Przyczyny i leczenie trądziku

Większość ludzi rozwija trądzik - najczęstszy stan skóry - do pewnego stopnia, ale przede wszystkim dotyczy nastolatków, którzy ulegają zmianom hormonalnym.

Trądzik może być łagodny (kilka, sporadyczne pryszcze), umiarkowane (zapalne grudki), lub ciężkie (guzki i torbiele). Leczenie zależy od ciężkości choroby.

Skóra dla dorosłych: zobaczyć zdjęcia czarnych i białych szarych

Co powoduje trądzik?

Trądzik jest przede wszystkim stanem hormonalnym, wywołanym przez męskie lub 'androgenne' hormony, które zazwyczaj pojawiają się w okresie nastoletnich lat. Wrażliwość na takie hormony, w połączeniu z bakteriami na skórze oraz kwasami tłuszczowymi w gruczołach olejowych, powodują trądzik. Wspólnymi stronami trądziku są twarz, klatka piersiowa, ramiona i plecy - miejsca gruczołów olejowych.

Zmiany w obrębie trądziku obejmują bielutki, zaskórniki, małe guzki, guzki i torbiele.

Choć trądzik jest zasadniczo normalnym zjawiskiem fizjologicznym, niektóre warunki mogą nasilać stan, w tym:

 • Zmienność poziomów hormonów w okresie menstruacyjnym (kobiety)
 • Manipulowanie (zbieranie / wypryskiwanie) trądzikowych zmian chorobowych
 • Odzież (na przykład kapelusze i kaski sportowe) i nakrycia głowy

Jak trądzik jest leczony?

Tylko trzy rodzaje leków okazały się skuteczne w leczeniu trądziku - antybiotyków, nadtlenku benzoilu i retinoidów. Większość ludzi potrzebuje co najmniej jednego lub dwóch środków, w zależności od nasilenia ich trądziku.

 • Nadtlenek benzoilu, dostępny jako produkt bez recepty (na przykład clearasil, stridex) i na receptę (na przykład benoksyl, panoxyl, persagel), dotyczy bakterii powierzchniowych, które często powodują trądzik. Podrażnienie (suchość) jest częstym efektem ubocznym.
 • Retinoidy (pochodne witaminy A), na przykład, differin, retin-A, tazorac, leczące zaskórniki i białe czubki, pierwsze uszkodzenia trądziku. Najczęstszym skutkiem ubocznym jest podrażnienie. Podczas gdy większość z nich jest dostępna tylko na receptę, dostępna jest obecnie wersja niedostępna w wersji differin.
 • Antybiotyki , Lub miejscowo nanoszonych na skórę (klindamycyna, erytromycyna) lub podawane doustnie (tetracyklinę i jej pochodne, etoprim-sulfametoksazol) kontrolują bakterie powierzchniowe i zmniejszają stan zapalny skóry. Antybiotyki są bardziej skuteczne w połączeniu z nadtlenkiem benzoilu lub retinoidami. Doustna izotretynoina retinoidowa (chłonność, amnesteemia, clarawis, miorysan i zenatan) jest zarezerwowana dla osób z ciężką (guzkową lub kancerogenną) chorobą. Izotretyna zmniejsza rozmiar gruczołów olejowych, anatomiczne pochodzenie trądziku. Bez aktywnych, tłustych gruczołów olejowych, trądzik pogarsza się. Działania niepożądane mogą obejmować suchą skórę, podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów oraz wady wrodzone. Kobiety w wieku rozrodczym muszą ćwiczyć kontrolę urodzeń przed, w trakcie i po leczeniu (często w roku) izotretynoiną. Stosowanie izotretynoiny wymaga rygorystycznych badań (cholesterolu, ciąży) i kontynuacji przez określony czas (5 lub więcej miesięcy). Jest zarezerwowana dla najcięższych typów trądziku, które nie odpowiadają na inne zabiegi.
 • Terapia hormonalna może być pomocna u niektórych kobiet z trądzikiem, zwłaszcza u osób z objawami i objawami (okresami nieregularnymi, rozrzedzającymi włosami) nadmiaru androgenu (męskiego hormonu). Terapia hormonalna składa się z niskotemperaturowego estrogenu i progesteronu (pigułek antykoncepcyjnych) lub leków anty-androgennych (spironolaktonu).

Jak można zapobiegać trądziku?

Aby zapobiec trądziku i zmniejszyć jego uszkodzenie skóry, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.

 • Wybierz środek czyszczący specjalnie przygotowany do trądziku. Produkty te często zawierają kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu, co pomaga wyczyścić trądzik rany.
 • Ostrożnie oczyść twarz, ponieważ uraz w trądziku może powodować trądzik lub powodować blizny. Podczas mycia twarzy używać rąk lub poduszek bawełnianych, ponieważ wszelkie materiały z przędzy lub innego materiału szorującego mogą powodować pęknięcia trądziku.
 • Jeśli potrzebujesz kremu nawilżającego, użyj tylko lekkich, niezmielonych środków nawilżających, które nie powodują trądziku.
 • Jeśli jesteś kobietą, użyj bezzapachowej podkładki. Ciężki makijaż lub inne produkty kosmetyczne, które blokują pory mogą powodować powstawanie trądziku.