Stres w miejscu pracy i zdrowie

Jeśli masz okrutnego szefa lub zepsutego współpracownika, bądźcie ostrożni. To nie może być tylko Twoja praca, która jest na linii.

Jasne jest, że środowisko pracy, które obejmuje zniewagę, piętrzenie i poniżanie, może naruszyć morale pracowników. Co mniej zrozumiałe jest takie, że toksyczna atmosfera pracy może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Na WHTT rozmawialiśmy z ekspertami, aby dowiedzieć się, co to jest o negatywnych relacjach z pracą, które mogą powodować tak wiele stresów, jak nasze ciała reagują na stres w miejscu pracy i co potrzeba, aby znaleźć ulgę.

Ile razy oglądałeś, jak ktoś dostaje promocję, gdy ciężka praca jest niezauważona lub próbujesz zaoferować Ci wiedzę na temat zarządzania, aby mieć tylko głuche uszy? Praca w niesprawiedliwym środowisku może sprawić, że będziesz chora - naprawdę chora.

potrzeba wysłuchania

Uczucie w pułapce w miejscu pracy, które nie jest w stanie faktycznie zwiększyć ryzyka wystąpienia choroby niedokrwiennej serca (CHD), która jest wiodącą przyczyną zgonów w USA w przeprowadzonym w dwóch częściach badaniach dotyczących fińskiego landu Między 1985 a 1990 rokiem, badacze zbadali ponad 6.000 męskich urzędników brytyjskich - bez obecności CHD - w odniesieniu do uczciwych lub nieuczciwych postrzegali swoich pracodawców. Osoby, które zgłosiły wysoki poziom sprawiedliwości w pracy były o 30\% mniej prawdopodobne Rozwijać CHD niż pracownicy, którzy konsekwentnie doświadczali niesprawiedliwości w pracy.

Jak badacze zdefiniowali 'sprawiedliwość' w miejscu pracy? Ci, którzy czuli swoich szefów, uznali ich punkt widzenia, traktowali je zgodnie z prawdą i włączali je w procesy decyzyjne, mówili, że pracują w 'sprawiedliwych' miejscach pracy.

Wyniki badania wskazują na to, co wielu eksperci twierdzą: 'Czułem się, jakbyś nie była usatysfakcjonowana jako najbardziej stresujący aspekt relacji międzyludzkich' - to bezsilność, która przychodzi, gdy pracownicy czują, że wyrażali się i Zostały zdemaskowane lub ktoś nie poświęcił czasu na ich wysłuchanie '- mówi psycholog Carol Kauffman, phD, adiunkt w wydziale psychiatrii szkół medycznych Harvard.

Inni zgadzają się. 'Miejsce pracy musi czuć się znaczące, jeśli czujesz się jak' nie szanowana, że ​​Twoja opinia nie jest znacząca, zwiększa się ryzyko chorób serca '- mówi bruce rabin, MD, phD, profesor patologii I psychiatrii na uniwersytecie w Pittsburgh Medical Center, z drugiej strony, rabin mówi WHTT, 'poczucie, że część miejsca pracy jest znaczącym buforem dla skutków stresu.

Reakcja na współpracowników

W jaki sposób reagują pracownicy na negatywne relacje interpersonalne w miejscu pracy, czy to pasjonująco-agresywni współpracownicy czy niezadowoleni szefowie, ma również ogromny wpływ na kolejne poziomy stresu .

'Niektórzy ludzie są bardziej skłonni do reakcji ze stresem, a to prawdopodobnie ludzie, którzy mają problemy z codziennym zarządzaniem. Nie mogą mieć skutecznych umiejętności rozwiązywania problemów lub być predysponowanymi do wysokiego poziomu niepokoju i niepewności ', mówi pracownik socjalny len tuzman, DSW, ekspert w dziedzinie zarządzania stresem, co dotyczy szczególnie pracowników, które tuzman nazywa' katastrofami ' Ci, którzy porażają sytuację proporcjonalnie, dopóki nie stanie się poważną katastrofą.

Jak wielki wpływ na stres w miejscu pracy wpływa na pracowników 'zdrowie', podczas gdy nie jest w stanie wyczuć każdej choroby i niekorzystnego wpływu na zdrowie, która rozpoczęła się jako reakcja na stres, firma zarządzająca zdrowiem z minnesota staywell porównała koszty Stres wraz z 10 innymi powszechnymi czynnikami ryzyka zdrowotnego - wśród ponad 46 000 pracowników zarówno firm sektora prywatnego, jak i publicznego. Czynnikami ryzyka były: stosowanie tytoniu i alkoholu, nadwaga, wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu . Łącznie, łącznie z 11 możliwymi do zmodyfikowania czynnikami ryzyka dla zdrowia, uwzględniono 25\% firm 'wydatki na opiekę zdrowotną ogółem', najbardziej kosztowny czynnik ryzyka 'stress'.

Jak stres wpływa na twoje zdrowie

Dlaczego stres powoduje chorobę?

'Kiedy twój mózg postrzega stres, pojawiają się reakcje ze strony reaktywnego stresu oraz podwyższenie poziomu hormonów stresu - kortyzolu i norepinefryny - zwiększenie stężenia we krwi', rabin mówi WHTT.

Co dalej? 'Wierzymy, że każda osoba ma różne luki w organach, jedna osoba reaguje na ataki na panikę, a druga na bóle głowy', mówi john garrison, phD, dyrektor programu zarządzania stresem w klinice lahey w burlington, mass .

Wprawdzie stres w miejscu pracy różni się w zależności od osoby, ale dowody na to wskazuje, że stres może powodować bardzo specyficzne niekorzystne skutki zdrowotne.

Na przykład stres może utrudnić kontrolę cukrzycy przez podniesienie poziomu glukozy we krwi. Jest to związane z odpowiedzią 'walka lub lot', co powoduje zwiększenie stężenia cukru we krwi, aby zwiększyć energię w odpowiedzi na stres.

Poziom stresu i cholesterolu

Stres może nawet podnieść poziom cholesterolu, natychmiast i długoterminowo. Brytyjscy naukowcy oceniający reakcje na stres 199 zdrowych dorosłych mężczyzn i kobiet stwierdzili, że uczestnicy, którzy bardziej reagowali silniej na sytuacje emocjonalne, wykazali również natychmiastowe i znaczące podwyższenie poziomu cholesterolu. Trzy lata później tych samych uczestników badania, którzy początkowo reagowali bardziej niż w sytuacje stresujące, doświadczyły znaczniejszego podniesienia poziomu cholesterolu niż inne osoby uczestniczące w badaniu. Jak istotne? Ci, którzy początkowo reagowali na stres w pierwszej trójce grupy, byli trzy lata później bardziej prawdopodobni, że będą mieli odczyty powyżej poziomu zalecanego dla cholesterolu niż uczestnicy, których pierwotne odpowiedzi na stres spadały w dolnej trzeciej części.

Więc co to jest związek między stresem a cholesterolem, podczas gdy naukowcy nie są pewni, że jedna z tych teorii może powodować wzrost procesów zapalnych ciała, a tym samym zwiększenie produkcji lipidów.

Reakcje zdrowotne związane ze stresem nie są ściśle fizjologiczne.

Stres wpływa również na nasze zachowanie, które z kolei może wpłynąć na nasze zdrowie. 'Przewlekły stres wpływa na informowanie, że znamy zachowania zdrowotne w akcji', mówi Joe Piscatella, prezes instytutu ds. Sprawności i zdrowia oraz autor Droga do zdrowego serca przebiega przez kuchnię .

Nie można po prostu odejść od osób, z którymi trudno jest pracować, ale może pomóc w nauce innego sposobu ich oddziaływania.

Jak reagować na stresujące sytuacje

Czuje się, jakbyś 'nie słyszano', gdy masz wątpliwości, sprawdź to - sugeruje kauffman - powiedz bezpośrednio do osoby: 'Nie wiem, czy mnie zrozumiałeś'. Może to być osoba ta Pod zbyt dużym napięciem

Staranie się radzić sobie z szefem, który czujesz, czyni nierozsądne żądania?

'opisuj sytuację obiektywnie', mówi kauffman. Na przykład powiedz swojemu szefowi, ile projektów masz na talerzu. Ona może tego nie zrozumieć.

Następnie proponuje 'wyrazić swoją opinię na temat sytuacji.' Można powiedzieć 'Nie sądzę, że to możliwe, że mogę pracować z większą szybkością.' 'A kiedy wytłumaczysz się? Zostawić histrionikę za sobą.

'Kauffman mówi WHTT: jest konkretny, jeśli chodzi o zasoby, czas, czy to, co pomoże, aby wykonać swoją pracę.

Wreszcie, wzywa kauffman, 'wzmocnić relacje'. Pokaż wsparcie dla otrzymanego wsparcia od swojego szefa.

Po prostu nie może się dogadać z kimś w pracy? Nie będzie łatwo kliknij z każdym, ale możesz nauczyć się pracy w relacjach. 'Jeśli nie masz naturalnego kontaktu z kimś, musisz stworzyć to', mówi Karen Leland, prezes grupy doradczej w Frankfurcie i autor Watercooler mądrość: jak inteligentni ludzie pomyślnie walczą w obliczu konfliktu, Ciśnienie i zmiana . 'Nauczysz się rozumieć i oceniać styl kooperanta', mówi leland WHTT, a następnie można być 'w kroku' niemal we wszystkim, z którymi pracujesz, niezależnie od tego, czy mają spokojny i analityczny styl pracy, czy też Wyrazisty styl pracy.

Gotowy odejść od pracy? 'Skorzystaj z okazji, aby odejść od sytuacji i naprawdę ocenić to, co się dzieje. Większość decyzji, które ludzie myślą, że muszą zrobić to natychmiast, nie patrz na niektóre alternatywy. Porozmawiaj z osobami, którym ufasz przed podjęciem decyzji ', proponuje tuzman.

Zachowania promujące stres związany ze stresem

Nawet jeśli nie cierpisz na ciężką chorobę związaną ze stresem związanym z pracą, może pozostawić poczucie zmęczenia i zaniedbania, lub niepokoju - zmagać się z tymi niezdrowymi, niesymetrycznymi uczuciami, wypróbować działania, które są uważane za ' I 'uspokajacze', zachęca scott meit, psyD, wiceprzewodniczącego psychologii z psychiatrii i psychologii klinicznej w Cleveland Clinic.

Aby uzyskać ożywione ćwiczenia. 'Ćwiczenia są bardzo ważne dla twojej równowagi emocjonalnej', mówi meit WHTT. Co z tymi zajętymi kierownikami naciskał na czas? 'Zaplanuj ćwiczenia, jeśli traktujesz to jak spotkanie zarządu, to się skończy', mówi meit. Po prostu zbyt zmęczony? 'Badania są bardzo jasne, że ćwiczenia, w twoim własnym zakresie, dostarczają energii', mówi meit.

Uspokój się z odprężeniem. Garnizon, który uczy programów zarządzania stresem, mówi, że ze wszystkich technik odprężających, które proponuje, jego uczniowie zgłaszają najwięcej ulgę od technik relaksacyjnych.

Garrison twierdzi, że 'z tradycyjnych technik, takich jak stopniowe odprężenie mięśni do Tai Chi i medytacji, wydają się być nieudanym sposobem na znalezienie równowagi'.

'Kiedy zaczynasz angażować się w te działania, zaczyna on dostarczać rozwiązania', mówi meit.