Chirurgiczne wycięcie czerniaka

Przegląd chirurgii

Zabieg usunięcia (akcyza) czerniaka usuwa cały czerniak wraz z granicą (margines) normalnie pojawiającej się skóry. Szerokość granicy usuniętej normalnej skóry zależy od głębokości czerniaka. Więcej tkanki, zwykle skóry i tłuszczu, jest również usuwane spod czerniaka.

  • Małe wykroczenia mogą być zamykane szwami i leczyć bez problemów.
  • Duże odciski lub leżeć na dłoniach, twarzy lub stóp mogą wymagać przeszczepu skóry po zamknięciu rany po zabiegu.

Rodzaj znieczulenia stosowany w chirurgii zależy od wielkości i lokalizacji czerniaka. Operacja na małych, łatwo osiągalnych czerniakach może wymagać jedynie miejscowego znieczulenia, podczas gdy chirurgia większych czerniaków może wymagać znieczulenia ogólnego.

Czego można się spodziewać po zabiegu

Odzyskanie po operacji usunięcia czerniaka zależy od miejsca i zakresu zabiegu. Rana może trwać dłużej, jeśli zabiegi chirurgii rekonstrukcyjnej, takie jak przeszczepy skóry.

Dlaczego to się robi

Chirurgia jest najczęstszym sposobem leczenia czerniaka. Czasami węzły chłonne mogą być usunięte w tym samym czasie, aby sprawdzić je na raka. Można również wykonać operację w celu usunięcia węzłów chłonnych z rakiem lub usunięcia guzów, które mogły rozprzestrzenić się na inne części ciała.

Jak to działa

Chirurgia w celu usunięcia czerniaka zazwyczaj leczy czerniaka, jeśli zostanie znalezione wcześnie. Operacja może leczyć czerniaka, jeśli rak jest tylko w pobliskich węzłach chłonnych.

Chirurgia może być stosowana w leczeniu przerzutowego czerniaka. To tylko leczy raka w kilku przypadkach. Ale operacja może zapewnić najbardziej skuteczne i długotrwałe łagodzenie objawów.

Ryzyko

Ryzyko operacji polegające na usunięciu czerniaka obejmuje:

  • Zakażenie
  • blizn.
  • krwawienie.
  • Odrzucenie przeszczepu skóry.

Co o tym myśleć

Lekarz może potrzebować wykonać biopsję węzłów chłonnych (węzłów chłonnych wartowniczych) węzłów chłonnych w pobliżu czerniaka w celu stwierdzenia, czy rak rozprzestrzenia się (przerzuty). Biopsja zostanie wykonana przed lub w trakcie operacji usunięcia czerniaka.

Uzupełnij formularz informacji o chirurgii (PDF) (co to jest dokument PDF?) , aby pomóc Ci przygotować się na tę operację.

Kredyty

Przez Pracowity personel
Główny recenzent medyczny Kathleen Romito, MD - medycyna rodzinna
Specjalistyczny recenzent medyczny Amy mcmichael, MD - dermatologia

Aktualne od 20 listopada 2015 r.