywne'.

Nikt nie sprawdził, czy dieta o niskiej zawartości tłuszczu lub cholesterolu w niskiej diecie zmniejsza stężenie serotoniny u ludzi. Golomb mówi, że istnieją dobre dane z badań na ludziach, które łączą niską serotoninę w agresywne i agresywne zachowanie, w tym samobójstwo. Związki między niską serotoniną, depresją a tymi zachowaniami nie są jeszcze znane. Leki przeciwdepresyjne, takie jak prozak i inne selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny lub SSRis, działają przez zwiększenie skutecznego stężenia serotoniny w mózgu.

Cheeseburger i frytki

Kiedy powiedziałem golombowi, że osobiście zainteresowałem się tematem, biorąc pod uwagę mój niski poziom cholesterolu, natychmiast zapytała mnie o mój poziom. 'Około 120', powiedziałem.

'hmmm', mruknęła.

Uh-oh, pomyślałem.

Na szczęście, uspokajała mnie. Mając niskie stężenie cholesterolu niekoniecznie oznacza, że ​​mam zamiar posłać pocztę - czy też sama - powiedziała - chociaż liczba ta jest niższa niż moje, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem. Stowarzyszenie nie jest tak silne statystycznie, że ktoś planuje używać niskiego poziomu cholesterolu w pojedynczym sposobie, aby monitorować ludzi przed niebezpieczeństwem stania się lub przygnębiony.

Zamiast tego golomb i jej koledzy mają nadzieję na zidentyfikowanie innych czynników - historii impulsywnego zachowania, na przykład problemu alkoholowego - że wraz z niskim poziomem cholesterolu może być problemem z kłopotami. Zrozumienie tych dodatkowych czynników może zmienić decyzje dotyczące leczenia niektórych osób przyjmujących leki obniżające poziom cholesterolu.

To ma sens, ale nadal się martwiłem. Powinienem spróbować zwiększyć poziom cholesterolu, poprosić ją - powiedzmy, pomagając sobie w cheeseburgerze i frytkach?

Ładna próba, ona odpowiada, z śmiechem. Biorąc pod uwagę związek między cholesterolem i chorobami serca, żaden lekarz nie zaleciłby tego typu rzeczy. 'Ciągle, dopóki całkowity cholesterol jest niski, a twój HDL lub' dobry 'cholesterol jest wysoki, cheeseburger, a potem nie wyrządził ci krzywdy'.

Jeśli odczuwam depresję lub wyjątkowo krótką temperament, mówi się, rozsądniejszym rozwiązaniem byłoby rozważenie pewnej porady, a może zażycie leków przeciwdepresyjnych.

Na razie, czując się całkowicie pewien, myślę, że będę traktował się z tym burgerem.

Peter jaret, niezależny pisarz z petaluma, calif., Napisał dla zdrowia, hipokratesa, i wielu innych publikacji krajowych. Jest redaktorem naczelnym dla WHTT.