Jak lekarze diagnozują zatorowość płucną?

Jeśli uważasz, że masz zatorowość płuc (PE), powinieneś natychmiast uzyskać pomoc medyczną.

Twój lekarz najprawdopodobniej zacznie od egzaminu fizycznego. Przyjrzy się uważnie twoim nogom, aby zobaczyć, czy są obrzęknięte, przetargu, przebarwienia czy ciepła. Są to oznaki, że możesz mieć skrzep głęboko w jednej ze swoich żył.

Następnie lekarz może zamówić wiele badań, takich jak prześwietlenie klatki piersiowej lub badanie ultrasonograficzne. Może być również badanie krwi. Mogą zmierzyć ilość tlenu i dwutlenku węgla we krwi. Mogą również pomóc lekarzowi wykryć substancję o nazwie dimer D. To jest mały fragment białka, który występuje we krwi po tym jak skrzep jest rozkładany przez ciało.

Inne badania, które lekarz może zamówić, to:

  • Skuteczna angiografia tomograficzna (CTPA) . Jest to specjalny test promieniowania rentgenowskiego. To również główne lekarze używają, czy masz PE. Twój lekarz wstrzykuje barwnik ('kontrast') do swoich żył. Będzie mógł zobaczyć naczynia krwionośne w płucach na zdjęciu rentgenowskim.
  • Skanowanie Wentylacja / perfuzja (V / Q). Ten test jest używany, jeśli CTPA nie jest dostępny lub nie jest dla ciebie dobry. Wykorzystuje materiał promieniotwórczy do pokazania, które części płuc mają przepływ powietrza (wentylacja) i przepływ krwi (perfuzja). Jeśli występuje niewielki przepływ krwi do określonego obszaru, ale przepływ powietrza jest normalny, może występować skrzep.
  • Angiografia płucna . Jest to najbardziej dokładny test wykrywania PE. Może być stosowany, jeśli inne badania nie wykazały wyraźnych wyników. Specjalista wkłada długą, cienką rurkę (cewnik) do dużej żyły w pachwinie i do tętnic wewnątrz płuc. Następnie wstrzykuje barwnik przez cewnik. Obrazy rentgenowskie w płucach pojawią się na zdjęciu rentgenowskim.
  • MRI . Może to być dobra opcja, jeśli pacjentka jest w ciąży lub lekarz obawia się, że inne testy, które mają kontrast, mogą być szkodliwe dla Ciebie.
  • Echokardiogram . To jest ultradźwięki serca. Nie może wykryć PE, ale pokazuje, czy masz napięcie na sercu spowodowane przez jeden.