Przewodnik po leczeniu blizny potrądzikowej i uszkodzenia skóry

Jeśli widzisz oznaki, że trądzik zostawia blizną na skórze, nie musisz się uśmiechać i nosić. Istnieje wiele sposobów leczyć blizny i utrzymywać nowe.

Kortyzon i kremy zanikające

Jeśli twoja blizna jest czerwona lub obrzęk, użyj kremu kortyzonowego, aby uspokoić skórę - mówi tina alster, MD, profesor dermatologii na Uniwersytecie Georgetown. Kortyzon jest wchłaniany przez komórki skóry i redukuje stan zapalny. Możesz kupić kremy do skóry z kortyzonem bez recepty.

Następnie musisz skupić się na rozjaśnianiu wszelkich ciemnych obszarach pozostających w blizny trądziku.

'hydrochinon, popularny środek rozjaśniający skórę, ostatnio opadł na niekorzyść i obecnie jest pomijany przez wiele wyblakłych kremów z powodu podrażnień i rakotwórczości', mówi alster. Ale istnieją inne składniki kremów skórnych sprzedawane bez recepty, która może pomóc rozjaśnić swoje ciemne plamki. Kwas kojicowy (naturalny rozświetlacz skóry otrzymany z ekstraktu z grzybów), arbutynę (zwany też ekstraktem z jeżyny), a witaminą C (kwas askorbinowy) są doskonałymi alternatywnymi składnikami, które można znaleźć w kremach rozjaśniających.

zabiegi laserowe i wypełniające

Jeśli trądzikowe blizny nie ustępują samodzielnie, może być czas, aby rozważyć umówienie wizyty u dermatologa. W jednej do trzech sesji laserowa resurfakcja skóry za pomocą frakcjonowanej technologii laserowej może nawet wyskakiwać powierzchnię skóry i zwiększyć Powstawanie nowego kolagenu. Kolagen jest białkiem, które jest 'kostką' skóry. Nowy kolagen może pomóc wypełnić trądzik blizny.

Lasery ablacyjne powodują odparowanie blizny, dzięki czemu skóra staje się łatwa. Lasery nieablatywne pomagają aktywować produkcję kolagenu bez uszkodzenia powierzchni skóry.

Zastrzyki wypełniające mogą pomóc wypełnić nacięcia pozostawione po bliznach głęboko trądzikowych, mówi ron moy, MD, były prezes amerykańskiej Akademii Dermatologii. Ale wadą dla wypełniaczy jest to, że należy je powtarzać co 4-6 miesięcy, ponieważ produkt ponownie wsiąka do skóry w czasie.

cierpliwość

Głównym powodem dojrzewania blizny potrądzikowej jest cierpliwość. Kilka tygodni po wylocie i bliznach nowe naczynia krwionośne wchodzą w ranny obszar, aby zapewnić skórze odżywienie, dlatego większość wczesnych blizn wygląda na różowe, mówi alster.

Miesiące później kolagen zaczyna się tworzyć, wypełnia uszkodzoną część skóry. Bo cystejne trądzik niszczy skórę i tłuszcz, może trwać nawet rok, aby blizny zniknęły, mówi moy.

Jak zapobiegać bliznom lub bliznowcom pomóc

Zostań na słońcu. Odsłonięcie blizny na słońce może spowodować ich zaciemnienie i spowolnienie procesu gojenia, mówi alster. w jaki sposób? Promienie ultrafioletowe stymulują melanocyty (komórki wytwarzające pigmenty), co prowadzi do dalszego przebarwienia.

Przed wyjściem na zewnątrz należy założyć szeroki zakres ochrony przeciwsłonecznej o współczynniku ochrony przed słońcem (SPF) w wysokości 30 lub wyższej. Szeroki zakres ochrony przeciwsłonecznej chroni zarówno przed promieniowaniem ultrafioletowym A (długofalowym) jak i ultrafioletowym B (krótkimi falami). Składniki o szerokim spektrum ochrony obejmują benzofenony (sulisobenzon i oksybenzon), cynamony (oktylometylobenzamian i cynoksylan), salicylany, ditlenek tytanu, tlenek cynku, avobenzon (parsol 1789) i ecamsule (mexoryl SX). Po kąpieli, po poceniu i po ponad 2 godzinach w słońcu.

Ogranicz czas na słońce, szczególnie między godziną 10 i dwudniową odzież ochronną, taką jak koszula z długim rękawem, spodnie i szeroki kapelusz.

Nie chowaj i ściskaj. Blizny, które są głównie kolagenem, są własnym ciałem naprawy samego siebie. Trądzik blizny są zazwyczaj wcięte z powodu utraty kolagenu z powodu intensywnego zapalenia, mówi alster

Zbieranie prowadzi do większej liczby stanów zapalnych i zranienia skóry, co zwiększa odbarwienie i bliznowacenie. Ściskając lub próbując wysklepiać powoduje, że ropa i bakterie filtrują głębiej do skóry, co powoduje większe uszkodzenie kolagenu, mówi Moy.

Nie używaj witaminy E na blizny. Być może słyszałeś, że stosowanie witaminy E do blizny pomoże go wyleczyć szybciej, ale zgodnie z badaniami z uniwersytetu Miami, stosowanie substancji odżywczych bezpośrednio na Blizna może skutecznie utrudniać gojenie się. W badaniu witamina E nie wywierała żadnego efektu, ani pogorszyła sprawności u 90\% pacjentów, a 33\%, które wprowadziły witaminę E na skórę, powodowało zapalenie skóry kontaktowej.