Leki i trądzik

Jeśli lekarz przepisał Ci litu lub leki przeciwdrgawkowe, pamiętaj, że niezbyt często, ale możliwe działanie niepożądane to trądzik.

Niektóre leki, w tym kortykosteroidy, lity, leki przeciwdrgawkowe, barbiturany, steroidy androgenne, DHEA i leki zawierające bromki lub jodki mogą powodować prawdziwe wysypki na trądzik lub trądzik. Litr jest przepisywany na zaburzenia dwubiegunowe. Niektórzy przyjmują suplementy DHEA jako anty-starzenie się hormonu. Jak bromki lub jodki, można je znaleźć w środkach uspokajających lub kaszlowych.

Większość przypadków trądziku nie jest związana z narkotykami. 'To w ogóle nie jest powszechne', mówi lisa A. Garner, MD, FAAD, profesor kliniczny dermatologii na uniwersytecie texas południowo-zachodnim centrum medycznym. Ale widzi przypadki związane z narkotykami w swojej praktyce wśród nastolatków i dorosłych.

Ponadto 'zdecydowana większość reakcji leków, które są trądzik, nie są naprawdę trądzikiem', mówi Garner. 'Nazywamy je' wybuchem trądziku '.

Reakcje trądzikowe

Jeśli ktoś na pewien czas bierze kortykosteroidy, na przykład dwutygodniowy cykl leczenia ciężkich trujących bluszczów, 'mogą wyrwać się z tym, co wygląda na trądzik' - mówi Garner. 'Jednakże, ma tendencję do być bardziej na klatce piersiowej iz powrotem, ale może mieć wpływ na twarz'.

Wyraźna trądzik nalotyka różni się od zwykłego trądziku innymi sposobami - mówi. 'Większość ludzi z trądzik ma małe, duże, czarne włosy i białe czoło - to mieszanka wszystkich rodzajów uszkodzeń, które można uzyskać od trądziku' - mówi.

'gdy otrzymujesz to z medycyny, wszystko wygląda tak samo, wszystkie małe, czerwone papulek lub wszystkie małe krosty, i są one takie same kształty i wielkości. Może być związana z medycyną '.

W erupcji narkotykowej mogą wystąpić osoby, które nie mają prawdziwej trądziku, mówi Garner.

Prawdziwy trądzik spowodowany przez narkotyki

Jednak nie wszystkie złamania związane z narkotykami mają charakter trądzikowy; Są wyjątki, mówi Garner. Leki oddziałujące na poziomy hormonów mogą powodować trądzik. Podczas gdy lekarze nie znają dokładnej przyczyny trądziku, jednym z istotnych czynników jest zwiększenie męskich hormonów płciowych zwanych androgenami. Mężczyźni i kobiety mają te hormony.

W rezultacie mogą wystąpić kobiety z hormonalną terapią zastępczą w przypadku objawów menopauzy, jeśli lek zawiera testosteron. 'To nie jest reakcja na leki, to prawdziwy trądzik', mówi Garner. Często kobiety te miały trądzik w przeszłości.

Mężczyźni, którzy przyjmują androgenne sterydy do budowy masy mięśniowej, mogą uzyskać prawdziwy trądzik. 'Androgenne sterydy - zwłaszcza podjęte przez mężczyzn, którzy próbują masować się na siłowni - mogą powodować trądzikowy trądzik', mówi Garner.

Zatrzymanie leku powoduje zatrzymanie trądziku

Kiedy leki mają być winy, trądzik lub trzęsawki trądzące odejdą po lekach, mówi Garner. 'Zawsze rozjaśniają, ale czasami jest trochę powolny'.

Będzie doradzała osobom zajmującym sterydy anaboliczne w kulturystyce, by przestać je brać.

Nie każdy może zaprzestać stosowania leków, które powodują problemy ze skórą, na przykład te, które dotyczą narkotyków w leczeniu ciężkich stanów, takich jak napady padaczkowe lub choroby afektywne dwubiegunowe. 'Te leki mają decydujące znaczenie dla ich przetrwania', mówi Garner.

W tych przypadkach, erodacje skóry związane z narkotykami są rzadkie, podkreśla. 'Zdecydowana większość ludzi nie ma tego problemu, są miliony ludzi na litu, a większość z nich nie ma złego trądziku'.

Ale kiedy takie problemy się wyrosną i pacjenci muszą pozostać na lekach, idzie naprzód i traktuje trądzik. 'To będzie znacznie trudniejsze w leczeniu', mówi. Ale leczona pacjentami z litu z silnymi lekami trądzikowymi, takimi jak izotretynoina.

Nigdy nie podjąłaby przewodnictwa w udzielaniu porad dla pacjentów, aby rozważyć zmianę ich innych leków, ponieważ konsekwencje mogą być poważne. 'Nigdy bym nie zakładał, że to zalecenie', mówi. 'Zawsze martwię się, że pacjenci wezmą to na siebie, aby powstrzymać leki.'

Na przykład, jeśli nastolatek przerwał przyjmowanie leków napadowych lub zmniejszył dawkę, ponieważ powodował trądzik gorszy, wyniki mogą być katastrofalne, a nawet śmiertelne.

Zamiast tego 'musisz porozmawiać z twoim dermatologiem, musisz porozmawiać z neurologiem lub ze swoim psychiatrą' o opcjach, mówi Garner. Jeśli reżim lekarstwa musi pozostać taki sam, najlepszą drogą jest leczenie trądziku w celu ograniczenia jego wpływu na skórę.