Przewodnik po ciężkim leczeniu trądziku

Nie musisz zmartwić się trądzikiem i ryzykować blizny na twarzy. Istnieje wiele zabiegów, które mogą sprawić, że Twoje przekłuwanie jest pod kontrolą. Kluczem do współpracy z dermatologiem jest dostosowanie leczenia Zaplanuj konkretne potrzeby.

Izotretynoina w ciężkich trądzikach

Izotretynoina jest potężnym lekiem stosowanym w leczeniu najcięższych przypadków trądziku. Lekarz może zalecić ten lek, jeśli u pacjenta występuje ciężki trądzik, który nie poprawia się wraz z innymi lekami, w tym antybiotykami.

Lek jest pochodną witaminy A, która chroni trądzik, zatrzymując produkcję oleju i zmniejszając stany zapalne, które mogą prowadzić do bliznowacenia.

Izotretynoina może być w stanie kontrolować trądzik długoterminowy i zazwyczaj należy je stosować od 15 do 20 tygodni.

Skutki uboczne izotretynoiny

Choć skuteczne leczenie trądziku może być skuteczne, izotretynoina ma pewne potencjalne niepożądane działania.

Jednym poważnym skutkiem ubocznym jest to, że może powodować poważne wady wrodzone. FDA wymaga, aby kobiety w wieku rozrodczym zgodziły się na piśmie, aby stosować kontrolę urodzeń przed, w trakcie i przez miesiąc po terapii.

FDA ostrzega również, że stosowanie izotretynoiny może wiązać się z depresją, psychozą i rzadkimi przypadkami, myśli samobójcze lub próby samobójcze.

Podczas przyjmowania leku izotretynoinowego lekarz sprawdza działania niepożądane w co najmniej miesięcznych wizytach kontrolnych.

U 8 na 10 osób, izotretynoina usuwa silne trądzik. Ale jedna trzecia osób może rozwinąć się trądzik po skutecznym leczeniu izotretynoiną. Jeśli zdarzy się to z tobą, zazwyczaj zauważysz powrót trądziku w pierwszym roku po zakończeniu leczenia lekarz może zalecić kolejną rundę izotretynoiny lub innego leczenia, w zależności od tego, jak trądzik jest poważny.

Inne ostre sposoby leczenia trądziku

Oprócz izotretynoiny, można również leczyć trądzik potężny z procedurą, która odprowadza i usuwa duże trądzik torbiele. Ta procedura może zmniejszyć ryzyko wystąpienia blizn.

Twój lekarz może zalecić także sterydowe stymulatory przeciwzapalne do leczenia zapalenia cysterek trądzikowych. Torbiele mogą kurczyć się od 2 do 5 dni po wstrzyknięciu.

Inną opcją, jaką możesz rozważyć, jest terapia fotodynamiczna (PDT). PDT stosuje lekkie zabiegi w celu zniszczenia bakterii, które powodują trądzikowe pęknięcia.

Wskazówki dotyczące ważenia opcji leczenia

Istnieje tendencja do trądziku prowadzonego w rodzinach. Jeśli masz objawy trądziku i masz rodzica lub rodzeństwo, które miało silne trądzik z bliznami, możesz zobaczyć dermatologa w celu omówienia sposobów leczenia poważnych trądzików.

Uważaj na oznaki, że trądzik obraca się poważnie. Na przykład, możesz zauważyć, że masz głębokie, bolesne lub przetrwanie torbiele. Może również wystąpić zapalenie i objawy bliznowacenia.

Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami podczas planowania leczenia:

Nie czekaj. Jeśli masz objawy trądziku, umów się ze swoim lekarzem lub dermatologiem. Im szybciej zaczniesz leczenie, tym szybciej zaczniesz dostrzegać wyniki.

Nie ignoruj ​​działań niepożądanych. Jeśli występują skutki uboczne w przepisywanych lekach, porozmawiaj ze swoim lekarzem dermatologiem. Osoby reagują inaczej na leki; Twój plan leczenia musi pracować dla ciebie.

Uważaj na nastrój. trądzik jest związany z wyższymi wskaźnikami lęku i depresji. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów, porozmawiaj ze swoim lekarzem i skontaktuj się z lekarzem.