Nastolatek trądzik: przyczyny, objawy, leczenie, i inne

Jeśli istnieje jedna rzecz, na którą możesz liczyć jako nastolatek, to trądzik. Ponad 85\% nastolatków ma ten powszechny problem skórny, który jest zaznaczony przez zatkane pory (białe czoły, brodawki), bolesne pryszcze, a czasami twarde, głębokie grudki na twarzy, szyi, ramionach, klatce piersiowej, plecach, ramionach i Ramiona.

Jeśli twoja mama i tata mają trądzik, są szanse, że tak będzie. Ale istnieje wiele sposobów zapobiegania (i leczenia) trądziku dzisiaj, aby zachować minimalny stan, zapobiegać bliznom i pozostawić świeżą skórę.

Co powoduje trądzik?

Aby zrozumieć trądzik, musisz wiedzieć, jak działa skóra. Pory w skórze zawierają gruczoły olejowe. Gdy dojdziesz do dojrzewania dojrzewania, zwiększa się hormony płciowe zwane androgenami, nadmiar hormonów powoduje nadmierne wydzielanie się gruczołów dokręcających, powiększanie i wytwarzanie zbyt dużej ilości oleju, lub sebum, gdy jest zbyt dużo sebum, porów lub włosy Pęcherzyki blokują się przez komórki skóry. Wzrost ilości oleju powoduje również przerost bakterii zwanych 'acetonem Propionibacterium'.

Jeśli zablokowane pory stają się zainfekowane lub zapalone, powstaje krosta - podniesione czerwone plamko z białym środkiem - tworzy. Jeśli porów skurczy się, zamyka, a potem pęka, masz głowę. Czarna głowa pojawia się, gdy porów porusza się, pozostaje otwarta, a górna ma czarnoskóry wygląd z powodu utleniania lub wystawienia na działanie powietrza. (Nie ma to nic wspólnego ze skórą 'brudną').

Kiedy bakterie rosną w zablokowanym porów, może pojawić się krosta, co oznacza, że ​​krosta staje się czerwona i zapalona. Torbiele tworzą się, gdy zatkanie i zapalenie głęboko wewnątrz porów powodują duże, bolesne grudki pod powierzchnią skóry.

Zmiany hormonalne związane z pigułkami antykoncepcyjnymi, okresami menstruacji i ciążą mogą powodować trądzik. Inne zewnętrzne trądzik wyzwalacze obejmują ciężkie kremy do twarzy i kosmetyki, farby do włosów i tłuste maści do włosów - wszystkie mogą zwiększyć blokadę porów.

Odzież, które pociera skórę może również pogorszyć trądzik, zwłaszcza na plecach i klatce piersiowej. Tak ciężkie pocenie się podczas ćwiczeń i gorące, wilgotne warunki klimatyczne. Stres wywołuje zwiększoną produkcję ropy naftowej, dlatego też wiele nastolatków ma nowy przypływ pryszczyków pierwszego dnia w szkole lub tuż przed tą dużą datą.

Jakie są objawy trądziku?

Podczas gdy objawy trądziku różnią się od stopnia nasilenia, zauważymy te objawy na okolicach ciała z większością gruczołów dokręcających (twarz, szyja, klatka piersiowa, plecy, ramiona i ramiona):

 • Zatykające się pory (pryszcze, czarne włosy i białe głowice)
 • Papules (podniesione uszkodzenia)
 • Pustulki (podniesione uszkodzenia z ropą)
 • torbiel (guzki wypełnione ropą lub płynem)

Najmniej poważnym rodzajem uszkodzenia trądziku jest białaczka lub czerniak. Ten typ jest również najłatwiej traktowany. Z większą ilością trądziku, mogą potrzebować leków na receptę w celu ułatwienia zapalenia, infekcji bakteryjnej, zaczerwienienia i ropy.

Jakie jest leczenie trądziku?

Leczenie zazwyczaj zależy od tego, jak poważny jest problem. Na przykład, jeśli masz sporadycznie zapaloną krostkę, możesz użyć związków skóry zawierających:

 • kwas azelainowy
 • Nadtlenek benzoilu
 • kwas glikolowy
 • kwas mlekowy
 • Retinoidy (leki pochodzące z witaminy A)
 • kwas salicylowy
 • Różne kwasy owocowe
Nadtlenek benzoilu zmniejsza produkcję oleju i ma właściwości antybakteryjne. Ale należy go używać ostrożnie, ponieważ może pozostawić skórę suchą i łuszczącą się. Spróbuj użyć go tuż przed snem.

Rezorcynol i siarka, a także retinoidy na receptę i antybiotyki na receptę stosowane do skóry, mogą zmniejszyć obrzęk głowy, bieluszki i zapalone krosty.

Jeśli na twarzy i górnej części ciała pojawi się wiele krostków lub cysty, konieczne jest podanie doustnego antybiotyku. Lekarz może także wstrzykiwać torbiele roztworami sterydów przeciwzapalnych, aby zmniejszyć ich rozmiar.

W przypadku trwałego trądziku, powszechnie stosuje się antybiotyki (podawane przez jamy ustne lub nałożone na skórę). Niektóre antybiotyki mają właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Często są one zalecane do krótkotrwałego stosowania (zazwyczaj kilka miesięcy).

Ponieważ trądzik jest związany z hormonami, niektóre doustne środki antykoncepcyjne (pigułki antykoncepcyjne) mogą pomóc. Ale nie wszystkie pigułki antykoncepcyjne zatrzymują trądzik, a niektóre sprawiają, że gorsze.

Spironolakton, bloker hormonów, może być stosowany u nastolatków, które mają trądzik.

Izotretynoina, leki na receptę przyjmowane doustnie, może pomóc w kontrolowaniu poważnego trądziku, charakteryzującego się dużą liczbą dużych torbielów na twarzy, szyi, górnej części tułowia i bliznowaceniu.

Kobiety w ciąży lub kobiety, które mogą zajść w ciążę, nie mogą używać tego leku, ponieważ jest to związane z wadami wrodzonymi. Izotretynoina może dać ludziom bardzo suchą skórę, suchość oczu i podrażnienie oraz wymaga badań krwi w celu monitorowania stanu zapalnego w wątrobie, wysokiej zawartości tłuszczu we krwi i stłumienia szpiku kostnego. To może być bardzo drogie. Więc jego użycie jest ograniczone do najtrudniejszych przypadków, w których inne terapie nie pracują.

Czy mogę zapobiec trądzikowi?

Istnieją pewne kroki, które można podjąć, aby zapobiec trądziku. Aby zapobiec tłustej skórze, która może przyczynić się do trądziku, należy zachować czystość skóry. Umyj twarz i szyję dwa razy dziennie łagodnym mydłem i ciepłą wodą. Ale nigdy nie myć twarzy! Które mogą podrażniać skórę i nasilić trądzik.

Kiedy mam zadzwonić do mojego lekarza o trądzik?

Czy masz kilka wyprysków lub poważniejsze trądzik, porozmawiaj z głównym dostawcą usług medycznych o zabiegach. Leczenie trądziku wczesnym jest kluczem do uniknięcia trwałego blizn.