Kontrola urodzeń w celu leczenia trądziku: rodzaje, korzyści, ryzyko

Dla kobiet, trądzik, szczególnie trądzik poważny, może prowadzić do zakłopotania, niepokoju, izolacji społecznej i trwałego bliznowienia skóry. Silne trądzik może nawet obniżyć szanse zatrudnienia w niektórych branżach.

Dermatolodzy stosują pigułki antykoncepcyjne w leczeniu trądziku u kobiet od dziesięcioleci. Jednak tylko trzy tabletki zostały faktycznie zatwierdzone przez FDA w leczeniu trądziku.

Ogólnie rzecz biorąc, kontrola urodzin w leczeniu trądziku jest często zalecana dla zdrowych kobiet, które również potrzebują antykoncepcji. Zwykle zaczyna się po innych zabiegach na trądzik, takich jak kremy do stosowania miejscowego i doustne antybiotyki, nie wyczyściły skóry. Tutaj jest informacja o ryzyku i zaletach stosowania pigułek antykoncepcyjnych na trądzik. Może pomóc w podjęciu świadomej decyzji co do tego, co jest dla Ciebie właściwe.

Jak kontrole urodzeń mają działanie na trądzik?

Jak każdy nastolatek wie, że istnieje wyraźny związek między hormonami a trądzikami, niektóre kobiety doświadczają przedwczesnego palenia trądziku, ponieważ poziom hormonów zmienia się w trakcie ich cyklu, a dla niektórych trądzik po prostu utrzymuje się przez lata, nawet po menopauzie .

Trądzik wywołuje nadmiar produkcji sebum. Sebum to olej wytwarzany przez gruczoły w skórze. Wraz z komórkami skóry, sebum może zatkać pory i promować wzrost bakterii, które przyczyniają się do trądziku. Androgeny, grupa hormonów zawierających testosteron, stymulują skórę w celu wytworzenia sebum.

Kobiety w gruczołach jajowych i nadnerczy zwykle wytwarzają niski poziom androgenów, wyższe poziomy androgenów mogą prowadzić do nadmiaru sebum. Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych zawierających zarówno estrogen, jak i progesteron zmniejsza ilość androgenów w organizmie. W mniej sebum i mniej trądziku.

Rodzaje kontroli urodzin w leczeniu trądziku u kobiet

W ostatniej dekadzie pojawiła się eksplozja w nowych formach kontroli urodzin. Ale jak dotąd tylko trzy rodzaje pigułek antykoncepcyjnych zostały zatwierdzone przez FDA w leczeniu trądziku. Wszystkie trzy są 'kombinowanymi' doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, które zawierają zarówno estrogen, jak i progesteron. W rzeczywistości pigułki antykoncepcyjne, które zawierają tylko progesteron, mogą powodować trądzik gorszy.

Każdy typ pigułki antykoncepcyjnej stosowany w leczeniu trądziku zawiera małą dawkę tej samej formy estrogenów. Ale każdy z nich stosuje inną postać progesteronu.

FDA zatwierdziła następujące typy kontroli urodzin w przypadku trądziku:

 • Ortho tri-cyklen korzysta z estrogenów w połączeniu z progestageną zwaną norgestimatą. Progestagen jest syntetyczną lub sztucznie wytwarzaną formą progesteronu. Pigułka jest dostępna z różnymi dawkami progestagenu.
 • Estrostep używa estrogenów w połączeniu z progestageną zwaną noretindronem. Pigułka jest dostępna z różnymi dawkami estrogenów.
 • YAZ używa estrogenu w połączeniu z formą progesteronu zwaną drospirenonem. FDA uznała, że ​​tabletki antykoncepcyjne zawierające drospirenon mogą zwiększać ryzyko zakrzepów w porównaniu do tabletek zawierających inne progestyny. Inne marki zawierające drospirenon obejmują beyaz, gianvi, loryna, ocella, safyral, syeda, yasmin i zarah.

Badania nie wykazały dużej różnicy między tymi trzema pigułkami pod względem skuteczności leczenia trądziku.

Leczenie łagodnego lub ciężkiego trądziku

Te trzy doustne środki antykoncepcyjne zostały zatwierdzone do leczenia umiarkowanego trądziku u kobiet, które:

 • co najmniej w wieku 14 lub 15 lat (w zależności od marki)
 • Zaczęło się menstruować
 • Potrzebujesz antykoncepcji

W praktyce lekarze przepisują kontrolę urodzeń w zakresie pełnego spektrum trądziku, od łagodnego do ciężkiego.

Ponadto lekarze mogą przepisywać dodatkowe środki antykoncepcyjne na trądzik. Na przykład doustne środki antykoncepcyjne yasmin i alesse wykazały klinicznie poprawę trądziku. Ale nie zostało jeszcze zatwierdzone przez FDA jeszcze w tym celu.

Jeśli już stosujesz doustne środki antykoncepcyjne, które działają dobrze w leczeniu trądziku, nie ma potrzeby przełączania marek, ale jeśli po raz pierwszy stosujesz pigułki antykoncepcyjne na trądzik, najlepiej jest Użyć jednego z trzech typów obecnie zatwierdzonych do leczenia trądziku.

Być może trzeba zażywać doustne środki antykoncepcyjne na kilka miesięcy, zanim skóra zacznie się wyczyścić. A początkowe rozbłyski trądziku są powszechne, gdy kobieta zaczyna stosować pigułki antykoncepcyjne.

Tabletki antykoncepcyjne pracują tylko na jednym czynniku związanym z trądzikiem - nadmiaru sebum. Lekarze często przepisują inne formy leczenia trądziku - leki stosowane miejscowo lub antybiotyki - powinny być stosowane obok nich, aby uzyskać najlepsze rezultaty w oczyszczaniu skóry.

Jeśli u pacjenta występuje ciężka trądzik i nieregularne okresy, nadmiar włosów na twarzy lub otyłość, lekarz może przeprowadzić dalsze testy na stan chorobowy zwany zespołem policystycznych jajników lub innym stanem hormonalnym.

Korzyści z kontroli urodzeń na trądzik

Kilka badań klinicznych wykazało, że stosowanie kombinowanych leków antykoncepcyjnych może powodować:

 • Zmniejszenie wyalienienia trądziku
 • Mniejsze pryszcze
 • Mniej zapalenia
 • Mniejsze trądzik

Wiele kobiet z ciężkim trądzikiem przyjmuje doustne środki antykoncepcyjne z innymi trądzikami. Dla kobiet, które chcą antykoncepcji, stosowanie pigułek antykoncepcyjnych na trądzik również oferuje jedną z najbardziej wiarygodnych form antykoncepcji, o ile pigułki są przyjmowane zgodnie z harmonogramem.

Ryzyko doustnych leków antykoncepcyjnych

Obecnie tabletki antykoncepcyjne zawierają niższe dawki estrogenów i progesteronu niż w przeszłości, co znacznie obniżyło ryzyko medyczne, a kobiety stosujące doustne środki antykoncepcyjne mają większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, w tym zawału serca, udaru mózgu, I niebezpieczne skrzepy krwi w nogach lub płucach.

Inne zagrożenia obejmują:

 • Nadciśnienie tętnicze (wysokie ciśnienie krwi) i inne problemy sercowo-naczyniowe
 • Choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego
 • migrenowe bóle głowy
 • Depresji i nastroju

Kto powinien unikać pigułek antykoncepcyjnych

Decyzja o przyjmowaniu pigułek antykoncepcyjnych musi uwzględniać historię choroby. Niektóre choroby mogą się pogorszyć, jeśli używasz doustnej antykoncepcji. Pigułki antykoncepcyjne zazwyczaj nie są zalecane, jeśli masz którykolwiek z poniższych warunków:

 • Historia choroby serca, nadciśnienie tętnicze, zakrzepy krwi w nogach lub płucach
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi, takie jak niedobór leukujący czynnika V
 • Historia raka, zwłaszcza piersi, macicy lub raka wątroby
 • Choroba wątroby, cukrzyca lub bóle głowy migreny

Nie należy także brać doustnych środków antykoncepcyjnych, jeśli:

 • Jesteś palaczem powyżej 35 roku życia
 • Obecnie jesteś w ciąży lub karmisz piersią
 • jesteś ciężko otyły lub fizycznie unieruchomiony

Porady dla maksymalnej korzyści

Oto wskazówki, jak uzyskać największą korzyść z leczenia trądziku:

 • Kontynuuj przyjmowanie innego leczenia trądziku, przepisanego przez lekarza. Doustna antykoncepcja wyznacza tylko część problemu trądziku.
 • Pamiętaj, aby dokładnie przestrzegać harmonogramu przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych. Co zapewnia maksymalne korzyści i bezpieczeństwo.
 • Porozmawiaj z lekarzem o możliwych skutkach ubocznych stosowanych u leków antykoncepcyjnych, które mogą obejmować tkliwość piersi, bóle głowy, krwawienie z przełomu lub początkowe, tymczasowe wyrwanie trądziku. Spodziewać się.
 • Powiedz swojemu lekarzowi o wszystkich przyjmowanych lekach, niektóre mogą kolidować z skutecznością doustnej antykoncepcji i prowadzić do niechcianej ciąży. Stosowanie niektórych typów leków antykoncepcyjnych razem z doustną tetracykliną (antybiotykiem) może powodować Konieczne jest użycie zapasowej formy antykoncepcji.