Ćwiczenia na lupus

Kiedy żyjesz lupusem, sama myśl o ćwiczeniach może być bolesna. Jesteś zmęczony, bóle stawów, a ty chcesz tylko odpocząć. Ale badania pokazują, że ćwiczenia mogą pomóc osobom z lupusem budować silniejsze mięśnie, zapobiegać sztywności stawów, kontrolować zmęczenie i unikać przyrostu masy ciała. Po prostu skonsultuj się z lekarzem, ponieważ niektóre ruchy mogą być szkodliwe, gdy masz obrzęk stawów lub ból mięśni.

Oto cztery sposoby ćwiczeń mogą zwiększyć Twoje zdrowie, gdy masz lupus, a następnie pięć wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć.

1. Ćwiczenia mogą sprawić, że będziesz silniejszy i bardziej elastyczny

David wofsy, profesor medycyny na uniwersytecie w Kalifornii w san francisco, zaleca ćwiczenia o niskim wpływie. Może poprawić siłę mięśni, ułatwić sztywność mięśni i zwiększyć zakres ruchu.

Amerykańskie uczelnie reumatologiczne sugerują, że ludzie z lupusem wykonują cztery rodzaje ćwiczeń: elastyczność, wzmacnianie, aerobik i świadomość ciała.

  • ćwiczenia elastyczności obejmują ruchy rozciągania i poruszania się w różnych zakresach ruchu. Mogą zmniejszyć sztywność i pomóc Ci unikać.
  • ćwiczenia wzmacniające - takie jak trening oporności czy podnoszenie ciężarów - zwiększają energię mięśni i przyczyniają się do lepszego wspólnego wsparcia.
  • Ćwiczenia aerobowe - 'cardio' - obejmują takie czynności, jak taniec, ćwiczenia wodne, jazda na rowerze lub chodzenie. Te ćwiczenia korzystają z dużych mięśni ciała. Ćwiczenia aerobowe poprawiają funkcje serca i płuc.

ćwiczenia dotyczące świadomości ciała, takie jak tai chi, joga i pilates, mogą poprawić postawy, równowagę i koordynację, ważne dla osób, które zarządzają tocznia.

2. Ćwiczenia mogą poprawić stan zdrowia psychicznego

Badania sugerują, że nawet 60\% osób z przewlekłą chorobą ma również depresję kliniczną. Na szczęście, ćwiczenia mogą pomóc poprawić objawy depresji. Badanie z roku 2008 opublikowane w brytyjskim czasopiśmie medycyny sportowej wykazało, że zaledwie 20 minut aktywności fizycznej w tygodniu może zwiększyć zdrowie psychiczne. Uczestnicy, którzy wykonali proste ćwiczenia fizyczne wykazali niższe poziomy depresji po wysiłku fizycznym. Nawet codzienne czynności, takie jak ogrodnictwo, piesze chodzenie i roboty domowe są związane z niższym poziomem trudności.

3. Ćwiczenia mogą zmniejszyć zmęczenie

Zmęczenie jest jednym z najczęstszych objawów tocznia. Nawet 80\% pacjentów uważa, że ​​czują się powolni, zmęczeni i zaniedbywani. Dodawanie ćwiczeń do harmonogramu może wydawać się sprzeczne z intuicją. Ale ćwiczenia mogą zwiększyć poziom energii. W analizie ponad 70 badań nad ćwiczeniami, 90\% badań wykazało, że ćwiczenia poprawiają zmęczenie.

4. Ćwiczenia mogą pomóc w zapobieganiu skutkom ubocznym leków

Niektóre powszechnie stosowane leki przeciw tocznia, zwłaszcza steroidy, takie jak prednizon, mogą powodować zwiększenie masy ciała. Mogą też zwiększyć ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i cukru we krwi. Sterydy mogą prowadzić do wzrostu apetytu. Ludzie, którzy przyjmują te leki pomagają w zarządzaniu tymi skutkami ubocznymi poprzez codzienne ćwiczenia.

5 wskazówek, aby rozpocząć ćwiczenia

Osoby z lupusem powinny starannie zaplanować swój program ćwiczeń, z poradą medyczną. Ćwiczenia są dobre dla ciebie, ale bez nadzoru ćwiczeń lub zbyt dużo ćwiczeń, zbyt szybko, może zaszkodzić zdrowiu. Postępuj zgodnie z tymi pięcioma wskazówkami, aby ćwiczyć bezpiecznie.

  • Porozmawiaj z lekarzem. Każdy pacjent lupusu inaczej toleruje aktywność fizyczną. Porozmawiaj z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek planu ćwiczeń. Może współpracować z Tobą w określaniu najlepszego rodzaju ćwiczeń, właściwej intensywności i realistycznych celach w zależności od stanu.
  • Spokojnie i stabilnie. Nie zaczynaj od ekstremalnych rutynowych ćwiczeń, tylko w celu szybkiego wypalenia. Ponieważ ćwiczenia mogą pomóc w leczeniu objawów toczeń, zacznij powoli i zwiększyć poziom intensywności, jeśli uzna to za słuszne. Poczujesz większe korzyści dzięki regularnym ćwiczeniom o niższym natężeniu niż zwykle, jeśli ćwiczysz tylko od czasu do czasu na wysokim poziomie intensywności. Utrzymuj stały stopień i pamiętaj, aby odpocząć między sesjami. Jeśli wypalisz się lub całkowicie zrezygnujesz z ćwiczeń, możesz poczuć jeszcze więcej osłabienia stawów i mięśni.
  • Niewielki wpływ. Weź udział w intensywnych ćwiczeniach fizycznych, takich jak jogging, podnoszenie ciężarów lub ćwiczenia aerobowe o wysokim stopniu oddziaływania, tylko za zgodą lekarza. Ogólnie rzecz ujmując, ludzie z lupusem uzyskują największe i najdłuższe korzyści z ćwiczeń o niskim wpływie, takich jak pływanie, chodzenie, joga lub rozciąganie.
  • Prowadzenie dziennika ćwiczeń. Czasopisma ćwiczeń mają wiele korzyści. Użyj dziennika do wyznaczania celów i śledzenia postępów. Widząc, że twoje zdolności wzrastają w czasie może być naprawdę zachęcające. Prowadzenie dziennika może pomóc Ci zdecydować, jakie ćwiczenia są najlepsze dla Ciebie. Zwróć uwagę, jak czujesz się, fizycznie i emocjonalnie, po pracy. Napisz w swoim dzienniku nawet w dniach, kiedy nie chcesz ćwiczyć lub nie czuć się dobrze. Czasopismo pomaga pacjentowi i lekarzowi odnaleźć wzorce objawów i zdolności fizycznych.
  • Buddy. Ćwiczenia z kimś innym mogą przydać się zabawie do innej aktywności, którą w innym przypadku okażą się nudne lub trudne. Upewnij się, że ćwiczysz z kimś, kto rozumie twoje ograniczenia i cele, a kto cię zachęci do trudnych dni. Partnerzy ćwiczeń mogą również zainspirować do ćwiczeń, gdy nie czujesz się tak. Innym sposobem na pozostanie motywacją jest dołączenie do klasy, takiej jak wodniaka, tai chi czy joga. Uczestnictwo w zajęciach oferuje środowisku społecznościowym, w którym możesz nawiązywać nowe znajomości i postępy z pomocą innych uczestników.