Leczenie trądziku dorosłych

Czy kiedykolwiek spojrzałeś w lustro i oświadczył: 'Nie powinienem mieć zmarszczek i wyprysków na tej samej twarzy!' Jeśli tak, to nie jesteś sam. Trądzik: nie tylko dla nastolatków. W rzeczywistości wiele osób cierpi na trądzik dorosłych w wieku 30, 40, a nawet 50.

Według badania przeprowadzonego przez dermatologów na uniwersytecie alabama-birmingham:

  • W wieku 20 lat 50,9\% kobiet i 42,5\% mężczyzn w wieku 20 lat doświadczało trądziku dorosłych
  • W wieku 30 lat 35,2\% kobiet i 20,1\% mężczyzn stwierdziło, że trądzik dorosłych
  • W wieku 40 lat 26,3\% kobiet i 12\% mężczyzn stwierdziło, że występuje trądzik
  • Nawet w wieku 50 lat 15,3\% kobiet i 7,3\% mężczyzn stwierdziło, że występuje trądzik

Być może zauważyliście coś na temat tych liczb: są znacznie wyższe u kobiet niż u mężczyzn. Prawdopodobnie dlatego, że w każdym wieku trądzik jest hormonalnie związany, a fluktuacje cyklu kobiety mogą powodować wymioty.

Jak trądzik dorosłych różni się od trądziku nastolatków?

Trądzik dorosłych różni się wyraźnie od pryszczyków w Twoich nastolatków, zarówno w jaki sposób pojawia się i jak go traktuje.

'u nastolatków, najczęściej ukazujesz setki lub tysiące drobnych guzów, zaczerwienieńców lub białych włosów na skórze twarzy, zwłaszcza czoła, a także torbiele okolicznościowe na klatce piersiowej i plecach' - mówi amy derick, MD , Kolega amerykańskiej akademii dermatologii, która praktykuje w wielkim barrington, chore. 'To dlatego, że skóra nastolatków jest trochę trudniejsza i bardziej prawdopodobne, że dorośli mają zatkane pory.'

U dorosłych trądzik częściej pojawia się w dolnej części twarzy, szczególnie wokół jamy ustnej i szczęki. 'W tych okolicach zazwyczaj są głębsze guzki lub czerwone papuły' - mówi derick. 'Drobne drobne trądzik trądzik może się zdarzyć w dorosłości, ale jest znacznie mniej powszechne'.

Co dorośli mogą zrobić na temat trądziku?

Jeśli jesteś bardziej zmartwiony niż okazjonalny przebój, nie próbuj traktować siebie w korytarzu do pielęgnacji skóry lokalnej apteki.

'Większość produktów dostępnych bez recepty obejmuje kwas salicylowy i nadtlenek benzoilu, które są odpowiednie do białych oczodołów i krostków, ale nie dla głębszego trądziku dorosłych' - mówi derick.

Porozmawiaj z lekarzem o przepisywanych zabiegach. Lekarz może polecić jedno leczenie lub zaproponować połączenie kremu z lekiem doustnym.

Masz kilka opcji:

  • Kremy na receptę zawierające retinoidy (pochodzące z witaminy A) w celu ułatwienia odłączenia pęcherzyków.
  • Żel zawierający 5\% dapsone, który pomaga zwalczać stan zapalny biorący udział w trądziku.
  • kremy kombinowane, które łączą nadtlenek benzoilu w oczyszczaniu i antybiotyki takie jak klindamycyna.
  • Pigułki antykoncepcyjne, jak yaz, które mogą regulować fluktuacje hormonalne, które powodują wypryski.
  • Doustne antybiotyki, które działają jako przeciwzapalne.
  • Lek o działaniu kardiologicznym zwany spironolaktonem, często stosowany w leczeniu trądziku bez recepty.

'Zwykle staramy się włączyć pewien rodzaj retinoidu do mieszanki', mówi derick. (Retinoidy, jak retina-A, są chemicznie związane z witaminą A.) 'utrzymują pory w czystości, złuszczają skórę, a także pomagają zmarszczkom'.

Jak długo musisz przyjmować leki doustne dla dorosłych trądziku?

'czasami potrzebujesz tylko tego jak inne kopie, takie jak kremy, kopiące; Inni razy lekarz może potrzebować trochę dłużej. Wielu ludzi potrzebuje ich tylko wtedy, gdy wybucha, np. Gdy mają wyjątkowo kiepski okres. '

A co z terapią laserową i lekką dla dorosłych trądziku?

Istnieje kilka opcji, w tym izolaz, zabieg 'fotopneumatyczny', który wykorzystuje przyssawkowy aparat do ssania wgłębnie w swoich porach i zapewnia intensywne, pulsacyjne światło do mieszków włosowych. Z czasem zabiegi zmniejszają gruczoły łojowe skóry, co prowadzi do zmniejszenia produkcji ropy.

'te zabiegi są dobre, chociaż nadal nie są standardem opieki' - mówi derick. I są drogie - kilkaset dolarów za leczenie i potrzebujesz więcej niż jednego. 'Nadal niektórzy pacjenci zmierzają w kierunku takich opcji, ponieważ chcą być wolni przyjmowania pigułki i kreowania kremów dwa razy dziennie. Może również pomóc w nierównomiernym odcieniu skóry, fakturze i brązowych plamach. '

Czy trądzik dorosły zniknie z czasem?

Prawdopodobnie. 'Jak wiek i nasze hormony osadzają się, rozpowszechnienie trądziku dorosłych rozpuszcza się', mówi derick. 'Ale nie musisz czekać na to. Jeśli trądzik dorosłych przeszkadza Ci, dermatolog. Mamy dostęp do najnowszych zabiegów, a otrzymasz recepty, więc nie musisz kupować drogich kremów jak licznik kosmetyków. Trądzik dorosłych jest prawdziwy i nie musisz po prostu z tym żyć. '