Fototerapia: czy może pomóc wyjaśnić mój trądzik?

Lekarz ma wiele sposobów oczyszczenia trądziku, od kremów i żeli do skór chemicznych i antybiotyków. Ale czasami takie wybryki się zdarzają.

Fototerapia jest opcją dla upartego trądziku, który nie poprawia się przy użyciu innych zabiegów. Stosuje specjalny rodzaj światła, aby zabić bakterie na skórze, które powodują trądzik.

Jak lekki traktuje trądzik

Trądzik tworzy w porach - małe otwory w skórze. Każda pora zawiera gruczoł produkujący oleje. Olej utrzymuje zdrową skórę

Ale czasem olej, brudu i martwe komórki skóry mogą uwięzić się wewnątrz porów i zapchać je. Bakterie zwane acnesem Propionibacterium acnes, które żyją na skórze, mogą dostać się wewnątrz tych zablokowanych porów. P. Trądzik sprawiają, że zatkane pęcherze pęcznieją w brule zwane trądzikiem.

Jednym ze sposobów na zabijanie bakterii i wyprysków jest światło. Bakterie w skórze są wrażliwe na niektóre rodzaje światła. Gdy świecisz te światła na skórze, toksyczne substancje tworzą i zabijają bakterie. Lekka terapia kurczy się również gruczołów olejowych w skórze, więc skóra sprawia, że ​​olej jest mniej zapchany.

Jakie rodzaje światła działają na trądzik?

Lekarze stosowali w leczeniu trądziku światło ultrafioletowe (UV) - rodzaj promieniowania pochodzący ze słońca. Światło UV czyści trądzik, ale może także uszkodzić skórę i powodować raka. Dziś lekarze nie używają światła UV do leczenia trądziku.

Zamiast tego używają pewnych długości fali niebieskiego lub czerwonego światła. Niebieska i czerwona terapia światłem zabija trądzik powodując bakterie bez uszkodzenia skóry.

Jak działa fototerapia

Terapia światłem działa na łagodnym lub umiarkowanym trądziku. Otrzymujesz tę kurację w biurze dermatologa raz w tygodniu.

Lekarz zaleci, abyś trzymał się z dala od słońca i unikać solarium na tydzień lub dłużej przed zabiegiem. Być może będziesz musiał przestać używać niektórych produktów do pielęgnacji skóry.

Przed zabiegiem możesz uzyskać specjalną medykę, aby skóra była bardziej wrażliwa na światło. Lekarze nazywają te leki 'fotouczulaczami'. Są to kwas aminolevulinowy (ALA) i aminoleululan metylu (MAL).

Terapia fotodynamiczna lub PDT jest lekką terapią połączoną z lekiem. Oczyszcza trądzik szybciej niż światło sam. Ale może również powodować więcej działań niepożądanych.

Podczas fototerapii siedzisz przed panelem LED przez około 15 do 30 minut. Te światła mogą być niebieskie, czerwone lub niebieskie i czerwone.

Fototerapia może obniżyć obrzęk i zmniejszyć liczbę pryszczyków u niektórych osób. Badania wykazują, że niebieska terapia światłem zmniejsza trądzik o prawie 70\% w ciągu 8 do 10 zabiegów.

Skutki uboczne

Fototerapia może powodować działania niepożądane, takie jak:

 • Ból, gdy światło świeci na skórze
 • zaczerwienienie
 • Obrzęk
 • Suchość
 • Zmiana koloru skóry

Lek stosowany w terapii fotodynamicznej sprawia, że ​​skóra jest bardzo wrażliwa na światło. Więc będziesz musiał pozostać na słońcu na kilka dni po zabiegu, aby uniknąć poparzenia.

Efekty uboczne związane z leczeniem fotodynamicznym obejmują:

 • Peeling
 • Crusting
 • wysypka
 • Ciemne plamy skóry

Kto nie powinien być leczony?

Terapia światłem nie jest zalecana dla osób, które:

 • są wrażliwe na światło
 • Weź antybiotyki
 • Mają raka lub padaczkę

Powinieneś również unikać terapii fotodynamicznej, jeśli:

 • w ciąży
 • Alergia na leki ALA lub MAL

Czy domowe lampy świetlne działają?

Kilka urządzeń domowych jest zatwierdzonych przez FDA w leczeniu trądziku łagodnego do umiarkowanego. Produkty te używają niebieskiego światła, czerwonego światła lub obu.

Kilka małych badań wykazało, że domowe produkty lekkie oczyszczają trądzik u wielu osób, które ich używają. Ich działania niepożądane są zwykle łagodne, takie jak sucha i czerwona skóra.

Czy fototerapia jest dla Ciebie odpowiednia?

Każda skóra jest inna, porozmawiaj z lekarzem dermatologa o wszystkich możliwych sposobach leczenia trądziku. Zanim zdecydujesz się na to zastosować, za wady i zalety fototerapii.

Jeśli chcesz wypróbować urządzenie do terapii światłem domowym, najpierw skontaktuj się z lekarzem dermatologiem. Chcesz być pewny, że jest to bezpieczne dla Ciebie lekarz może również upewnić się, że użyjesz go w odpowiedni sposób.