Trądzik

Co powoduje trądzik?

Żaden czynnik powoduje trądzik. Trądzik występuje, gdy gruczoły łojowe olejów są aktywne w okresie dojrzewania, stymulowane przez męskie hormony z gruczołów nadnerczy u chłopców i dziewcząt. Olej jest naturalną substancją, która smaruje i chroni skórę. W pewnych okolicznościach komórki znajdujące się blisko powierzchni blokują otwory gruczołów łojowych i powodują gromadzenie się oleju pod spodem. Ten olej stymuluje bakterie, które żyją w skórze każdego człowieka i generalnie nie powodują żadnych problemów, mnożą się i powodują zapalenie tkanek otaczających.

Jeśli zapalenie znajduje się dokładnie pod powierzchnią, pojawi się krost; Jeśli jest głębiej, papulek (krosta), głębiej i to jest torbiel. Jeśli olej złamie się na powierzchnię, rezultatem jest 'biała głowa'. Jeśli olej ulega utlenianiu (tzn. Działa w powietrzu), olej zmienia się z białego na czarny, a wynik jest 'czarny.'

  • Dziedziczność: z wyjątkiem bardzo poważnych trądzik, większość osób nie ma problemu dokładnie tak, jak ich rodzice. Prawie każdy ma jakieś trądzik w pewnym momencie życia.
  • Jedzenie: na całym świecie rodzice mówią nastolatkom, aby uniknęli pizzy, czekolady, tłustych i smażonych potraw oraz fast-foodów. Podczas gdy te potrawy mogą nie być dobre dla ogólnego stanu zdrowia, nie powodują trądziku lub pogarszają się. Badania wykazują, że produkty mleczne i wysoka glikemiczna żywność mogą powodować trądzik.
  • Brud: niektóre osoby mają więcej 'tłustej' skóry niż inne (jak wspomniano powyżej, 'czarne nożyce' są olejem utlenionym, a nie brudu). Pot nie powoduje trądziku; Dlatego nie jest konieczne, aby podczas ćwiczeń natryskować natychmiast z obawy, że pot zatyka pory. Z drugiej strony, nadmierne mycie może wysuszyć i podrażnić skórę.
  • Hormony: większość kobiet wychodzi cyklicznie. Niektóre doustne tabletki antykoncepcyjne pomagają zmniejszyć trądzik.
  • Kosmetyki: większość kosmetyków i produktów do pielęgnacji skóry nie są zapchane ('comedogenic') wielu dostępnych marek, które są wymienione jako 'na bazie wody' lub 'bez oleju' (niekomedogenne) Są lepszym wyborem.

U sporadycznie pacjentów przyczyny mogą być:

  • Ciśnienie: u niektórych pacjentów, ciśnienie z kasków, podbródek, kołnierzy itp. Może pogorszyć trądzik.
  • Leki: niektóre leki mogą powodować lub powodować trądzik, takie jak jodki, bromki lub doustne lub wstrzyknięte sterydy (zalecany lekarstwowo prednizon lub sterydy lub sportowcy). Większość przypadków trądziku nie jest związana z narkotykami.
  • Zawody: w niektórych miejscach pracy, narażenie na produkty przemysłowe, takie jak oleje tnące, może powodować trądzik.