Pytania do pytania: przeszczepy komórek macierzystych na raka krwi

Przeszczepy komórek macierzystych oferują wyjątkowe możliwości leczenia szpiczaka mnogiego, chłoniaka innego niż Hodgkina, chłoniaka Hodgkina, białaczki i innych zaburzeń. Ty i Twój lekarz zdecydują, czy przeszczep komórek macierzystych jest odpowiedni dla danego typu i etapu Rak. Oto 12 ważnych pytań, o które warto zapytać:

1. Czy przeszczep komórek macierzystych jest dobrym wyborem dla mnie?

Poproś lekarza, gdzie jesteś w trakcie leczenia i jakie typowe kolejne kroki mogą być. W przypadku szpiczaka mnogiego i niektórych nawrotowych chłoniaków innych niż hodglowiec, przeszczep komórek macierzystych przy użyciu własnych komórek jest obecnie leczony z wyboru. W przypadku szybko rozwijających się nowotworów lub jeśli przeszczep komórek macierzystych donora Przeszczepy są dobrym rozwiązaniem.

2. Jakie są zagrożenia i korzyści różnych typów przeszczepów komórek macierzystych?

Jeśli używasz własnych komórek macierzystych, musisz wiedzieć, jakie są zdrowe i jakie są szanse na dobry wynik. Jeśli potrzebujesz komórek dawcy, musisz rozważyć, jak i gdzie znajdziesz dobry mecz. Lekarz może również poinformować Cię o możliwościach ciała odrzucających lub reagujących na komórki macierzyste dawców i potencjalnych sposobów leczenia.

3. Ile z tych procedur zostało wykonane przez Twój zespół?

Upewnij się, że szpital, który rozważasz jest centrum przeszczepu komórek macierzystych, i że zarówno twój lekarz, jak i inni członkowie zespołu są doświadczeni.

4. Jeśli używam własnych komórek macierzystych, jak się czuję po zebraniu komórek?

Lekarz może ci powiedzieć, czego się spodziewać. Niektóre osoby mają objawy grypowe związane z lekami podanymi przed pobraniem krwi.

5 Gdzie znajdziemy dawcę lub krew pępowinową, jeśli potrzebujemy?

Zapytaj, jak szpital znajdzie odpowiednik i jak długo trwa wyszukiwanie.

6. Czy byłbym w szpitalu, czy to byłby ambulatorium?

Wielu pacjentów używających własnych komórek może odzyskać w domu odpowiednie środki ostrożności. Lekarz może poinformować pacjenta, czy jest to możliwe. Pacjenci stosujący komórki dawcze będą w szpitalu przez kilka tygodni.

7. Co się stanie po moim przeszczepie komórek macierzystych?

Dowiedz się, jakie środki ostrożności trzeba podjąć, aby zapobiec zakażeniu w pierwszym miesiącu. Również chcesz wiedzieć, jak radzić sobie z uczuciem zmęczenia i słabości zaraz po przeszczepie. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli otrzymasz transfuzje i specjalne odżywianie.

8. Co z efektami ubocznymi?

Zapytaj lekarza o prawdopodobne działania niepożądane, w tym objawy grypowe, nudności i zmęczenie. Będziesz także chciał dowiedzieć się, które komplikacje mogą być narażone na ryzyko. Dowiedz się, czy potrzebujesz narkotyków, aby zapobiec odrzuceniu komórek dawcy i zwalczaniu bakterii, grzybów i wirusów.

9. Jak długo mogę wrócić do normalnych czynności?

Od kilku tygodni jest prawdopodobne, że nie będziesz czuła się dobrze. Lekarz może pomóc w opracowaniu planu stopniowego powrotu do pracy, rodziny i ćwiczeń. Większość pacjentów, po pełnym roku z minimalnymi powikłaniami, może wrócić do swojego regularnego planu.

10. Czy szybciej odzyskam transplantację, używając własnych komórek macierzystych ?

Zazwyczaj jest tak, ale lekarz zaleci typ przeszczepu, jaki jest potrzebny. Jeśli pacjent miał przeszczep komórek macierzystych dawców, będą rosły (napędzają) bardziej powoli.

11. Jak długo się zdam, czy udało się przeszczepować?

Biuro lekarskie zaplanuje regularne kontrole w celu monitorowania powikłań. W większości przypadków trwa około dwóch miesięcy, aby organizm wytwarzał zdrowe krwinki krwi.

12. Co zrobić, jeśli przeszczep nie powiedzie się?

Możesz potrzebować dodatkowej chemioterapii, promieniowania, a może innego przeszczepu komórek macierzystych. Razem z lekarzem możesz zdecydować, jakie leczenie jest najlepsze dla Ciebie.