Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem: zwyrodnienie plamki żółtej i suchej, przyczyny i czynniki ryzyka

Co to jest zwyrodnienie plamki żółtej związanej z wiekiem?

Zwyrodnienie plamki żółtej jest główną przyczyną poważnych ubytków wzroku u osób powyżej 60. roku życia. Występuje, gdy mała centralna część siatkówki, zwana plamką, pogarsza się. Siatkówka jest tkanką nerwu świetlnego z tyłu oka. Ponieważ choroba rozprzestrzenia się wraz z wiekiem, często jest to zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD). Chociaż zwyrodnienie plamki żółtej prawie nigdy nie jest całkowicie oślepiające, może to być źródłem znacznej niepełnosprawności wzroku.

Istnieją dwa główne typy zwyrodnieniowej plamki żółtej związanej z wiekiem:

 • suchy. 'sucha' postać zwyrodnienia plamki żółtej charakteryzuje się obecnością żółtych osadów zwanych drusen w plamce. Kilka małych drusen nie może powodować zmian widzenia; Jednak w miarę zwiększania się ich objętości i wzrostu liczby mogą prowadzić do ściemniania lub zniekształcania widzenia, które ludzie zauważają podczas czytania. W bardziej zaawansowanych etapach suchego zwyrodnienia plamki żółtej, następuje również rozrzedzenie wrażliwej na światło warstwy komórek w plamce prowadzącej do atrofii lub śmierci tkanki. W postaci atroficznej suchej zwyrodnieniowej plamki żółtej, pacjenci mogą mieć martwe plamki w centrum ich widzenia. W zaawansowanych fazach pacjenci tracą centralną wizję.
 • mokra. 'mokra' postać zwyrodnienia plamki żółtej charakteryzuje się wzrostem nieprawidłowych naczyń krwionośnych z chrząstki pod plamką. To się nazywa neowaskularyzacja naczyniówki. Te naczynia krwionośne przechodzą krew i płyn do siatkówki, powodując zniekształcenia widzenia, które sprawia, że ​​proste linie wyglądają na faliste, a także ślepe punkty i utratę centralnej wizji. Te nieprawidłowe naczynia krwionośne i ich krwawienie ostatecznie tworzą blizną, co prowadzi do trwałej utraty centralnej wizji.

Większość pacjentów z zwyrodnieniem plamki żółtej ma suchą postać choroby i może stracić pewną formę widzenia centralnego. Jednak sucha postać zwyrodnienia plamki żółtej może prowadzić do mokrej formy. Chociaż tylko u około 10\% osób z zwyrodnieniem plamki rozwija się mokra postać, stanowią większość tych, którzy doświadczają poważnej utraty wzroku z tej choroby.

Bardzo ważne jest, aby osoby z zwyrodnieniem plamki żółtej dokładnie monitorowały wzrok i regularnie obserwowały lekarza okulistyki.

Jakie są czynniki ryzyka zwyrodnienia plamki żółtej?

Jak sama nazwa wskazuje, degeneracja macularna związana z wiekiem jest bardziej powszechna u osób starszych. W rzeczywistości jest to główna przyczyna poważnej utraty wzroku u dorosłych powyżej 60 roku życia.

Zwiędnięcie macicy może być dziedziczne, co oznacza, że ​​może ono być przekazywane od rodziców dzieciom. Jeśli ktoś z twojej rodziny ma lub był w stanie, może być bardziej narażony na ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej. Porozmawiaj z lekarzem prowadzącym o swoim indywidualnym ryzyku.

Palenie papierosów, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, otyłość i lekkość skóry, żeńskie i o jasnym kolorze oczu są również czynnikami ryzyka zwyrodnienia plamki żółtej.

Jakie są objawy zwyrodnienia plamki żółtej?

W jej wczesnych stadiach zwyrodnienie plamki żółtej może nie mieć objawów i może być nierozpoznane, dopóki nie nastąpi lub nie wystąpi w obu oczach. Pierwsza oznaka zwyrodnienia plamki żółtej jest zazwyczaj słabym, rozmytym miejscem pośrodku twojej wizji. To miejsce może być większe lub ciemniejsze w czasie.

Objawy zwyrodnienia plamki żółtej obejmują:

 • Ciemne, rozmyte obszary w centrum widzenia
 • Zmniejszone lub zmienione postrzeganie koloru

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów, najszybciej jak najszybciej skonsultuj się ze specjalistą ds. Oczu.

Jak zdiagnozowano zwyrodnienie plamki macicy?

Zwroty głowy macicy mogą być wykryte w rutynowym badaniu oczu. Jednym z najczęstszych wczesnych objawów zwyrodnienia plamki żółtej jest obecność drusen - drobnych żółtych osadów pod siatkówką - lub zacieranie się pigmentu. Lekarz może je zobaczyć podczas badania oczu. Lekarz może poprosić o spojrzenie na siatkę amslera - wzór prostych linii, przypominający szachownicę. Niektóre z prostych linii mogą wyglądać faliste, lub zauważyć, że brakuje niektórych linii. Mogą to być oznaki zwyrodnienia plamki żółtej.

Jeśli lekarz wykryje zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, może wystąpić procedura zwana angiografią lub OCT. W angiografii barwnik jest wstrzykiwany do żyły w ramieniu. Fotografie są brane pod uwagę, gdy barwnik dociera do oka i przepływa przez naczynia krwionośne siatkówki. Jeśli istnieją nowe naczynia lub naczynia wyciekające płyn lub krew w plamce, zdjęcia pokaże ich dokładną lokalizację i typ. OCT jest w stanie zobaczyć płyn lub krew pod siatką bez użycia barwnika.

Wczesne wykrycie zwyrodnienia plamki żółtej związane z wiekiem jest bardzo ważne, ponieważ istnieją kuracje, które mogą opóźnić lub zmniejszyć nasilenie choroby.

Jakie zabiegi są dostępne w przypadku zwyrodnienia plamki żółtej?

Obecnie nie ma lekarstwa na zwyrodnienie plamki żółtej, ale leczenie może zapobiec poważnej utraty wzroku lub spowolnić postęp choroby. Dostępnych jest kilka opcji, w tym:

 • Leki przeciw angiogenezie. te leki (Avastin, eyelea, lucentis, makugen) blokują rozwój nowych naczyń krwionośnych i wyciek z nieprawidłowych naczyń znajdujących się w oku, które powodują zwyrodnienie plamki żółtej. Leczenie to było znaczną zmianą w leczeniu tego stanu, a wielu pacjentów odzyskało już wizję, która została utracona. Leczenie może wymagać powtórzenia podczas wizyt kontrolnych.
 • Witaminy. Duże badanie przeprowadzone przez krajowy instytut wzrokowy krajowych instytutów zdrowia zwane badaniami AREDS (badania nad chorobami oczu związanymi z wiekiem) wykazało, że w przypadku niektórych osób witaminy C, E, beta-karoten, cynk i miedź mogą zmniejszać się Ryzyko utraty wzroku u pacjentów z zaawansowanym lub zaawansowanym zwyrodnieniem plamki żółtej. Jednakże składniki suplementów wziewnych mogą ulec zmianie po zakończeniu badania AREDS2. To badanie miało na celu stwierdzenie, czy dodatek innych witamin i minerałów do suplementu poprawi wyniki AREDS. Pierwszym dodatkiem były kwasy tłuszczowe omega-3 (olej z ryb), a drugi to kombinacja dwóch karotenoidów, luteiny i zeaksantyny, które znajdują się w zielonych warzywkach liściastych i bardzo kolorowych owocach i warzywach. Badania wykazały:
 • Beta-karoten nie zmniejszył ryzyka progresji choroby AMD.
 • Dodanie omega-3 do receptury AREDS nie zmniejszyło ryzyka wystąpienia AMD.
 • Formuła AREDS była nadal chroniona przy użyciu mniej cynku.
 • Ludzie, którzy wzięli formułę z luteiną i zeaksantyną i którzy mogą nie przyjmować wystarczająco dużo w swojej diecie, wykazały dalsze udoskonalenie dzięki nowej recepturze AREDS.
 • Ogólnie rzecz biorąc, osoby korzystające z luteiny i zeaksantyny zamiast beta-karotenu miały większą korzyść.
 • Laseroterapia . Lekkie światło laserowe o wysokiej energii może czasem być użyte do niszczenia aktywnie rosnących nieprawidłowych naczyń krwionośnych, które występują w zwyrodnieniu plamki żółtej.
 • Laseroterapia fotodynamiczna. Dwustopniowa terapia, w której leku wrażliwego na światło (visudyne) jest używany do uszkodzenia nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Lekarz wstrzykuje lek do krwiobiegu, by mógł zostać pochłonięty przez nieprawidłowe naczynia krwionośne w oku. Lekarz następnie świeci zimnym laserem w oko, aby uaktywnić lek, uszkadzając nieprawidłowe naczynia krwionośne.
 • pomoce o słabej widoczności , które mają specjalne soczewki lub systemy elektroniczne, które wytwarzają powiększone obrazy najbliższych obiektów. Pomagają ludziom, którzy mają utratę wzroku z powodu zwyrodnienia plamki żółtej, jak najlepiej widzą.

Naukowcy badają nowe sposoby zwyrodnienia plamki żółtej. Następujące zabiegi są uważane za eksperymentalne i były stosowane rzadziej od czasu opracowania leków przeciwangiogennych:

 • chirurgii podskórnej zabiegu w celu usunięcia nieprawidłowych naczyń krwionośnych lub krwi
 • translokacja siatkówki Procedura chirurgiczna stosowana do niszczenia nieprawidłowych naczyń krwionośnych, które znajdują się bezpośrednio pod środkiem macicy, gdzie nie można bezpiecznie umieścić wiązki laserowej. W trakcie procedury, centrum owrzodzenia jest obracane z dala od nieprawidłowych naczyń krwionośnych do zdrowego obszaru siatkówki, zapobiegając w ten sposób powstaniu bliznowatej tkanki i dalszym uszkodzeniom siatkówki. Po odejściu od nieprawidłowych naczyń krwionośnych, laser jest stosowany w leczeniu nieprawidłowych naczyń krwionośnych.

Jakie są perspektywy osób z zwyrodnieniem plamki żółtej?

Ludzie rzadko tracą całą swoją wizję z powodu zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem. Mogą mieć słabą wizję centralną, ale nadal mogą wykonywać wiele codziennych czynności.

Mroczna postać zwyrodnienia plamki żółtej jest główną przyczyną nieodwracalnej utraty wzroku. Gdy oba oczy są dotknięte, może wystąpić znaczący spadek jakości życia.

sucha forma zwyrodnieniowa plamki żółtej związana z wiekiem jest o wiele bardziej powszechna i ma tendencję do postępu wolniej, co pozwala zachować większość swojej wizji.

Niestety, nawet po mętnym leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej, stan może się powtórzyć i wymagać powtarzających się zabiegów. Z tego powodu osoby z zwyrodnieniem plamki żółtej muszą regularnie sprawdzać swoją wizję i stosować się do zaleceń ich okulistyki. Skuteczne i terminowe leczenie spowolni tempo utraty wzroku i często poprawia widzenie.