Nastolatek trądzik (pryszcze): rodzaje, przyczyny, leczenie

Prawie wszystkie nastolatki dostają trądzik. Zdarza się, gdy tłusta substancja zwana sebum zatka pory.

Krosty zwykle pojawiają się na twarzy, szyi, plecach, klatce piersiowej i ramionach. Trądzik nie jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, chociaż trądzik może powodować trwałe blizny, trądzik może również zaszkodzić poczuciu własnej wartości.

Co wygląda na trądzik?

Trądzik może występować jako jeden z następujących elementów:

Whiteheads: białe kropki, które są pory wpływające na olej i skórę pokrytą warstwami skóry.

Czarne czole: czarne guzki, które mają wpływ na pory, w których materiał wypycha się przez mieszki. Czarny kolor nie jest z brudu. Może to pochodzić z bakterii, martwych komórek skóry i materii, które reagują z tlenem.

Papiele, krosty lub guzki: bardziej poważne zmiany chorobowe pojawiają się czerwone i obrzęk z powodu zapalenia lub zakażenia tkanki wokół zatruwanych pęcherzyków, które często bolesne i czują się ciężko.

torbiele: głębokie, wypryski tłuste.

Dlaczego niektórzy ludzie się trądzik i inni nie?

Nie jest jasne, dlaczego niektórzy ludzie są bardziej skłonni do trądziku niż inni.

Dokładna przyczyna trądziku nie jest znana, ale hormony zwane androgenami mogą odegrać pewną rolę. Androgeny zwiększają się zarówno u chłopców, jak i dziewcząt w okresie dojrzewania. Androgeny sprawiają, że gruczoły dermatologiczne skóry powiększają się i powodują większą łojotok. Androgeny mogą również rosnąć ze względu na zmiany hormonalne związane z ciążą lub rozpoczynanie lub zatrzymywanie pigułek antykoncepcyjnych.

Genetyka może mieć znaczenie. Jeśli twoi rodzice mieli trądzik, możesz odziedziczyć tę tendencję.

Niektóre leki (na przykład androgeny stosowane jako leki, leki z padaczką, lity i prednizon) mogą powodować trądzik.

Kosmetyki, które mają tłustą konsystencję, mogą również zapchać pory. Produkty na bazie wody są mniej prawdopodobne, aby powodować trądzik niż makijaż na bazie oleju.

Inne rzeczy, które mogą powodować trądzik gorszy to:

  • Tarcie spowodowane oparciem lub pocieraniem skóry; Ostre szorowanie
  • Zbieranie lub ścinanie wad
  • Ciśnienie z kasków rowerowych, plecaków lub ścisłych kołnierzy
  • Zmiana poziomu hormonów u nastolatków i dorosłych kobiet od dwóch do siedmiu dni przed rozpoczęciem miesiączki
  • Stres

Jak trądzik jest leczony?

Dermatolodzy (specjaliści od problemów ze skórą) często leczą trądzik, szczególnie w ciężkich przypadkach. Lekarze rodzinni lub lekarze ogólni, pediatrzy, internistzy mogą leczyć łagodniejsze formy trądziku.

Zabiegi mogą obejmować:

Bez recepty ('over the counter') zabiegi miejscowe: 'miejscowy' oznacza, że ​​umieszczasz te produkty na skórze. Nie są to pigułki, takie jak kwas octowy, nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy i siarka, które są dostępne w wielu postaciach, w tym żeli, lotionów, kremów, mydła i poduszek, gdy są one regularnie używane, są umiarkowanie skuteczne W leczeniu trądziku może trwać od 4-8 tygodni do poprawienia stanu skóry.

Receptury miejscowych: obejmują adapalen, antybiotyki, kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu, dapson, tazaroten i tretinoinę.

Receptowe leki doustne: u osób z umiarkowanym lub ciężkim trądzikiem, lekarze często przepisują doustne antybiotyki (pigułki) oprócz leków miejscowych. Uważa się, że antybiotyki doustne pomagają kontrolować trądzik przez hamowanie wzrostu bakterii, zmniejszając tym samym stan zapalny. Zwykle przyjmowane są codziennie przez cztery do sześciu miesięcy, a następnie zwężane i przerwane, gdy trądzik poprawia się. Najsilniejszy lek doustny, izotretynoina (wchłanianie, amnesteemia, klarystis, miorysan i zenatan), zwykle raz czy dwa razy dziennie przez 16 do 20 tygodni. Uważa się, że zmniejsza się wielkość gruczołów olejowych, dzięki czemu uzyskuje się znacznie mniej oleju i zapobiega zatkaniu porów. Że hamuje wzrost bakterii powodujących trądzik. Ze względu na ryzyko wad wrodzonych, kobiety w wieku rozrodczym nie powinny być w ciąży i nie mogą zajść w ciążę podczas stosowania izotretynoiny.

W leczeniu w biurze: torbiel można leczyć serią intralesionalnych zastrzyków kortyzonu. Terapia światłem czerwonym może być stosowana w celu zmniejszenia stanu zapalnego i bakteryjnego na skórze. Skórę kwasu salicylowego można stosować do odklejenia porów.

Porady zapobiegania trądziku

Oto wskazówki, które pomogą kontrolować trądzik.

  • Nie przekłuwać ani używać twardych plam, trądzik nie jest spowodowany brudem, wystarczy dwa łagodne zmywanie dziennie, zbyt dużo czyszczenia może powodować podrażnienie i wysuszenie skóry, wywołanie gruczołów w celu uzyskania większej ilości oleju, zwiększając prawdopodobieństwo Pryszcze.
  • Użyj produktów nie zawierających olejów lub produktów niepożądanych (tych, które nie wyczerpały porów) na twarzy.
  • Nie naciskaj ani nie usuwaj obrzęków, popping pryszcze może prowadzić do trądziku bakterii głęboko w skórze, zbieranie może prowadzić do więcej stanów zapalnych i trwałego bliznowacenia.

Nie pozwól, by trądzik określił, kim jesteś. Robi to, co możesz, aby poprawić skórę, pracować z dermatologiem, jeśli to konieczne, i dalej robić to, co lubisz.