Wybór trądziku

Lat temu nastolatkowie z trądzikiem powiedzieli, że wyciąć chipsy ziemniaczane i podać rurę Clearasil. Dziś wiemy dużo o powodach, dla których niektórzy ludzie rozwinąć trądzik i jak najskuteczniej go potraktować.

Wszystkie przypadki trądziku nie są stworzone równe, a nie wszystkie są trądzikowe. Chociaż trądzik ma swoje korzenie w tym samym procesie - wahania hormonalne pobudzające produkcję ropy - nie wszystkie trądzik jest równie ciężkie, a nie wszystkie przypadki trądziku odpowiadają na te same typy zabiegów.

Większość przypadków trądziku mieści się w jednej z trzech głównych kategorii - mówi Macroan alexiades-armenakas, MD, phD, asystentka klinicznego profesora dermatologii w szkole medycyny yale i specjalista w terapii laserowej na trądzik, która ćwiczy w Nowym Jorku Miasto:

trądzik komedyczny . To jest rodzaj łagodnego trądziku, który obejmuje blackheads i whiteheads. Tworzy się dlatego, że składnik oleju zwanego sebum, wraz ze starymi komórkami skóry, blokuje pory skóry. Trądzik komedonowy pojawia się najczęściej na czole, nosie i podbródku.

trądzik zapalny . Ta forma trądziku występuje, gdy obszar pod spodem 'czopka' (czarna lub biała głowa) staje się zaczerwieniona i zapalony.

Trądzik torbielowaty . Najpoważniejsza forma trądziku, trądzik torbielowy rozwija się w wyniku rzeczywistego zakażenia w obszarze ogniska. Trądzik torbielowy często występuje w rodzinach. To często bardzo bolesne i może powodować zniekształcenie, trwałe bliznowacenie.

Rodzaj leczenia, który będzie dla Ciebie zależeć będzie od rodzaju trądziku i dodatkowych czynników, które powodują trzęsienie się trądziku.

Leczenie łagodnego lub umiarkowanego łzowego i zapalnego trądziku

Większość przypadków łagodnego łzowego trądziku występuje u nastolatków i młodych dorosłych, a zwykle można je leczyć tradycyjnymi kremami i żelami miejscowymi. Najczęściej z nich są retinoidy, takie jak retin-A, differin, renova i tazorac. Działają przez odblokowanie zatkanych porów.

Dermatolodzy często łączą miejscowy retinoid z doustnym antybiotykiem, takim jak doksycyklina, tetracyklina, minocyklina lub erytromycyna, która zabija bakterie powodujące zapalenie wokół zablokowanych porów.

'ten rodzaj leczenia koncentruje się na nastolatkach, którzy mają zazwyczaj okres od roku do czterech lat, kiedy wybuchają z powodu zmiany poziomu hormonów i zwiększonej produkcji ropy naftowej, aw niektórych przypadkach także genetyki', mówi amy Taub, MD, założyciel i dyrektor medyczny zaawansowanej dermatologii w lincolnshire w stanie Illinois. Taub jest również asystentem klinicznym profesorem dermatologii w szkole medycyny w feinbergu w północno-zachodniej części uniwersytetu.

Każdy z antybiotyków ma swój własny zestaw efektów ubocznych - doksycyklina powoduje na przykład wrażliwość na słońce, a tetracyklinę może powodować żółknięcie zębów u dzieci - więc dermatolodzy będą współpracować z ich pacjentami, aby pomóc im wybrać antybiotyk, który działa najlepiej Dla nich.

Łagodny lub umiarkowany trądzik komedonowy może być często pogarszany przez zewnętrzne czynniki wyzwalające, takie jak żele do włosów i makijaż. 'Niektóre z tych makijażu i żeli są tak okluzja, że ​​gdy człowiek przestaje je stosować, trądzik odchodzi' - mówi alexiades-armenakas.

Leczenie trądziku 'hormonalnego'

Wiele przypadków trądziku zapalnego jest 'hormonalne' w naturze - to znaczy występują u nastolatków i kobiet, i są pogarszane przez wahania hormonalne, takie jak w okresie menstruacji. Dla tych kobiet dermatolodzy często decydują się przepisać doustne pigułki antykoncepcyjne lub inne leki zwane spironolaktonem.

Obecnie istnieją trzy doustne środki antykoncepcyjne zatwierdzone przez FDA w celu leczenia trądziku u kobiet: yaz, estrostep i orto tri-cyklen. Tylko pigułki, które łączą hormon żeński z syntetyczną wersją męskiego hormonu progesteronu, progestagenu, mogą ustabilizować fluktuacje hormonalne w sposób, który może leczyć trądzik.

Doustnie środki antykoncepcyjne są bardzo skutecznym leczeniem trądziku u wielu kobiet, ale musisz dać im czas na pracę, mówi Bethanee Schlosser, MD, adiunkt i dyrektor programu zdrowia kobiet w dziale dermatologii na północno-zachodnim uniwersytecie Feinberg szkoła medycyny. 'Poproszę pacjentów o dawkowanie pigułki co najmniej trzy miesiące przed użyciem przed ocenieniem ich wpływu, czyli gdy badania wykazały znaczną różnicę między placebo i doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, wiele pacjentów poszło dalej, otrzymując dodatkowe korzyści po około 6 miesiącach. Proces nocny '.

Niektóre kobiety mogą nie używać doustnych środków antykoncepcyjnych lub nie powinny je przyjmować, ponieważ są palacze lub w inny sposób są narażeni na wysokie ryzyko. Te kobiety, a także ci, którzy tylko częściowo wydzielają trądzik z środków antykoncepcyjnych, często przepisują lek zwany spironolaktonem.

Lek jest lekiem moczopędnym - to znaczy 'pigułką wodną', która powoduje częste oddawanie moczu. Blokuje receptory męskich hormonów, które modulują stresy hormonalne, które mogą stymulować produkcję ropy, powodując trądzik. Spironolactone nie jest zatwierdzony przez FDA w leczeniu trądziku i prawdopodobnie nie będzie, mówi Schlosser, ponieważ jako lek generyczny istnieje niewielka motywacja producenta do zapłaty za badania konieczne do przejęcia procesu zatwierdzania. Ale większość dermatologów zgadza się, że działa dobrze jako leczenie trądziku.

Leczenie ostrego zapalenia lub trądziku torbielowatego

Jeśli trądzik nie odpowiada standardowemu jednemu dwóm uderzeniom miejscowych retinoidów i doustnych antybiotyków, pacjenci mają dwa inne wybory: narkotyk izotretynoina lub jeden z kilku zabiegów na trądzik, które wymagają leczenia laserowego lub lekkiego Zmniejszyć stan zapalny i zabijać trądzik powodujący bakterie.

Izotretynoina jest niezwykle potężnym leczeniem trądziku, często usuwając ciężkie, bliznowacące pęknięcia, które nie reagowały na inne sposoby leczenia w ciągu kilku miesięcy.

Ale przynosi również wiele zagrożeń i działań niepożądanych, w tym zapalnej choroby jelit, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, uszkodzenia wątroby, wad kostnych, depresji i wirtualnej pewności poważnych wad wrodzonych u niemowląt kobiet, które przyjmują izotretynoinę w ciąży.

W 2005 r. FDA utworzyła bazę danych śledzenia online, zwaną ipledge, a teraz wymaga od wszystkich pacjentów zarejestrowania się w bazie danych w celu otrzymania ich recept. System ipledge wymaga od kobiet przedłożenia dwóch negatywnych testów ciążowych, zanim będą mogli otrzymać wstępną recepcję na izotretynoinę. Kobiety muszą również poddawać się cotygodniowym testom ciążowym przed każdym napełnieniem. Mężczyźni są również śledzeni z powodu ryzyka depresji izotretynoiny.

'Każdy, kto przyjmuje [izotretynoina] naprawdę musi być dobrze poinformowany o wszystkich tych zagrożeniach', mówi alexiades-armenakas, lek również utrudnia gojenie się ran, więc jeśli pacjent z ciężką cystograficzną trądzik zaczyna przyjmować lek, te torbiele zazwyczaj 'Rozwiązuje się blizny', pozbywa się to podstawowego problemu, ale prawie uleczysz się bliznami, jeśli jesteś na tym poziomie stanu zapalnego, gdy zaczniesz przyjmować [iotretynoina] '.

Alternatywą dla izotretynoiny u osób z ostrymi, uporczywymi trądzikami jest leczenie laserem / światłem. Dwie główne opcje to:

Terapia fotodynamiczna 'w tej technice nanosimy płyn do receptury na twarz, klatkę piersiową lub plecy pacjenta, gdziekolwiek jest trądzik - a następnie zastosuj lek lub laser w celu aktywacji leku' Taub mówi. 'Nie tylko leki zabijają bakterie - co jest mniej ważne, ponieważ bakterie wracają, ale w ciągu kilku miesięcy zmniejsza rozmiar i aktywność gruczołów olejowych'.

Isolaz. leczenie łączy próżnię ze światłem szerokopasmowym. Próżnia oczyszcza pory i ekstraktuje nadmiar oleju, a światło pomaga zniszczyć bakterie powodujące trądzik, a także zmniejszyć aktywność gruczołu olejowego.

'dla osób z najczystszym trądzikiem, które nie powiodły innych zabiegów, zazwyczaj polegam na [izotretinoinie] lub na leczeniu laserowym', mówi taub.