Zarządzaj tłustą skórą i walcz z trądzikiem

Oleje produkowane przez organizm pomagają zachować zdrową skórę, ale może być za dużo dobrych rzeczy. Nadmiar oleju może prowadzić do uszkodzeń i trądziku. 'Na szczęście istnieje wiele sposobów na zmniejszenie opalenizny', mówi andrea cambio, MD, dyrektor medyczny dermatologii cambio w koralowcu, florida. Jasne zabiegi kosmetyczne obejmują bez recepty czyszczące do płynów leków i leków kosmetycznych.

Środki czystości

Dermatolodzy zgadzają się, że najskuteczniejszym sposobem na utrzymanie tłustej skóry jest oczyszczenie twarzy zarówno rano, jak i nocy. 'Zawsze używaj delikatnego środka czyszczącego, ponieważ ostre mydła mogą sprzyjać wzroście produkcji ropy naftowej' - powiedziała miesięcznik Armstrong, MD, adiunkt dermatologii na uniwersytecie w Kalifornii, davis. Również uważaj na buffa. Tusz do pływania lub buff może powodować pobudzenie wydzielania oleju.

Jeśli podstawowy środek czyszczący nie zmniejsza smarności, spróbuj użyć produktu, który zawiera kwas taki jak nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy, kwas glikolowy lub kwas beta-hydroksylowy. 'Wiele produktów zawierających te kwasy jest sprzedawanych jako produkty do pielęgnacji twarzy na trądzik. Są świetne dla osób z trądzikiem, ale są również odpowiednie dla osób, których problemem jest tylko tłusta skóra', mówi Armstrong. 'Ponieważ niektóre z tych składników mogą być irytujące, kup małe rozmiary, aby zobaczyć, jak Twoja skóra odpowiada. Ludzie często muszą wypróbować kilka produktów, zanim znajdą ten, który najlepiej dla nich'. Umyć ciepłą wodą, nie gorąco, ponieważ skrajne temperatury mogą podrażniać skórę.

Tonery

Dermatolodzy podzieleni są na to, czy właściwości redukujące działanie toneru są uzasadnione. 'Nie jestem wielkim fanem ściągających tonerów, ponieważ mają tendencję do podrażniania skóry i mogą prowadzić do większej produkcji ropy', mówi cambio. 'Jeśli ludzie lubią je używać, zaleca się stosowanie tonerów tylko na tłustych powierzchniach skóry, takich jak czoło, nos i podbródek. Unikaj używania ich na obszarach, które zwykle są suche lub prawdopodobnie tworzyć suche łaty Na skórze. '

Warto pamiętać o wszystkich Twoich schematach pielęgnacji skóry. 'Jest mit, że niektórzy ludzie mają suchą skórę, niektórzy mają tłustą skórę, w rzeczywistości większość ludzi ma skórę mieszaną, tłustą w niektórych miejscach, suchą u innych', ellen marmur, MD, współpracownik profesora dermatologii w Mount Sinai School of Medycyna w Nowym Jorku, mówi.

Poduszki lecznicze

Poduszki leczone kwasem salicylowym, kwasem glikolowym lub innymi składnikami kwaśnymi w oleju są kolejną opcją piękna. 'Medykamenty są ulubionymi wśród moich pacjentów z tłustą skórą' - mówi marmur. 'Możesz nosić je w torebce i używać ich w biegu, aby odświeżyć skórę i usunąć nadmiar oleju'.

Blotting paper

Papiery kosmetyczne zapewniają doskonałą opcję usuwania oleju, ponieważ nie wysuszają skóry. 'Pacjenci z tłustą skórą naprawdę kochają blotting papieru, ponieważ jest wygodny i łatwy w użyciu', mówi Armstrong. Nanieść ją na tłuste obszary, takie jak czoło, nos i broń. Nie należy przemywać skóry arkuszem blottingu. Zamiast tego po prostu nacisnąć ją na oliwą powierzchnię wystarczająco długo, aby wchłonąć olej, zazwyczaj 15 do 20 sekund. Niektóre blotting papiery są lekko sproszkowane, co dodatkowo zmniejsza połysk.

Maski i gliny

Stosowanie masek i gliny na skórze pomaga wydobyć oleje i oczyszcza pory, ale jest też obawy dotyczące suszenia. 'Moja rada polega na stosowaniu ich tylko w obszarach problemowych i używam ich od czasu do czasu', mówi rebecca kazin, MD, dyrektor centrum kosmetycznego Johns Hopkins. Sugeruje ograniczenie masek i gliny do naprawdę dużych wydarzeń, takich jak wesele, kolacja urodzinowa czy duża prezentacja.

nawilżacze

'ludzie, którzy mają tłustą skórę często wymykają się z nawilżających, martwiąc się, że sprawią, że ich skóra będzie jeszcze bardziej błyszcząca', mówi kazin. To zły pomysł. 'Nawet tłusta skóra musi być nawilżona, aby wyglądać najlepiej', mówi. Aby uniknąć tłustej błyskawicy, wybierz bezkwasowy środek nawilżający. W zależności od tego, czy powierzchnia ma tendencję do suchej czy oleistej, należy zmienić kwotę stosowaną.

Bez olejów przeciwsłonecznych

'tradycyjne filtry przeciwsłoneczne mogą stanowić problem dla osób o tłustej skórze, ponieważ zazwyczaj mają dość gęsty wygląd i mogą blokować pory', mówi Armstrong. A nawet ochrona skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym jest absolutnie niezbędna. Żele przeciwsłoneczne są mniej prawdopodobne niż kremy i płyny, które sprawiają, że skóra staje się tłusta, a dla tłustej skóry jest wiele nowych produktów bez oleju. Niektóre z najnowszych produktów, w tym proszki do twarzy, oferują wystarczającą ochronę, aby uniknąć uszkodzeń słońca w większości przypadków.

Dopasuj schemat twarzy

Jak tłusta skóra pojawia się może zmieniać się w zależności od pory roku, tydzień po tygodniu, nawet co dzień. 'Produkcja naftowa zależy od hormonów, nastroju, nawet przy pogodę', mówi cambio. 'Na przykład niektórzy ludzie mają problemy z tłustą skórą dopiero latem, kiedy pocą się.' Ważne jest, aby być świadomym, jak zmienia się Twoja skóra tak, aby odpowiednio dostosować reżym. 'Może być potrzebny środek czyszczący z kwasem glikolowym lub beta-hydroksykwasem każdego dnia w okresie letnim, ale tylko teraz, a potem zimą', mówi kazin. 'Ważne jest, aby wiedzieć, że nadużywanie tych produktów może spowodować wysuszenie skóry.'

Porozmawiaj ze swoim lekarzem dermatologem

Jeśli bez recepty nie wystarczy, aby pomagać zarządzać tłustą skórą, porozmawiaj ze swoim dermatologiem. Lasery i skórki chemiczne mogą przyczynić się do zmniejszenia smaku i poprawić ogólny wygląd skóry. Kremy lite z tretinoiną, adapalenem lub tazarotenem mogą również pomóc w zmianach porów i zmniejszeniu smarności. 'Ponieważ te produkty mogą być irytujące, najlepiej używać ich tylko w miejscach tłocznych i tylko tak często, jak naprawdę tego potrzebujesz', mówi kazin.

Warto pamiętać, że produkcja ropy jest normalną częścią zdrowej skóry. 'Ludzie z naturalnie tłustą skórą mają tendencję do mniejszych zmarszczek i zdrowszej skóry wyglądającej', mówi marmur. Więc nie idź za burtą w swoje wysiłki. Usuń nadmiar oleju, gdy musisz wyglądać najlepiej, ale uważaj, aby zachować naturalny mechanizm przeciwdziałający starzeniu się skóry.