Zrozumienie raka skóry - podstawy

Co to jest rak skóry?

 Nowotwory skóry obejmują nieprawidłową zmianę komórek w zewnętrznej warstwie skóry.

Jest zdecydowanie najczęstszym rakiem na świecie, co stanowi 75\% wszystkich diagnozowanych raków. Większość przypadków jest wyleczona, ale choroba jest poważnym problemem zdrowotnym, ponieważ dotyka tylu ludzi. Częstość występowania raka skóry rośnie, chociaż większość przypadków mogłaby zapobiec poprzez ograniczenie narażenia skóry na działanie promieniowania ultrafioletowego.

Rak skóry jest około trzy razy częściej u mężczyzn niż u kobiet, a ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Większość osób zdiagnozowanych rakiem skóry jest w wieku od 45 do 54 lat, chociaż wszystkie formy choroby pojawiają się częściej u młodszych osób. Jeśli u pacjenta lub bliskich krewnych cierpi rak skóry, jest bardziej prawdopodobne, że wystąpi choroba. Geografii i rasie uwzględniają również Twoje szanse na raka skóry, a częstość występowania raka skóry na najwyższym poziomie w miejscach, w których caucasians o jasnych skórach migruje z mniej słonecznych klimatów.

Każdy nowotworowy guz noworodka w czasie staje się widoczny na powierzchni skóry, co powoduje, że rak skóry jest jedynym typem raka, który jest prawie zawsze wykrywalny we wczesnych, utwardzalnych stadiach, a szybkie wykrycie i leczenie raka skóry jest równoważne leczeniu.

Rodzaje raka skóry Rak nowotworowy skóry składa się z dwóch głównych kategorii: czerniaka i nonmelanoma.

Melanoma może zaczynać się w tkance o dużej pigmentacji, na przykład krecie lub porodzie, a także w normalnie pigmentowanej skórze. Czerniak najczęściej pojawia się najpierw na kończynach, klatce piersiowej lub plecach, choć może się pojawić na dłoni; Na stopie; Pod paznokciem lub paznokciem; W obrębie śluzu ust, pochwy lub odbytu; A nawet w oku.

Melanoma jest potencjalnie agresywnym, zagrażającym życiu rakiem. Jest łatwa do wykrycia i zazwyczaj utwardzalna, jeśli jest leczona wcześnie, ale postępuje szybciej niż inne rodzaje raka skóry i może rozprzestrzenić się poza skórę w celu oddziaływania na wiele części ciała, w tym kości lub mózgu. Kiedy to nastąpi, czerniak staje się bardzo trudny do leczenia i jest nieuleczalny.

Dwa najczęstsze nowotwory skóry, rak podstawnokomórkowy i rak płaskonabłonkowy są nowotworami złośliwymi i rzadko zagrażają życiu. Postępują powoli, rzadko rozchodzą się poza skórę, są wykrywane łatwo i zwykle są utwardzalne. Rak podstawnokomórkowy, który stanowi blisko trzy z czterech raków skóry, jest najsłabszym wzrostem. Rak płaskonabłonkowy jest bardziej agresywny i bardziej skłonny do rozprzestrzeniania się. Ponadto istnieje kilka rzadkich nie-czerniaków, takich jak mięsak kaposy, groźna dla życia choroba o purpurowym wzroście, związana z tłumionym układem odpornościowym i jest prawie zawsze widoczna U pacjentów z AIDS lub osób starszych.

Niektóre niekracające wzrosty skóry mają potencjał do raka. Najczęstsze są rogówki aktyniczne - skorupiaki, czerwone zmiany, które mogą zarysować się, ale rosnąć na skórze narażonej na słońce.

Kto jest najbardziej narażony na raka skóry?

Rak skóry ma tendencję do strajku ludzi o jasnym kolorze skóry. Osoby ciemno oskrzelowe są rzadko dotykane, a następnie tylko na lekkie obszary ciała, takie jak podeszwy stóp lub pod paznokciami lub paznokciami. Szacuje się, że od 40\% do 50\% osób o jasnej skórze, którzy mają 65 lat, rozwinie się co najmniej jeden rak skóry. Częstość występowania raka skóry jest przewidywalnie wyższa w miejscach o silnym nasłonecznieniu, takich jak arizona i hawaii. Jest to najczęściej spotykane w Australii, która została w znacznej mierze osiągana przez jasne osoby z irlandzkiego i angielskiego pochodzenia.

Co powoduje raka skóry?

Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne jest główną przyczyną raka skóry. Światło słoneczne zawiera promienie ultrafioletowe (UV), które mogą zmieniać materiał genetyczny w komórkach skóry, powodując mutacje. Światła słoneczne, opalacze i promieniowanie rentgenowskie również generują promieniowanie UV, które mogą uszkodzić skórę i powodować mutacje komórek nowotworowych. Rak podstawnokomórkowy i rak płaskonabłonkowy były związane z przewlekłą ekspozycją na słońce, zazwyczaj u osób o jasnym odcieniu, którzy spędzają dużo czasu na zewnątrz. Czerniak jest związany z rzadką, ale nadmierną ekspozycją na słońce, która powoduje upalne wyparzenia. Jeden blistering oparzenie słoneczne w okresie dzieciństwa wydaje się podwoić ryzyko rozwoju czerniaka w późniejszym okresie życia.

Najbardziej podatne są osoby o jasnej skórze, ponieważ rodzą się z najmniejszą ilością ochronnej melaniny w skórze. Rudowłosy, niebieskookie blondynki i osoby z zaburzeniami pigmentowymi, takimi jak albinizm, są największe. Ale osoby z wieloma piegami lub moli, szczególnie nienormalnie wyglądające, mogą być także podatne na czerniak. Pracownicy regularnie narażeni na smoła węglanową, rad, związki nieorganiczne arsenu w środkach owadobójczych i niektóre inne czynniki rakotwórcze są nieznacznie wyższe od normalnego ryzyka raka skóry nonmelanoma.