Jak stres wpływa na trądzik

Jest to finałowy tydzień i jesteś zmęczony, niespokojny i podkreślił wszystkie te testy, łącznie z tym trudnym egzaminem z chemii organicznej. Czy kiedykolwiek widzisz, że Twoja skóra wydaje się podkreślać, że razem z Tobą, wytryskując więcej cieląt lub trądziku?

Prawdopodobnie nie tylko twoja wyobraźnia - mówi lisa A. garner, MD, FAAD, profesor dermatologii na uniwersytecie texas southwestern medical centre. 'Kiedy masz trądzik i stajesz się w sytuacji stresującej, to wydaje się być, gdy trądzik naprawdę wybucha'.

Innymi słowy, stres emocjonalny nie wywołuje nowego przypadku trądziku, ale może pogorszyć sprawy u kogoś, kto ma już zaburzenia skóry.

Stres i trądzik: czy jest połączenie?

Przez długi czas lekarze podejrzewali, że stres pogłębia trądzik, ale dowody były przeważnie anegdotyczne. W ciągu ostatniej dekady badania wskazują, że lekarze mogą być na dobrej drodze.

W 2003 r. Studia uniwersyteckie typu stanford opublikowane w ' Archives of dermatology wykazały, że studenci uczęszczali na trądzik w trakcie egzaminów, w okresie, w którym zgłaszali więcej stresu, w porównaniu do okresów bez testów. Trudność trądziku była silnie skorelowana ze wzrastającym stresem, stwierdzili naukowcy.

Mimo to, naukowcy nie wiedzą dokładnie, jak stres pogarsza trądzik. Wiedzą, że komórki produkujące sebum mają receptory na hormony stresowe, jak mówi Garner. Sebum to tłusta substancja, która miesza się z martwymi komórkami skóry i bakteriami w celu zablokowania mieszków włosowych, co prowadzi do trądziku lub trądziku.

Kiedy osoba z trądzikiem doświadcza wiele stresów, 'jakoś się pogłębiają', mówi Garner o komórkach produkujących sebum. Oznacza to, że robi się więcej oleju, aby zapchać mieszki włosowe, aby uzyskać więcej trądziku i dać osobie zestresowanej większą uwagę.

Ale to tylko wskazówka, a rzeczywisty mechanizm pozostaje nieuchwytny. W badaniu z 2007 roku uczniów szkół średnich w singapurze, naukowcy z uczelni wyższej w lesie uniwersyteckiej leków stwierdzili również, że trądzik pogarszał się w czasie egzaminów w porównaniu z okresem niskiego stresu, np. Przerwy letniej. Badanie zostało opublikowane w szwedzkim dzienniku medycznym, Acta derm venereol.

Te badacze postawili hipotezę, że wzrost trądziku może wynikać z wyższych poziomów sebum produkowanych podczas stresu. Jednak stwierdzili, że stres psychiczny nie powodował znacznego wzrostu produkcji łoju u nastolatków, co sugeruje, że trądzik związany ze stresem może wiązać się z innymi przyczynami.

Kiedy stres sprawia, że ​​bałagan ze skórą

Czasami stres i trądzik mogą oddziaływać w szkodliwy cykl. Kiedy niektórzy ludzie są zaniepokojeni lub zdenerwowani, są bardziej narażone na pogorszenie ich skazy, mówi Garner. 'Niektórzy ludzie wybierają skórę, gdy są zestresowani, jeśli mają nakrycie głowy, to gdzie idą'.

Co to jest trądzik excoriee?

Mimo, że wiele osób ściska odrobinę trucizn, Garner widzi skrajne przypadki, w których pacjenci biorą oburzenie na ich wady, ponieważ obawiają się i zakłopotają ich skórę. 'Każda drobna rzecz, która pojawia się na skórze osoby - każda mała krosta - wybierają, nie mogą się zatrzymać'.

Ten stan nazywany jest trądzikiem excoriee. Kiedy pacjenci zobaczą garnera ',' dosłownie nie mają krosta ', mówi, ale mają skały, które mogą prowadzić do bliznowacenia' te pacjenci mogą rzeczywiście odwrócić bardzo łagodny trądzik na straszne blizny ' P>

Garner traktuje trądzik. Jeśli ich skóra się oczyści, 'nie ma nic do wyboru', mówi.

Czasem potrafi przekonać pacjentów, aby przestali zbierać, ale jeśli nie, może skierować ich do pomocy psychologicznej, mówi.

Aby zapobiec bliznowi, 'to naprawdę ważne, że ludzie nie wybierają i nie ściskają ich wyprysków', mówi Garner.

Leczenie trądziku

Co można zrobić? Garner mówi, że człowiek nie może naprawdę wykorzystać redukcji stresu jako leczenia trądziku 'Jeśli potraktuję moje stres, czy mój trądzik zniknie?', Mówi Garner. 'Nie można leczyć trądziku za pomocą valium'.

Dla wielu osób trądzik jest chronicznym problemem, który nie tylko zanika po tygodniu finału. To często długoterminowa kwestia wymagająca leczenia trądziku, która może obejmować nadtlenek benzoilu, retinoidy, antybiotyki stosowane na skórę lub podawane doustnie, leczenie hormonalne, aw cięższych przypadkach izotretynoina (accutane).

Mówi się, że osoby z trądzikiem mogą również skorzystać z psychologa lub uczenia się biofeedback, jeśli potrzebują zmniejszyć ogólny poziom stresu, mówi Garner.