Jak Twój okres wpływa na trądzik

Wśród nastrojów, skurczów i wzdęć, ostatnią rzeczą, jaką kobieta potrzebuje w PMS, jest spojrzenie w lustro i zobaczenie dużego czerwonego krosta. Ale niestety, wiele kobiet.

Trądzik miesiączkowy, upokorzenia co miesiąc, które zbiegają się z miesiączką, jest dość powszechne. Zgodnie z badaniami opublikowanymi w Archives of dermatology , 63\% kobiet upośledzonych trądzikiem doświadcza tych wybuchów przedmiesiączkowych. Zwykle trwa około 7-10 dni przed rozpoczęciem okresu kobiecego, a następnie ustępuje, gdy tylko zacznie się krwawienie.

Nauka za trądzikiem i okresami

Średni cykl miesiączkowy to 28 dni, a każdy z tych dni jest inny hormonalnie. 'W pierwszej połowie cyklu menstruacyjnego kobiety, dominującym hormonem jest estrogen; W drugiej połowie głównym hormonem jest progesteron ', wyjaśnia wyjaśnia obj. Glejelit gitrecht lyster, MD. Lyster jest częścią grupy medycznej holtorf w okręgu pomarańczowym, calif. 'Poziomy obu hormonów spadają do najniższych poziomów miesiąca w miarę zbliżania się do krwawienia' - mówi.

Tymczasem testosteron męski (wykonany w mniejszych ilościach przez kobiety) utrzymuje się na stałym poziomie przez cały miesiąc. 'Oznacza to, że przed i podczas miesiączki testosteron jest stosunkowo wyższy niż hormony żeńskie', mówi lyster.

Te przesiedlenia hormonalne za kulisami robią różnego rodzaju rzeczy na skórze kobiety. Dla jednego, stymulacja progesteronu w połowie cyklu stymuluje produkcję sebum. Sebum to gruba, olejowa substancja, która działa jako naturalny środek poślizgowy.

', a wraz ze wzrostem poziomu progesteronu, pęcherzyki skóry i pory są ściskane,' wyjaśnia dermatolog audrey kunin, MD, firmy DERMadoctor.com. W rezultacie pory nigdy nie wyglądały tak zminimalizowane. 'Ale ten efekt porowatości powoduje również tworzenie się łoju pod powierzchnią skóry.'

Ponadto, wyższe poziomy testosteronu wokół miesiączki dodatkowo aktywują gruczoły łojowe, aby uzyskać jeszcze więcej sebum.

Sebum daje różne efekty u różnych kobiet. 'Dla niektórych produkuje zdrowy blask; Dla innych, tworzy przewlekły oleisty smar ', mówi kunin. Olej dostarcza pożywienia bakterii

. Trądzik. bakterie powodują zwiększone wypryski i stany zapalne w okresie kobiet.

Niestety, nie można zmienić związku pomiędzy trądzikiem a hormonami. Ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby te przecięcia były mniej ostre.

'trądzik związany z miesiączką nie jest kwestią higieny; Jest to efekt wewnętrzny. Jednakże kobiety nadal muszą brać szczególną troskę o skórę wokół swoich okresów, aby nie pogarszać sytuacji '- mówi lyster.

Leczenie trądziku miesiączkowego

Ze względu na trądzik ściśle związany z okresem, musisz interweniować hormonalnie. Może pomóc obłok lub endokrynolog. Dostępne są następujące opcje leczenia:

tabletki antykoncepcyjne
Pigułki antykoncepcyjne mogą pomóc kobietom, które widzą wyraźny związek między trądzikiem a okresem. 'Wszystko, co podnosi poziom estrogenów, zmniejszy efekty testosteronu u kobiet', mówi lyster. Pigułki antykoncepcyjne działają przez zwiększenie białka zwanego globuliną wiążącą hormon płciowy (SHBG) we krwi. 'SHBG działa jak gąbka, pochłaniając wolny testosteron we krwi', mówi. 'Oznacza to, że jest mniej testosteronu, który powoduje trądzik'.

Tabletki antykoncepcyjne również działają przez spowalnianie produkcji ropy naftowej. Niektóre pigułki są specjalnie zatwierdzone do leczenia trądziku. Te tabletki obejmują orto tri-cyklen, estrosten i yaz.

Jeśli zaczniesz używać pigułek antykoncepcyjnych w celu kontrolowania trądziku, bądź cierpliwy. Gdy niektóre kobiety zaczną przyjmować pigułkę, od trzech do czterech miesięcy trądzik ma zwiększoną trądzik w odpowiedzi na zmianę hormonów. Powinno się zmniejszyć, gdy organizm dostosuje się.

Spironolakton
Jeśli trądzik nie reaguje sam na samą tabletkę antykoncepcyjną, lekarz może dodać leki obniżające poziom testosteronu. To leki, zwane spironolaktonem, hamują wytwarzanie oleju w testosteronie w skórze. Skutki uboczne obejmują tkliwość piersi, nieregularne okresy, bóle głowy i zmęczenie. Spironolakton nie jest odpowiedni dla wszystkich kobiet; Przedyskutuj swoje ryzyko i korzyści ze swoim lekarzem.

Dla tych, którzy są otyli, utrata masy ciała . 'Wszystko, co obniża SHBG może powodować zwiększenie trądziku', mówi lyster. Jednym z głównych czynników zmniejszających SHBG i zwiększającym poziom testosteronu jest otyłość. 'Dlatego jedzenie zdrowej diety i utrzymanie zdrowej masy pomoże kontrolować przekrwienie trądziku w okresie menstruacji'.

Ponadto możesz spróbować następujących niehormonalnych środków zaradczych:

Praktykuj dobrą higienę skóry Wszelkie dodatkowe bakterie, które wprowadzasz do twarzy, pogorszą trądzik miesiączkowy. Aby skóra była jak najczystsza, New York City dermatolog Francesca fusco, MD sugeruje:

  • Unikaj dotykania twarzy; Twoje ręce wprowadzają brud i bakterie.
  • Regularnie czyść telefon komórkowy; Telefony hodują wiele bakterii, a ty trzymasz je w najbardziej wrażliwych obszarach na trądzik hormonalny: linię szczęki i podbródek.
  • Pracując na siłowni, przykryj wszystkie maty ręcznicą; Nie stawiaj twarzy w bakteriach innych ludzi.
  • nie palić tytoniu; Palenie jest czynnikiem wpływającym na wszystkie typy trądziku.

W przypadku trądziku miesiączkowego, który jest cięższy, sprawdź lekarza dermatologa Dermatolog może przepisać jeden z następujących leków:

  • Accutane . 'U osób z ciężką cysticą trądzikową lub którzy próbowali innych środków bezskutecznie, izotretynoina (accutane) może być prawdziwym ochłodzeniem skóry', mówi fusco. Accutane jest naturalną pochodną witaminy A. Lek zawiera wiele skutków ubocznych i potencjalnych stowarzyszeń leków, w tym możliwe zwiększenie ryzyka samobójstwa i wad wrodzonych u kobiet w ciąży; Przed użyciem tego leku przedyskutuj wszystkie te zagrożenia ze swoim lekarzem.
  • antybiotyki o niskiej dawce . 'Jeśli masz głęboko siedzące pryszcze, poproś lekarza o receptę na tetracyklinę w niskiej dawce', mówi fusco. 'Weź antybiotyk przez pięć dni, zaczynając kilka dni przed twoim okresem'.

Oprócz przepisywania leków doustnych i miejscowych, dermatolog może złagodzić trądzik miesiączkowy, wykonując niektóre czynności w biurze. Zabiegi mogą obejmować zastrzyki kortyzonu, chirurgię trądziku, terapię laserową lub skórę chemiczną.