Leczenie rudych włosów, brodawki i trądziku torbielowego

Leczenie trądziku zależy od tego, czy masz łagodny, umiarkowany lub ciężki rodzaj trądziku. Czasami lekarz połączy leczenie, aby uzyskać najlepsze wyniki i uniknąć rozwoju odpornych na działanie leków bakterii. Leczenie może obejmować płyny lub żele, które nakładasz na skazy, a czasem na całe obszary skóry, takie jak klatka piersiowa lub plecy (leki stosowane miejscowo). Można także zażywać leki doustne (leki doustne).

Łagodny trądzik

Leczenie łagodnego trądziku (białe rudowłosa, czarne włosy lub pryszcze) może obejmować:

  • łagodne oczyszczenie ciepłą wodą i łagodnym mydłem, jak gołębi lub cetafil.
  • Stosowanie nadtlenku benzoilu (takiego jak brevoxyl lub triaz).
  • Stosowanie kwasu salicylowego (takiego jak propa pH lub stridex).

Jeśli te leczenie nie działa, możesz chcieć skontaktować się z lekarzem. Lekarz może wydać recepty na mocniejsze płyny lub kremy. Możesz spróbować balsamu antybiotycznego. Lub możesz spróbować balsamu z lekarstwem, który pomaga odłączyć pory.

Trądzik umiarkowany lub ciężki

Czasami trądzik potrzebuje leczenia silniejszymi lekami lub kombinacją terapii. Głębsze wady, takie jak guzki i torbiele, są bardziej narażone na blizny. W wyniku tego lekarz może dać doustne antybiotyki wcześniej, aby rozpocząć proces gojenia. Ten rodzaj trądziku może potrzebować kombinacji kilku terapii. Leczenie trądziku umiarkowanego do ciężkiego może obejmować:

  • Stosowanie nadtlenku benzoilu.
  • Lekarz odprowadza duże plamy i torbiele.
  • Stosowanie antybiotykowych żeli antybiotycznych, kremów lub lotionów.
  • Stosowanie retinoidów z lekiem na receptę.
  • Stosowanie kwasu azelainowego.
  • Stosowanie antybiotyków doustnych na receptę.
  • Stosowanie retinoidowych doustnych leków na receptę (takich jak izotretynoina).

Leczenie trądziku blizny

Istnieje wiele sposobów usuwania blizn trądzikowych, takich jak laserowa resurfacing i dermabrazja. Niektóre blizny kurczą się i znikają z czasem. Ale jeśli blizny Cię niepokoją, porozmawiaj ze swoim lekarzem. On może skierować Cię do dermatologa lub chirurga plastycznego.

Co o tym myśleć

Większość zabiegów na trądzik wymaga czasu. Często trwa 6-8 tygodni w celu poprawy trądziku po rozpoczęciu leczenia. Niektóre zabiegi mogą powodować trądzik pogorszyć się, zanim stanie się lepszy.

Jeśli trądzik nadal nie poprawi się po kilku próbach z innymi lekami, lekarz może zalecić przyjęcie retinoidu doustnego, takiego jak izotretynoina. Lekarze przepisują ten lek jako ostateczność, ponieważ mają one rzadkie, ale poważne konsekwencje Efekty i jest drogie.

Niektóre pigułki antykoncepcyjne o małej dawce mogą pomóc kontrolować trądzik u kobiet, które mają tendencję do pojawiania się plamki przed miesiączką.

Trądzik: czy powinienem zobaczyć mojego lekarza?
Trądzik: Czy należy stosować lek izotretynoina w przypadku trądziku poważnego?